Zaloguj się Zarejestruj się
11-09-20 14:34
[Relacja/Galeria] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu
Moderator

Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Posty - 4 897
Klub
GEKO - Górnośląska Elita Kartonowych Oszołomów
Witajcie:-)

Każdorazowe zakończenie budowy modelu, rodzi słynne pytanie "co następne?":-) W poprzedniej relacji napomknąłem, że będzie to coś - delikatnie mówiąc - odbiegającego od powszechnie obowiązujących kanonów piękna. Ale osobiście uważam (i nie jestem w tym odosobniony), że jeżdżące brzydactwa mają swój urok (no, może poza Fiatem Multipla z instalacją gazową:)). Mający odmienne zdanie, nie znajdą zapewne wiele interesujących treści w relacji, którą teraz zaczynam. Ale chciałbym się mylić:-)

Castingi na kolejny model do sklejenia są zawsze trudne, ale są wycinanki, które przyciągają jak magnes i chcąc nie chcąc wszystkie inne przy nich na końcu bledną:-)

W moim przypadku takim modelem był/jest uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 wydawnictwa ORIEL autorstwa Dmitrija Popowa.

Zainteresowanych historią tego improwizowanego pojazdu bojowego na podwoziu ciągnika STZ-3/STZ-5 odsyłam do licznych artykułów w sieci (np. [tanks-encyclopedia.com] - poćwiczcie angielski:-))

Zaczynamy od prezentacji okładki i wyglądu rzeczywistego obiektu:



Prawda, że piękny w swej brzydocie?;-)

Po zaimpregnowaniu arkuszy rozrzedzonym błyszczącym lakierem bezbarwnym firmy Revell, zabrałem się za budowę szkieletu.



Zgodnie z instrukcją, elementy szkieletu należy podkleić kartonem 0,5mm, co początkowo wydawało mi się niezbyt dobrym pomysłem, jeśli popatrzymy na wolne przestrzenie między poszczególnymi częściami. Lubię mieć pewność, że wszystko będzie stabilne i trwałe, więc wykorzystując tekturę piwną, uzupełniłem wolne przestrzenie.





Na początek poszedł dół, do którego zamontowany będzie układ jezdny. Dodałem kawałki tektury z przodu, z tyłu i wzmocniłem środek.









Góra to już mozolne wypełnianie szkieletu dopasowanymi elementami. W niektórych z nich musiałem wyciąć otwory w miejscach występowania szczelin obserwacyjnych.
Powstało swego rodzaju podposzycie, które jeszcze poprawiałem gdzieniegdzie wstawkami papieru, aby wyrównać powierzchnię.
Punkty styku ścianek zalałem klejem cyjanoakrylowym w celu wzmocnienia łączeń. Aktualnie trwa szlifowanie.
Obie części nie są jeszcze ze sobą połączone. Między nie trafi kolorowy element poszycia.







... które rozdzieliłem tradycyjnie na poszczególne ścianki. Teraz wystarczy to teraz dobrze przypasować i przykleić.
Ale zanim to nastąpi, muszę jeszcze popracować nad farbą do retuszu. Tym razem nie ma tak dobrze - trzeba mieszać - ale to, co na razie uzyskałem, jest już bliżej niż dalej finału:-)

--
[%sig%]
StuGu
11-09-20 14:42
Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
BERP
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
Posty - 548
:) Hit ...miałem go kupić tydzień temu z zamiarem klejenia, ale ostatecznie wygrało coś innego...spełniłeś oczekiwania na mega brzydala ;-)
Będę z zaciekawieniem oglądał, układ jezdny idealny dla Ciebie ;-) ;-)
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)
11-09-20 14:45
Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
brzydal
Na forum
Od 2019
Galerie - 1
Posty - 112
Projekt 50 Lat MM
Ale pokrak! Po prostu cudowny!
Niniejszym na widowni zasiadam.
11-09-20 14:50
Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
stary
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 1
Posty - 1 926
Projekt 50 Lat MM
Czyli jednak te łuki i wyoblenia dały Ci w kość ;)
Tutaj ich nie uświadczysz :)
11-09-20 16:07
Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Piotr
Na forum
Od 2019
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10
Posty - 364
W Rupieciarni - 1
SUPER.Wygląda jak mobilny schron ,udanej budowy życze
Ile ludzi tyle zdań.
11-09-20 16:18
Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Rajkub
Moderator

Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1
Posty - 4 180
W Rupieciarni - 4
Klub
WAK - Wrocławska Anarchia Kartonowa
Tylko nie patrz więcej na okładkę modelu, bo faktycznie stworzysz multiplę hard.
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE
11-09-20 20:45
Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
MARIUSZ
Moderator

Na forum
Od 2001
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 22
Galerie - 9
Posty - 7 897
W Rupieciarni - 4
Projekt 50 Lat MM
Klub
ŁSM - Łódzka Siesta Modelarska
Nokaut!
Tego się nie spodziewałem!
Brzydal co się zowie!
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.
11-09-20 20:57
Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Mucha
Na forum
Od 2016
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Posty - 2 168
W Rupieciarni - 3
Multipla jest ZNACZNIE brzydsza... Obecny.
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy
11-09-20 21:34
Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Kazik R
Na forum
Od 2005
Posty - 53
Wg. mnie podprowadziłeś skrzynkę pocztową obrońcom Poczty Gdańskiej....Czyż może być coś bardzie fe....niż Multipla....??
Zawsze biało-czerwona szachownica
11-09-20 22:26
Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
indianscout
Na forum
Od 2008
Posty - 256
Kazik R na pytanie czy może być cos brzydszego niż Multipla... tak, może... Dwie Multiple, w tym jedna różowa... :) :) :)
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować