Zaloguj się Zarejestruj się
24-08-20 23:53
[R] Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus
Na forum
Od 2009
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
Posty - 633
Witam

Co się odwlecze to nie uciecze. W końcu nadszedł czas abym pociął ten parowóz. Projekt powstał już jakiś czas temu i czekał na swoja kolej
Parowóz wraz z tendrem został opracowany na podstawie oryginalnych planów konstrukcyjnych i mam nadzieje że zostanie jak najwierniej przeze mnie
odwzorowany w modelu kartonowym wzbogaconym o elementy wycinane laserowo oraz jakieś elementy drukowane w 3D.
Jeszcze nie wiem jakie ale to się okaże w praniu.

Bedze to długa relacja dla cierpliwych :)

Budowę zaczynam od tendra jako ze do niego mam lasery. Jest to tender w niemieckim oznaczeniu K4T32 na P.K.P. nosił oznaczenie 32D43

Dane techniczne parowozu

Znormalizowana seria DRG 52 o rozstawie normalnotorowym europejskim 1435 mm

Producent różni

LOFAG, Wiedeń, Henschel, Kassel (Henschel Flugzeugwerke AG), Schwartzkopff, Berlin, Krauss-Maffei, Borsig, Borsig-Rheinmetall AG Düsseldorf w Siemianowicach,, Borsig Lokomotivwerke Hennigsdorf, Borsig Werke Breslau-Hundsfeld Wrocław, Schichau-Werke Elbląg, Maschinenbau und Bahnbedarfs AG (MBA) Orenstein & Koppel, Babelsberg Poznań H. Cegielski Poznań, Oberschlesische Lokfabrik Krenau, Chrzanów Fablok: Maschinenfabrik Esslingen Jung, Jungenthal, Kirchen, Škoda Works, Pilzno, Grafenstaden Strasbourg

Lata budowy 1942 - 1945 w liczbie 7794 sztuk
Układ osi 1'E

Wymiary
Masa pustego parowozu z tendrem: 98,05 t bez tendra: 77,25 t
Masa służbowa 143,6 t
Długość 13 600 mm
Długość z tendrem 22 975 mm
Wysokość 4 440 mm
Średnica kół napędnych 1 400 mm
Średnica kół tocznych 850 mm

Kilka renderów na początek





Na początek wręgi wzmocnione wstawkami coś jak podposzycie w okrętach. Co do tektury piwnej to na nie polecam lepsza szara. Musiałem wymienić na szarą bo wstawki się wyginały wskutek naprężeń. Wzmocnione dodatkowo klejem CA i zagruntowane oraz oszlifowane.
Zacząłem też wycinać drobne *******ki jak szafki i usztywnienia skrzyni węglowej. Na okleinę przyjdzie czas niech jeszcze szkielet poleży co by wyeliminować zapadanie się wstawek.





Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam
25-08-20 00:29
Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Gunarson
Na forum
Od 2012
Relacje w toku - 1
Posty - 66
Noo. Nareszcie.
Rozumiem, że to budowa testowa, ala-surówka i jak wszystko będzie dobrze, to pójdzie do druku?
O efekt końcowy jestem spokojny..
25-08-20 09:00
Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus
Na forum
Od 2009
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
Posty - 633
Tak to budowa testowa. Z wszelkimi możliwymi bajerami co wyjdzie to wyjdzie :)
Docelowo model będzie malowany i z delikatnym weatheringiem.
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam
25-08-20 09:07
Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Wojciech Cięciwa
Na forum
Od 2003
Posty - 2 111
Jak rozumiem patrząc na to 'pudełko' - czyli szafka ma jedną stronę podklejoną tekturą ?
0.5 czy 1 mm ??

P.S.
I rezerwuję sobie miejsce gdzieś w kąciku, ale z dobrym widokiem :D
Zakład doświadczalny i biuro projektowe - ZAMKNIĘTE bezapelacyjnie do odwołania.
25-08-20 10:05
Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus
Na forum
Od 2009
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
Posty - 633
Wojtku pudełko jest prosto z wycinanki bez podklejania. Ja dodatkowo ucinam skrzydełka bo wolę na styk klejenie.
Pozdro
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam
25-08-20 12:32
Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Wojciech Cięciwa
Na forum
Od 2003
Posty - 2 111
Hmm, 'na wzrok' wydaje mi się, że jest znacząca różnica w grubości ścianek i podstawy ....
tutaj - na tym zdjęciu


--

Post zmieniony (25-08-20 12:33)
25-08-20 16:36
Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus
Na forum
Od 2009
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
Posty - 633
Wzrok potrafi płatać figle
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam
25-08-20 17:44
Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Primo
Na forum
Od 2009
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 230
Zasiadam przed samą sceną oglądać to widowisko.
Kleić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej

pod młotkiem :KOF II
na bocznicy ; P3.1, Pruski wagon bagażowy , ADLER , Tx4 , OL 49 , Tkt48 , Cn2t Las
25-08-20 17:51
Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Greg77
Na forum
Od 2004
Posty - 742
A dałoby radę tak zrobić żeby wszystkie szablony były wydrukowane??
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA
25-08-20 19:31
Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus
Na forum
Od 2009
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
Posty - 633
Greg77 o jakie szablony Ci chodzi ??
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować