Zaloguj się Zarejestruj się
13-06-15 23:55
Na forum od 2007
Relacje w toku - 4
Galerie - 3
Posty - 293
Projekt 50 Lat MM
13-06-15 23:55
[R] okz32 [answer]
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 4
Galerie - 3
Posty - 293
Projekt 50 Lat MM
Witam, zapraszam do mojej nowej relacji, tym razem będzie to parowóz tendrzak OKz32 z wydawnictwa Answer.



Ale od początku
Historia powstania parowozu serii OKz zaczyna się w latach 30 XX wieku, wiązała się z zapotrzebowaniem na obsługę ruchu kolejowego na trasie Kraków - Zakopane. Do tej pory linia ta obsługiwana była przez przestarzałe parowozy budowy pruskiej TKt1 i TKt2, jednak nie mogły one sprostać stale zwiększającej się liczbie przewozów między Krakowem a Zakopanem. Wobec tego Ministerstwo Komunikacji zamówiło w zakładach H. Cegielskiego nowy parowóz, który miał poradzić sobie w trudnym terenie górzystym ciągnąć pociąg osobowy o masie 400 ton (TKt mogły ciągnąć składy do 250 t.). Projekt parowozu w okładzie osi 1-5-1 opracowanego przez zespól pod kierownictwem Antoniego Xiężpolskiego zatwierdzono w roku 1932, stąd nazwa OKz32 (O - osobowy, K - tendrzak, z - oznaczenie rodzaju i liczby kół, 32 - rok zatwierdzenia projektu) Pierwszy parowóz serii został zbudowany w marcu 1934 roku i poddany próbom. Testy przyniosły zadowalające efekty. Jazda na trasie Kraków - Zakopanie z pociągiem o masie 350 t. skróciła się o 29 minut w stosunku do TKt1 i TKt2.



Model będzie malowany, gdyż nie potrafię sklejać w standardzie. Nie będą starał się upodabniać go do oryginału, gdyż nie posiadam szczegółowych materiałów na temat parowozu. Ma po prostu wyglądać ładnie :)

Budowę modelu rozpocząłem od wykonania ostojnic. Zanim zgani mnie ktoś za to że za grubo ją podkleiłem to uprzedzę że w oryginale ostojnica miała grubość 90 mm co w modelu daje grubość 3,6 mm :)



Na razie tyle, działam dalej :]

--

Post zmieniony (13-06-15 23:58)
14-06-15 09:06
Na forum od 2010
Posty - 152
14-06-15 09:06
Odp: [R] OKz 32 [Answer]
Na forum
Od 2010
Posty - 152
Witam.
Nareszcie ktos zabral sie za ten model, faktem jest ze wycinanka ma duzo boboli, ale trzymam kciuki za doprowadzenia tej relacji do konca. Szkoda ze Twoj model nie bedzie klejony na podstawie fotek bo bylby o niebo lepszy w detalach. Ale jest gut:-)

Pozdrawiam Piotr.
14-06-15 10:59
Na forum od 2013
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
Posty - 2 328
14-06-15 10:59
Odp: [R] OKz32 [Answer]
Na forum
Od 2013
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
Posty - 2 328
ooooo, siadam w pierwszym rzędzie. Co prawda ja zamierzam zrobić OKz32 w zerówce, ale z tego modelu chcę zapożyczyć kilka rozwiązań. Obawaim się też nieco grubości ostojnic. bo miałyby 2 mm.

Mam pytanie, czy w tym modelu jest przewidziany zbiornik powietrza pod drabinką wejściową do budki maszynisty po prawej stronie maszyny? Chabówkowy egzemplarz ma toto od jakiegoś czasu…
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska
14-06-15 13:31
Na forum od 2015
Posty - 14
14-06-15 13:31
Odp: [R] OKz32 [Answer]
Na forum
Od 2015
Posty - 14
Bedzie bardzo ladne. Powodzenia !
superhikk
14-06-15 16:17
Na forum od 2009
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 230
14-06-15 16:17
Odp: [R] OKz32 [Answer]
Na forum
Od 2009
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 230
No tu będę częstym gościem bo mnie strasznie nachodzi na ten czajnik
3mam kciuki powodzenia
Kleić każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej

pod młotkiem :KOF II
na bocznicy ; P3.1, Pruski wagon bagażowy , ADLER , Tx4 , OL 49 , Tkt48 , Cn2t Las
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować