Zaloguj się Zarejestruj się
16-12-14 18:36
16-12-14 18:36
[R/G] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Na forum
Od 2014
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11
Posty - 2 737
W Rupieciarni - 23
Jako,że padła WSTAWKA i wszystkie moje zdjęcia zniknęły,wstawiam link do filmiku na na YouTube.
[www.youtube.com]




Witam Wszystkich. Tym razem,chcę Was pomęczyć budową modelu wyjątkowej maszyny. teraz trochę historii.

Tytułowy kombajn zbożowy KZB 3B Vistula był następcą wcześniejszej jego wersji noszącej nazwę KZB 3A,którego produkcję rozpoczęto w 1959r. W roku 1962 wykonano serię informacyjną kombajnu KZB 3B Vistula,a już w roku następnym zakład rozpoczął produkcję seryjną (budowa wersji 3A trwała nadal), trwającą do września 1971r . Kombajny KZB 3B , szybko zdobywały sobie uznanie wśród odbiorców krajowych i zagranicznych. Wzrost zapotrzebowania ze strony rolnictwa spowodował znaczne zwiększenie produkcji tych maszyn przy końcu lat sześćdziesiątych do około 2200 sztuk rocznie.Aby sprostać tym zadaniom, fabryka była zmuszona zrezygnować z produkcji innych maszyn. Wiosną 1963 r. „Vistula" była eksponowana na wystawie maszyn rolniczych w Weronie.Uznano ją za jedną z lepszych maszyn rolniczych pod względem technicznym. Mankamentem była tylko sylwetka - mało nowoczesna. Zakończenie produkcji związane było z przestarzałą konstrukcją i małą wydajnością kombajnu. "Vistula" została zastąpiona przez kombajny serii "Bizon".
A teraz trochę o tym na co musicie się przygotować.Przy budowie Bizona,odebrałem ważną lekcję - pokory:( Kombajn to nie traktor,więc buduję obecnie JEDEN (1szt) model.Będzie to wersja ze zbiornikiem na ziarno,a cały model będzie w kolorze czerwonym. Jeżeli budowa będzie przebiegać sprawnie nie zarzekam się,że nie dokleję drugiego modelu z "doczyszczaczem ziarna" nazywanym też "workownicą" - ale to niepewna przyszłość. Sama budowa modelu (nie repliki) będzie przebiegać raczej w tempie "ślimaczym". A w pewnym momencie może nastąpić przerwa techniczna spowodowana tym,że nie zrobiłem jeszcze całej dokumentacji modelu (mam około 50%). Teraz temat materiałów z których "czerpałem wiedzę". Część z nich (bardzo cenna) zdobył dla mnie przyjaciel (jak będzie chciał to sam się przedstawi) dzięki uprzejmości i zrozumieniu osób,których też nie wymienię (chyba,że tego zechcą). Jednak materiały te były niewystarczające i musiałem posiłkować się zdjęciami z neta - tak w 80 %.
No ale dość ględzenia,czas na zdjęcia.

- Elementy ramy i obudowy młocarni.


- Zastanawiałem się jak zrobić blachę falistą z której wykonano pomosty. Natchnął mnie Boguś (siemanko) gdy pokazywał jak tłoczył boczki opon do Liaza. Więc wymodziłem sobie takie cóś z kartonu 1mm i wyciągnąłem z zasobów "magicznego pudełka" wybijak - od kałasznikowa.


- A tak wygląda pomost pod zbiornikiem ziarna,zrobiony z tej "falistej tekturki".


Przepraszam za kiepskie fotki,ale nadal robię komórką i coś nie mogę sobie ustawić oświetlenia.

--

Post zmieniony (03-06-24 10:56)
16-12-14 18:48
16-12-14 18:48
Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Na forum
Od 2012
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 29
Posty - 1 719
Projekt 50 Lat MM
16-12-14 19:26
16-12-14 19:26
Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Rodrus,niezły z Ciebie mechanizator rolnictwa ; ).
16-12-14 19:38
16-12-14 19:38
Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Na forum
Od 2008
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11
Posty - 8 456
Projekt 50 Lat MM
Trzymam kciuki ale nie cały czas, bo przecież muszę lepić czasami swoje modele. :-)))
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
16-12-14 20:14
16-12-14 20:14
Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Na forum
Od 2013
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
Posty - 2 328
Vistula kosi, vistula młóci, vistula chłopa przewróci!!!

Rodrusie ajlowju Cię!!!
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska
16-12-14 20:15
16-12-14 20:15
Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Na forum
Od 2012
Galerie - 10
Posty - 295
Klub
TPM - Trójmiejski Piknik Modelarski
piękny temat wziąłeś na warsztat!
16-12-14 20:41
16-12-14 20:41
Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13
Posty - 377
Projekt 50 Lat MM
Mój tata (rocznik 47) pracował na takim grzmocie, także nasłuchałem się opowieści o tym kombajnie, że hoho.
W lecie 1963, spółdzielnia rolnicza we wsi, gdzie mój tata mieszkał, otrzymała fabrycznie nową maszynę i która to maszyna w czasie swego debiutanckiego wyjazdu w pole stanęła w płomieniach. Szczęśliwie ogień udało się ugasić, a wóz wyremontować. :D
Syn ciężkostrawny.
16-12-14 21:00
16-12-14 21:00
Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Na forum
Od 2014
Relacje w toku - 1
Posty - 20
Nie no super model wiziołeś na warsztat! U mnie w mieście (miasto 5000 mieszkańców) jeden rolnik ma jeszcze Vistule. Gdy inni naprawiają swoje New Hollandy, John Deery to on i inni gospodarze ze swoimi bizonami koszą pola. Jak ja kocham polską grospodarke rolną. Trzymam kciuki.
Początkujący. Pierwszy model, a już z relacją :D
16-12-14 21:22
16-12-14 21:22
Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 1
Posty - 2 029
" Ciekawe, co jeszcze w zanadrzu RADRUS jeszcze chowa..."


Pewnie całą resztę kałasznikowa... ;) Ciekawy model się zapowiada!!
16-12-14 21:38
16-12-14 21:38
Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Na forum
Od 2014
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11
Posty - 2 737
W Rupieciarni - 23

Witam Koledzy.
- ZbiGu,niestety obecnie to mój ostatni as w rękawie.Nie mam zbytnio pomysłów na kolejne wypociny.Ale Vistula zajmie mi trochę czasu,więc jest nadzieja :)
- Boguś,widocznie za mało efektownie się wgryzłem :)))
- Jarku puść kciuki,ja chcę jeszcze trochę (dużo) modeli w Twoim wykonaniu popodziwiać !!!
- Iras,a jak tam fotele,skleiłeś? Pilot musi na czymś siedzieć,no i jakieś podstawowe przyrządy :))) I kiedy będzie relacja?!!!
- Viking,bije od Ciebie Wielki Entuzjazm !!!
- Vansen,reszta kałasza została na kompanii (po prawie 15 latach nadal znam na pamięć jego numer seryjny),a szkoda,tyle tu dzików :)) Czasami pod dom podchodzą !
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować