Zaloguj się Zarejestruj się
07-11-17 14:17
Na forum od 2003
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
Posty - 2 064
07-11-17 14:17
[G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
Posty - 2 064
Witam
Każdy modelarz okrętowy ma swój ulubiony patent na podstawkę statku, czy okrętu. Pozwólcie, że zaprezentuję swój "wynalazek"





Modele do linii wodnej są dla mnie nieakceptowalne (pisze wyłącznie o swoich modelach), z drugiej strony model na przysłowiowych "gałkach od szuflady" też mi się nie podoba. Niektórzy stawiają modele na kilblokach, jakby stał w suchym doku, ale to trochę tak jakby rasowego biegacza fotografować na stole u masażysty ;-)
Do tej pory, zazwyczaj robiłem podstawkę z plexi, aby jak najmniej było ją widać, tylko że z pewnej odległości model wyglądał na latający, a nie pływający. Cóż więc pozostaje? Woda! Model jednostki pływającej powinien stać na "wodzie". Jak pomyślałem, tak zrobiłem :-)



Podstawka to skrzynka z plexi 2 mm, bez dna. Górna część ma wycięcie odpowiadające wodnicy modelu. Całość sklejone przezroczystym klejem. Górną część pomalowałem (celowo niejednolicie) farbą do witraży (zakup w miejscowym sklepie dla plastyków), a następnie wysmarowałem uszczelniaczem dachowym (zakup w miejscowej Castoramie). "Fale" (powiedzmy, że to fale) zrobiłem jednorazową, plastykową łyżeczką do kawy, która ładnie porobiła wgłębienia. Model jest wyjmowany, więc żeby mi ten uszczelniacz go nie upaskudził, kadłub wcześniej owinąłem paskiem foli kuchennej, którą następnie poobcinałem. "Piana" malowana zwykłą białą błyszczącą farbą. Minusem tego uszczelniacza jest to, że on się stale lepi, no ale w sumie nie trzeba go dotykać. Zastosowałem go bo mi pozostał po budowie i jest bardzo przezroczysty. Proszę o wyrozumiałość dla jakości prac. Muszę jeszcze popracować nad czystością wykonania.
No to na koniec jeszcze kilka fotek...



--

Post zmieniony (04-10-19 15:20)
07-11-17 14:24
Na forum od 2013
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2
Posty - 2 063
Projekt 50 Lat MM
07-11-17 14:24
Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Na forum
Od 2013
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2
Posty - 2 063
Projekt 50 Lat MM
Takie proste a takie genialne :)
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)
07-11-17 14:38
Na forum od 2007
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
Posty - 1 809
W Rupieciarni - 1
07-11-17 14:38
Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
Posty - 1 809
W Rupieciarni - 1
Waldku, świetnie się Twoja technika prezentuje ale jedyne czego tu zabrakło to zdjęcie tego co pod "wodą" Uzupełnił byś?
Pozdrawiam

Jarek
GG 6801515
07-11-17 14:38
Na forum od 2016
Posty - 187
W Rupieciarni - 6
Projekt 50 Lat MM
07-11-17 14:38
Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Na forum
Od 2016
Posty - 187
W Rupieciarni - 6
Projekt 50 Lat MM
Genialne rozwiązanie. Wilk syty i owca cała. :)
Vivat czołgusie!
07-11-17 14:58
Na forum od 2003
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
Posty - 2 064
07-11-17 14:58
Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
Posty - 2 064
Dzięki koledzy za miłe słowa.
Jaroslav, jest trochę na trzecim zdjęciu i tu mam jeszcze jedno:


--

Post zmieniony (31-10-19 15:23)
07-11-17 15:13
Na forum od 2016
Galerie - 3
Posty - 71
Projekt 50 Lat MM
07-11-17 15:13
Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Na forum
Od 2016
Galerie - 3
Posty - 71
Projekt 50 Lat MM
Fajny patent i świetny efekt . Teraz brakuje jakiegoś U-Boot`a do kompletu ;-)
07-11-17 15:48
Na forum od 2015
Posty - 879
07-11-17 15:48
Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Na forum
Od 2015
Posty - 879
Klub
SPM - Szczeciński Paprykarz Modelarski
Pomysł przedni!
Powiem szczerze, że też mi to chodziło od dłuższego czasu po głowie... I ja ostatnio zacząłem stosować pleksi na podstawkę - z tego samego powodu :-)

Ale według mnie do pełni wymowy takiej formy prezentacji modelu brakuje tylko wody. Ja kombinowałem tak, by model był z jednej strony jakby zatopiony w materiale imitującym wodę (u Ciebie tylko powierzchnia) a druga połowa byłaby widoczna normalnie. Taką podstawkę można by obracać w zależności od tego co chcę widzowi pokazać... Tyle tylko, że nie wiem jak wyjmować model z takiej formy (śruby, stery itp).

Ale Ty przynajmniej poszedłeś do przodu a ja dalej pracuję w wyobraźni ;-)

Pozdrawiam i gratuluje pomysłu
07-11-17 17:19
Na forum od 2008
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11
Posty - 8 456
Projekt 50 Lat MM
07-11-17 17:19
Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Na forum
Od 2008
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11
Posty - 8 456
Projekt 50 Lat MM
Proponuję jeszcze dorobić dno z piaskiem, kamykami, roślinami ... :-)
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
07-11-17 17:38
Na forum od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 153
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
07-11-17 17:38
Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 153
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Jak dla mnie to podstawka prezentuje się nieciekawie. Wg mnie przedobrzyłeś.
Wygląda nienaturalnie a woda jest "amputowana".
Albo model do linii wodnej w "wodzie" na płaszczyźnie (rodzaj dioramy) albo normalnie (bo to wszak model) na słupkach z widoczną częścią dolną, sterem, śrubami.
07-11-17 19:47
Na forum od 2008
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11
Posty - 1 916
Projekt 50 Lat MM
07-11-17 19:47
Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Na forum
Od 2008
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11
Posty - 1 916
Projekt 50 Lat MM
Ja kiedyś o takiej podstawce myślałem. Mnie się podoba.
A co do wody, to chłopak potrenuje zastosuje inne materiały i będzie "gitara".

Valleyo produkuje jakieś chyba żywice/silikon z odpowiednim kolorem wody.

Ostatnio np widziałem genialnie wykonaną diorame okrętu podwodnego który został trafiony bombą głębinową. Kto śledzi pewne fanpage modelarskie na Facebooku to wie o co mam na myśli.
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować