Zaloguj się Zarejestruj się
06-08-17 11:31
Na forum od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 153
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
06-08-17 11:31
[G] Breguet XIVB2 (WAK 6/2006) 1 : 33
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 153
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Witam,
„SWL” informują, że budowa "Ludwika" dobiegła końca.
Model waloryzowany i malowany, zbudowany od podstaw na bazie wydania WAK oraz innych źródeł, w tym licznych archiwalnych zdjęć otrzymanych od pp. J.Sankowskiego i J.Budkiewicza.

"Łaciaty" dołączył do ostatnich dwupłatów z "SWL"


Historia konstrukcji

Pomimo mało aerodynamicznych kształtów był to doskonały pod każdym względem i najliczniej użytkowany samolot podczas wojny polsko-rosyjskiej (ok. 45 egz. z 77).
W polskim lotnictwie było w sumie 158 Bre XIV wersji rozpoznawczej (A2) i bombowej (B2).
Miał doskonałe właściwości lotne (m.in. przez lotki z odciążeniem rogowym) i bojowe.
Szybki – ok. 170 km/h o dużym pułapie – ok. 6000 m posiadał opancerzony fotel pilota i siedzenie obserwatora.
Samolot był łatwy w pilotażu, posiadał zdwojony system sterowania (w kabinie obserwatora), gdzie można było także wyjmować drążek.
Przy olbrzymich zamówieniach armii francuskiej (ponad 2500 egz.) problemem był brak silników lotniczych.
Samoloty wersji B2 jak i A2 (z mocniejszymi silnikami) były pozbawione automatycznych klap.
Od momentu rozpoczęcia w 1916 r. produkcji do 1926 r. wyprodukowano ok. 8370 egz. różnych wersji i modyfikacji.
Prócz bombowych i rozpoznawczych (różniących się w niewielkim stopniu) były też:
- nocne 1-os. bombowce (Bre XIVB1) o zwiększonym do 6 godz. locie
- myśliwce eskortowe (Bre XIVC2)
- dalekiego rozpoznania (Bre XIVGR) o zasięgu lotu ponad 1000 km
- sanitarne, przystosowane do transportu rannych (Bre XIVS)
- wodnosamolot (Bre XIVH)
Po zakończeniu I WŚ produkowano wersję transportową (Bre XIVT) i przerabiano pozostałe z demobilu.

Samolot użytkowano (prócz Francji i Polski) również w: Argentynie, Belgii, Brazylii, Chinach, Czechosłowacji, Danii, Hiszpanii, Salwadorze, Estonii, Finlandii, Grecji, Gwatemali, Japonii, Jugosławii, Litwie, Persji, Paragwaju, Portugalii, Rumunii, Serbii, Szwecji, Syjamie, Turcji, USA, Urugwaju, ZSRR.

Model przedstawia Bre XIVB2 Nr. „9” (franc.nr.12458), który był na wyposażeniu francuskiej Escadrille Br. 66 i z francuską załogą przybył do Polski w składzie Armii Polskiej gen. J.Hallera w maju 1919 R.
Przekazany został stronie polskiej w połowie grudnia 1919 r.
W lutym 1920 r. znalazł się na wyposażeniu 4. EL zachowując godło francuskiej eskadry – staroegipskiego ptaka „Ra”.
Dca 4.EL por.pil. Bolesław Narkiewicz przydzielił samolot por.pil. Antoniemu Sielickiemu, który wraz z ppor.obs. Eugeniuszem Tromszczyńskim wykonał w okresie od lutego do czerwca 1920 r. :

8 lutego – oblot samolotu po przekazaniu do eskadry
19 luty – lot bojowy: rozpoznanie okolic Wilna
8 marca – lot bojowy: rozpoznanie i fotografowanie fortów Kowna. Zadania nie wykonano z powodu uszkodzenia lotki ogniem litewskich oddziałów i złej pogody
10 marca – oblot po naprawie uszkodzeń
17 kwietnia – przelot z Wilna na lotnisko polowe Orzechowna
18 kwietnia – dwa loty bojowe. Rozpoznanie pozycji rosyjskich na linii frontu w rejonie Połocka i Witebska. Zrzut ulotek propagandowych.
23 kwietnia – lot bojowy: zniszczenie rosyjskiego balonu obserwacyjnego i kierującego ogniem artylerii w rejonie stacji kolejowej Połota. Bombardowanie niecelne, ostrzelano transporty wojskowe a w drodze powrotnej kolumnę taborów
25 kwietnia – lot bojowy: zniszczenie balonu. Bomby uszkodziły balon a samolot został ostrzelany szrapnelami pociągu pancernego przybyłego do ochrony balonu. Rozpoznano transporty kolejowe w rejonie stacji Połota – Połock. Przy lądowaniu kapotaż spowodowany uszkodzeniem koła podwozia.

Z początkiem maja 1920 r. Bre XIV Nr. „9” znalazł się w 11.EL po włączeniu do niej 4.EL.

14 maja – po naprawie przelot na lotnisko polowe w Borsukach k. Dokszyc
17 maja – lot bojowy: rozpoznanie pozycji wojsk polskich i pozycji czołowych oddziałów wojsk rosyjskich. Samolot został uszkodzony ogniem karabinowym.
18 maja – przelot na nowe lotnisko Halinowo na skutek przerwania frontu przez wojska Tuchaczewskiego
22 maja – lot bojowy: rozpoznanie trasy kolejowej Mołodeczno – Połock i przepraw na Berezynie.
Ostrzelanie oddziałów remontujących tory i mosty oraz kolumny taborowej.
26 maja – lot bojowy: dalekie (200 km) rozpoznanie i fotografowanie przepraw na Dźwinie na osobisty rozkaz NW marsz. J. Piłsudskiego. Ostrzelanie taborów bolszewickich wojsk.
28 maja – lot bojowy: rozpoznanie w strefie przyfrontowej. Bombardowanie i ostrzelanie kolumny taborów.
13 czerwca –uszkodzenie podwozia podczas startu z lotniska w Halinówce
22 czerwca – odesłanie samolotu do Warszawy celem remontu
1 lipca – w CWL (Centralne Warsztaty Lotnicze)
Dalsze jego losy są nieznane.
Domniemywać można, że służył do drugiej połowy lat 30-tych XX w., tj. do czasu wycofania z eskadr ostatnich Bre XIV.

Pozdrawiam,
Ryszard

Post zmieniony (12-10-18 08:45)
06-08-17 12:09
Na forum od 2006
Relacje w toku - 8
Galerie - 1
Posty - 748
W Rupieciarni - 4
06-08-17 12:09
Odp: [G] Breguet XiVB2 (WAK 6/2006) 1 : 33
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 8
Galerie - 1
Posty - 748
W Rupieciarni - 4
Kawał pięknie wykonanego modelu! I do tego w polskich barwach - gratuluję!
06-08-17 14:58
Na forum od 2017
Posty - 227
W Rupieciarni - 5
06-08-17 14:58
Odp: [G] Breguet XiVB2 (WAK 6/2006) 1 : 33
Na forum
Od 2017
Posty - 227
W Rupieciarni - 5
Piękny samolot i perfekcyjne wykonanie!
Gratuluję i podziwiam:)
I zastanawiam się co będzie następne :)
Wielka Wojna na lądzie: Jeffery-Poplavko
Wielka Wojna w powietrzu: Morane Saulnier G , Nieuport 17
06-08-17 15:17
Na forum od 2005
Relacje z galerią - 19
Galerie - 77
Posty - 1 327
Projekt 50 Lat MM
06-08-17 15:17
Odp: [G] Breguet XiVB2 (WAK 6/2006) 1 : 33
Na forum
Od 2005
Relacje z galerią - 19
Galerie - 77
Posty - 1 327
Projekt 50 Lat MM
Klub
WAK - Wrocławska Anarchia Kartonowa
Masz Ryszard smykałkę do "druciaków":)
Bardzo fajnie wykonany model.
Patrząc na niego nabieram chęci na jakiegoś dwupłata;)

Pozdrawiam Mariusz
Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
A6M5 Zero, A6M3 Zero, A6M2 Zero, MiG-21UM, HS-123, Su-27UBM, MiG-29MU.

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501
06-08-17 15:18
Na forum od 2013
Posty - 1 493
W Rupieciarni - 1
06-08-17 15:18
Odp: [G] Breguet XiVB2 (WAK 6/2006) 1 : 33
Na forum
Od 2013
Posty - 1 493
W Rupieciarni - 1
Piękny model! Gratulacje!
Pozdrawiam Darek
06-08-17 17:20
Na forum od 2014
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 20
Posty - 1 850
Projekt 50 Lat MM
06-08-17 17:20
Odp: [G] Breguet XiVB2 (WAK 6/2006) 1 : 33
Na forum
Od 2014
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 20
Posty - 1 850
Projekt 50 Lat MM
Rewelacyjny model! Inspirujesz, Panie, inspirujesz!
06-08-17 17:22
Na forum od 2014
Relacje z galerią - 8
Galerie - 17
Posty - 1 501
Projekt 50 Lat MM
06-08-17 17:22
Odp: [G] Breguet XiVB2 (WAK 6/2006) 1 : 33
Na forum
Od 2014
Relacje z galerią - 8
Galerie - 17
Posty - 1 501
Projekt 50 Lat MM
Klub
TPM - Trójmiejski Piknik Modelarski
Kolejny, fantastyczny model w Twoim wykonaniu - wielkie GRATULACJE.
Podziwiam również Twoją wiedzę o oryginałach budowanych modeli oraz o technice zarówno lotniczej jak i marynistycznej.
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)
06-08-17 20:56
Na forum od 2015
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
Posty - 899
06-08-17 20:56
Odp: [G] Breguet XiVB2 (WAK 6/2006) 1 : 33
Na forum
Od 2015
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
Posty - 899
Klub
GEKO - Górnośląska Elita Kartonowych Oszołomów
Ryszardzie gratuluje i pozytywnie zazdroszczę Ci kolejnego wykonanego druciaka :)
Trochę mnie nie było a tu już koniec . Co teraz ? Urlop dla SWL czy kolejny temat ?
06-08-17 21:48
Na forum od 2012
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
Posty - 839
W Rupieciarni - 1
06-08-17 21:48
Odp: [G] Breguet XiVB2 (WAK 6/2006) 1 : 33
Ryszard gratulacje, model jak zwykle na rewelacyjnym poziomie no i rys historyczny to jest to co w Twoich relacjach ogromnie cenię. Czyżby teraz nadeszła wreszcie pora na Włoskiego giganta, czy też na trochę pokraczne dziecko pewnego Holenderskiego konstruktora.

Pozdrawiam

Paweł
06-08-17 23:49
Na forum od 2012
Galerie - 33
Posty - 348
06-08-17 23:49
Odp: [G] Breguet XiVB2 (WAK 6/2006) 1 : 33
Na forum
Od 2012
Galerie - 33
Posty - 348
Klub
PIWKO - Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
Piękna sztuka.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować