Zaloguj się Zarejestruj się
17-06-22 10:23
17-06-22 10:23
[R] Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Na forum
Od 2013
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
Posty - 2 328
Na nockach modelarskich w Bielskiej Strefie Modelarskiej zacząłem kleić model wiedeńskiego tramwaju do przewozu nieboszczyków. Model wyrysował kolega Mariusz Baron, ja go nieco pozmieniałem pod własne potrzeby. Model będzie malowany.

Jedyna fotka pojazdu:


Schemat pojazdu:








--

Post zmieniony (17-06-22 10:24)
17-06-22 10:47
17-06-22 10:47
Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Na forum
Od 2003
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
Posty - 891
Klub
GEKO - Górnośląska Elita Kartonowych Oszołomów
To się nazywa pojechany temat ;-)
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
17-06-22 13:50
17-06-22 13:50
Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 5
Posty - 1 397
Jaki był powód konstruowania takiego " tramwaju" ? Jego wgląd sugeruje funkcję karawanu a nie transportera jedynie trumien i to niezbyt ekonomicznego bo tylko na dwanaście trumien pakowanych w pojedynczych boxach. Masowe pogrzeby ? Przewóz ciał pomiędzy zmarłymi pacjentami szpitala/i a cmentarzami ? Temat ciekawy choć mocno zaskakujący. Tym bardziej, że model będzie chyba zawierał pełne wnętrze czyli półki choć nie wiem czy z trumnami😁. Ciekawe ilu będzie chętnych do postawienia sobie takiego tramwaju na półce 🤔😄? No i czy zrobią stosowną dioramę np. z konduktem 😱
17-06-22 14:08
17-06-22 14:08
Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Na forum
Od 2004
Posty - 1 997
W życiu bym nie wsiadł :-) normalnie po moim trupie.
17-06-22 15:11
17-06-22 15:11
Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Na forum
Od 2013
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
Posty - 2 328
W trakcie I Wojny Światowej odległość szpitali (Lainz oraz Pflegeanstalt am Steinhof) w zachodniej części Wiednia* do centralnego cmentarza na drugim końcu miasta była zbyt duża dla wygłodzonych koni wiedeńskich przedsiębiorstw pogrzebowych, a wojsko skonfiskowało sprawne ciężarówki. Zaszła więc potrzeba użycia innego środka transportu – tu na scenę wchodzi “Leichenwagen” (wagon doczepny) le 7031.

Pierwsze takie linie istniały między dużymi szpitalami a Wiener Zentralfriedhof (Cmentarzem Centralnym w Wiedniu). „Bilet” kosztował od 370 do 450 koron i był znacznie droższy niż opłata dla pasażerów “stojących”. Później zbudowano także pojazdy le 7032 oraz le1 7033.

Do 1928 roku tym niezwykłym środkiem transportu przewieziono na miejsce spoczynku ponad 33 000 zmarłych – wtedy samochód został zezłomowany.

Jako że moje poczucie humoru bywa mocno czarne, to myślałem, aby obok tramwaju stanęła otwarta trumna z Draculą w środku, ale to chyba oburzyłoby zbyt wielu oglądających. W moim modelu pozostawię otwarte tylko jedne drzwiczki i prawdopodobnie jedna trumienkę.
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska
17-06-22 15:12
17-06-22 15:12
Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Na forum
Od 2013
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
Posty - 2 328
@jhradca Swoją drogą, czy słowo "konduktor" nie jest jakoś pokrewne ze słowem "kondukt"? ;)
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska
17-06-22 15:45
17-06-22 15:45
Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Posty - 7 099
Projekt 50 Lat MM
jhradca: "model będzie chyba zawierał pełne wnętrze czyli półki choć nie wiem czy z trumnami"

I czy w trumnach będą leżeć papierowe nieboszczyki???
17-06-22 15:50
17-06-22 15:50
Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 5
Posty - 1 397
Dzięki za info. Według słowników to pochodzenie słów jest inne. Ale skoro kondukt to orszak pogrzebowy/pogrzeb z łaciny a konduktor z francuskiego to m.in. przewodnik, to w sytuacji tramwaju z "kuszetkami" byłby to przewodnik pogrzebu - mistrz ceremonii.
17-06-22 16:20
17-06-22 16:20
Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Witam.

Marcinie czy ten model będzie można kupić. Temat Wielkiej Wojny a w szczególności wszystkiego co CK bardzo jest mi bliskie i bardzo chętnie bym kupił. Gdzie można jeszcze poczytać coś o tym ciekawym pomyśle racjonalizatorskim.

pozdrawiam.

Paweł
17-06-22 17:43
17-06-22 17:43
Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Na forum
Od 2016
Posty - 233
Świetny (niecodzienny) temat! Również dołączam do pytania o możliwość zakupu. I oczywiście kibicuję w budowie.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować