Zaloguj się Zarejestruj się
21-11-17 18:14
Na forum od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
21-11-17 18:14
[R] /[G] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
Jakiś czas temu natknąłem się na takie coś

[stefsap.files.wordpress.com]

tak bardzo mi się spodobało, że znalazłem modelik tego lekkiego krążownika z holenderskiego wydawnictwa Scaldis Model. Dzięki pomocy wydawnictwa JSC model został sprowadzony z Holandii, więc chciałbym tutaj jeszcze raz serdecznie podziękować Pani Katarzynie Czołczyńskiej.

Model oryginalnie jest opracowany jako klasyczny waterlinie, wybrałem większą z dostępnych skali 1:250. Jest to chyba zasadniczo reprint jakiegoś starego modelu z lat 50tych ub wieku.

Można sobie skleić opcjonalnie De Rutera (C801) w pełnej wersji artyleryjskiej wg stanu zaraz po wejściu do służby w 1953 roku albo bliźniaczego De Zeven Provincien (C802) po przebudowie rufy na przeciwlotnicze uzbrojenie rakietowe Terrier w latach 60tych. Modelik nie jest taki mały bo ma prawie 75 cm długości.

Oprócz tego w opracowaniu jest zawarty model niszczyciela Hr. Ms. Zeeland (D809)

Postanowiłem skleić sobie na razie tzw kadłub miękki tego modelu jako mały przerywnik w wykańczaniu już zaczętych kadłubów, żeby zobaczyć jakie są możliwości i jak to wygląda. Doskonale się to nadaje po wzmocnieniu wewnątrz tekturą oraz po doklejeniu wodnicy do dorobienia części podwodnej. Dorwałem się do całej masy planów stoczniowych tych krążowników (kikaset arkuszy), więc nie będzie problemu coby dodać nieco elementów.








--

Post zmieniony (20-12-23 17:46)
21-11-17 23:38
Na forum od 2002
Relacje w toku - 14
Relacje z galerią - 23
Galerie - 18
Posty - 3 463
W Rupieciarni - 1
Projekt 50 Lat MM
21-11-17 23:38
Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 14
Relacje z galerią - 23
Galerie - 18
Posty - 3 463
W Rupieciarni - 1
Projekt 50 Lat MM
Klub
A jak z dokładnością detali w takim starym opracowaniu?
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.
22-11-17 07:26
Na forum od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
22-11-17 07:26
Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
Model jest w zasadzie pozbawiony detali, to główne bryły nadbudówek, maszty kratownicowe. Nie ma nawet żadnych szablonów, nawet gdzie mają być relingi, kotwice, łańcuchy są nadrukowane. Wyrzutnia rakiet Terrier jest nawet bardzo..sylwetkowa/płaskie rakiety. Ale co ciekawe są...opcjonalnie wydrukowane oddzielne drzwi do naklejenia, oraz wydawca oferuje...elementy wycinane laserowo. Całość jest ładnie wydana, cienka komputerowa linia. Bardzo to przypomina modele Andrzeja Samka z tamtych czasów. Myślę, że jest to model w sam raz dla początkujących, taki na jeden wieczór, albo dla modelarzy bardziej zaawansowanych znakomita baza do waloryzacji.

Z tej samej serii jest też min De Ruyter 2-wojenny, Tromp, ale także bardziej współczesny holenderski lotniskowiec Hr. Ms. Karel Doorman (eks HMS Venerable, typ Colossus) w wersji przebudowanej pod koniec lat 50tych na skośny pokład lotniczy i z nową wyspą wyposażoną w typowe dla okrętów holenderskich z tamtych czasów bardzo wysokie maszty z radarami.

--

Post zmieniony (22-11-17 07:33)
22-11-17 22:33
Na forum od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
22-11-17 22:33
Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
Przekonwertowałem całość na tradycyjny szkielet: boki, góra podklejone kawałkami tektury 0,5 mm, wręgi i kawałki wzdłużnicy 1 mm. Teraz będzie można do tego dokleić wodnicę, a następnie część podwodna szkieletu tradycyjnie.



--

Post zmieniony (27-09-18 16:50)
27-11-17 22:53
Na forum od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
27-11-17 22:53
Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
Dokleiłem pokłady a od spodu 1,5 mm wodnicę.








--

Post zmieniony (27-09-18 16:49)
30-11-17 23:40
Na forum od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
30-11-17 23:40
Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
Szkielet części podwodnej gotowy.









--

Post zmieniony (27-09-18 16:48)
13-12-17 23:20
Na forum od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
13-12-17 23:20
Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
Powoli burty trafiają na swoje miejsce.








--

Post zmieniony (27-09-18 16:48)
05-04-18 22:16
Na forum od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
05-04-18 22:16
Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
Oklejanie dna rozpoczęte.



--

Post zmieniony (27-09-18 16:47)
01-06-18 17:23
Na forum od 2016
Galerie - 14
Posty - 192
01-06-18 17:23
Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Na forum
Od 2016
Galerie - 14
Posty - 192
Czy można poprosić o uzupełnienie zdjęć. Dziękuję
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof
16-06-23 22:06
Na forum od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
16-06-23 22:06
Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 11
Galerie - 8
Posty - 2 673
Projekt 50 Lat MM
Dawno nie było aktualizacji, ale prace przy modelu ostatnio ostro ruszyły. Wygląda to teraz tak. Maszt rufowy przyłożony do przymiarki.



Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować