Zaloguj się Zarejestruj się
11-09-12 23:39
Na forum od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 153
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
11-09-12 23:39
[G] Sopwith F.1 Camel M/M 6/2004
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 153
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Witam,


Dotychczas ukazały się cztery kartonowe modele Camela : M/M 10/85 + Triplane/ M/M 6/04/ Kartonowy świat 2/04 i KEL - ostatnie dwa w skali 1 : 50. Model z KEL-a jest jedynym w "polskich" barwach, niestety nie pozbawionym błędów w oznaczeniach i kamuflażu. Do modeli plastikowych /różnych prod./ dostępne są kalkomanie - też z błędami, ale pojawiły się już do nich erraty.
"Camel" to piękna maszyna o wspaniałej historii aż żal, że mieliśmy tylko jeden egz. o tak krótkim żywocie, jednym słowem pechowiec tak jak jego pierwszy właściciel - por.pil.K.M.Murray. Na obie wojny się spóźnił. Gdy po szkoleniu w Kanadzie dopłynął do Anglii I WŚ już się kończyła, gdy zjawił się we Lwowie - podpisano zawieszenie broni.
"Camela" pozostawiono w typowym ang. dla RFC /RAF/ kamuflażu z okresu I WŚ /stosowany od 1916 r do końca wojny/. Samolot malowany był dwoma odcieniami khaki:
- "zielonym" /odcień ciemniejszy od "polskiego"khaki stosowanego do 1939 r/
- "szarym" /odcień szarawy lecz pod wpływem czynników atmosferycznych płowiał/.
Zielonym khaki malowano pow. kryte płótnem /lnianym/:
- górne pow. obu płatów
- góra i boki kadłuba
-podwozie: golenie, skrzydełko, osłony kół
- słupki i zastrzały
Szarym pow. kryte sklejką i metalowa blachą:
- boki kadłuba na odcinku kokpitu
- wyoblony grzbiet kadłuba za kokpitem
- osłony km-ów
- boki przodu kadłuba
Osłonę silnika pozostawiano w kolorze blachy. W RFC/RAF-ie często w kolorze naturalnym blachy było pokrycie przodu kadłuba /boki/ jak i osłony km-ów. Były odstępstwa tzn. malowano je na inny kolor niż khaki jak również osłonę silnika. Brak informacji czy "nasz" Camel trafił do Polski już z pomalowanymi w/w elementami. Po zmontowaniu samolotu w 7 EM /Lwów/ pozostawiono go z nr. ewid, RAF-u koloru białego /F 5234/, domalowano szachownice i godło eskadry. Piórko Krakuski na prawym boku skierowane jest do przodu, na lewym do tyłu / zapewne użyto jednego szablonu/.
Dolne pow. płatów górnego i dolnego pozostawiono w kolorze płótna lnianego, lakierowanego /odcień kremowy/.
Na podst. wielokrotnie publikowanych zdjęć Camela 7 EM /dotarłem do 5-ciu nie licząc tzw. fałszywki tj. z szachownicą na kadłubie/ dokładnie można określić wymalowanie i rozmieszczenie szachownic oraz ustalić pewne szczegóły konstrukcyjne.
Płat dolny /P/ w osi patrzącego kolor czerwony: pole prawe/górne /do boku kadłuba/
Płat dolny /L/ : kolor czerwony: pole prawe/górne /do krawędzi płata/,
brak otoku, szachownica od krawędzi natarcia do krawędzi spływu lotki.
Płat górny /P/: kolor czerwony: pole prawe/dolne
Płat górny /L/: kolor czerwony: pole lewe/dolne
obwódka cienka od krawędzi natarcia do końca krawędzi spływu lotki.
Pole białe kończy się na krawędzi lotki a obwódka jest już na płacie, popychacz jest mniej więcej w połowie pola czerwonego.
Elementy konstrukcyjne to:
- wycięcie baldachimu /szer. trzy odstępy międzyżebrowe i usunięta pow. od dżwigara do krawędzi spływu/
- wzmocnienia /?/ osłony silnika /trzy paski, blacha /?/
- zdjęte osłony km-ów
Ster kierunku:
szachownice w cienkiej obwódce na lotce steru, obwódka zachodzi za profil statecznika poziomego. Na prawym boku steru - czerwone pole górne/prawe, na lewym białe pole górne /lewe. Widać to na zdj. ze złamanym sterem położonym na prawą stronę kadłuba.
Znalazłem tylko dwa rys. z prawidłowym kamuflażem i szachownicami. tj. rys. W. Sankowskiego w książce " Polski samolot i barwa 1918-1939" - T.Królikiewicza oraz rys. T.Pietrzyka z "Lotnictwo polskie w wojnie z Rosją Sowiecką 1919-1920" - K.A.Tarkowskiego. Błędne podane jest w wielu publikacjach i stronach internetowych : -"Samoloty brytyjskie w lotnictwie polskim 1918-1930" - T.J.Kopański
-"Barwa w lotnictwie polskim Nr.8" - K.Chołoniewski/W.Bączkowski
-"7 EM im. T.Kościuszki 1918-1921" - T.J.Kopański
-"Sopwith Camel" - E.Kocent-Zieliński /Kagero/
- Mini Replika nr. 35
- Aero-Plan
Internet:
- Samoloty polskie 1918-1921
- The white eagles Polish Aviation 1918-1921
- Wings palette
Np. Model z KELA - górne/prawe pole szachownicy płata górnego /P/ winno być białe a nie czerwone, szachownica powinna być do krawędzi spływu , na dolnych płatach powinno nie być obwódek i od krawędzi do krawędzi, nie zdjęte osłony km-ów, kolor dolnych pow. nie biały lecz kremowy.
Sam nie ustrzegłem się błędu - przeoczyłem zdjęte osłony Vickersów.
Pozdrawiam,
Ryszard

Post zmieniony (18-10-18 10:49)
11-09-12 23:58
Na forum od 2006
Posty - 168
11-09-12 23:58
Odp: [G] Sopwith F.1 Camel M/M 6/2004
Na forum
Od 2006
Posty - 168
Słuszny szmaciak. Może zdjęcia będą inspiracją dla pana Pawła do nowego numeru KK.
per aspera ad astra...
12-09-12 08:58
Na forum od 2009
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 8
Posty - 5 065
Projekt 50 Lat MM
12-09-12 08:58
Odp: [G] Sopwith F.1 Camel M/M 6/2004
Na forum
Od 2009
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 8
Posty - 5 065
Projekt 50 Lat MM
Witam,podoba mi sie ,znowu się naoglądam szmaciaków i będzie jak z czołgami,w ogóle miało być coś na temat technologii,pozdrawiam Marek
12-09-12 09:12
Na forum od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 153
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
12-09-12 09:12
Odp: [G] Sopwith F.1 Camel M/M 6/2004
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 153
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Witam.
Dzięki. O technologii będzie. Za parę dni /gdy już coś tam zmontuję/ zacznę relację z modelowania Bregueta XIX /M/M 4/87/ - będzie "step by step": Najpierw muszę "przeskoczyć" pewne trudności wynikające z braku kilku elementów kadłuba a nie mając możliwości ich zeskanowania i wydruku kombinuję we własnym zakresie /egz. M/M otrzymałem niekompletny/.
Pozdrawiam
12-09-12 09:37
Na forum od 2006
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 30
Posty - 2 321
W Rupieciarni - 16
Projekt 50 Lat MM
12-09-12 09:37
Odp: [G] Sopwith F.1 Camel M/M 6/2004
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 30
Posty - 2 321
W Rupieciarni - 16
Projekt 50 Lat MM
Kolejny piękny model, gratulacje!
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.
12-09-12 10:15
Na forum od 2008
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11
Posty - 8 456
Projekt 50 Lat MM
12-09-12 10:15
Odp: [G] Sopwith F.1 Camel M/M 6/2004
Na forum
Od 2008
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11
Posty - 8 456
Projekt 50 Lat MM
Kolejny do kolekcji piękny model a o Bregueta XIX nie ma się co martwić damy radę. :-)))
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
12-09-12 11:10
Na forum od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 153
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
12-09-12 11:10
Odp: [G] Sopwith F.1 Camel M/M 6/2004
Na forum
Od 2010
Relacje w toku - 27
Relacje z galerią - 1
Galerie - 34
Posty - 11 153
W Rupieciarni - 20
Projekt 50 Lat MM
Dzięki, mam nadzieję, że dam radę wszak to piękny ptak a jakie ma skrzydła, a jaką historię...Orliński i Kubiak...
12-09-12 15:58
Na forum od 2010
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3
Posty - 5 438
Projekt 50 Lat MM
12-09-12 15:58
Odp: [G] Sopwith F.1 Camel M/M 6/2004
Na forum
Od 2010
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3
Posty - 5 438
Projekt 50 Lat MM
Witam. Nic tylko pogratulować kolejnego świetnego modelu. Każdy Twój model ogladam z wielką przyjemnością, a tu dodatkowo jeszcze bardziej niż szczegółowy opis. Podziwiam.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować