Zaloguj się Zarejestruj się
19-06-11 15:28
19-06-11 15:28
[Relacja/Galeria] Pfalz E.I (projekt własny)
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 30
Posty - 1 914
W Rupieciarni - 6
Projekt 50 Lat MM
Klub
SPM - Szczeciński Paprykarz Modelarski
Powitać

Tematem relacji będzie tytułowy samolot - Pfalz E.I (oryginał wyglądał tak). Samolot ten jest raczej mało znany i często pomijany w publikacjach dotyczących lotnictwa I wś. Pfalz E I był kopią francuskiego Moranea H i odziedziczył chyba wszystkie jego wady. Był ciężki, trudny w pilotażu, mało zwrotny i niezbyt szybki. Na samolotach serii E wydarzyło się sporo wypadków, z tego też powodu nie zyskały one sobie sympatii pilotów. Można chyba powiedzieć, że maszyna ta zaginęła w cieniu swojego dużo lepszego konkurenta - Fokkera E I - III. Warto zwrócić uwagę, że samoloty serii E I - IV często bywają z Fokkerami mylone (np. w "Samolotach I wojny światowej" Wiesława Bączkowiskiego Wyd. Lampart, strona 37, zdjęcie na dole strony), z racji podobnych korzeni (Fokker E był wzorowany na Morane H, nie był jednak jego wierną kopią).

Model powstaje na podstawie zdjęć i rysunków wygmeranych w odmętach internetu;-) Wnętrze kabiny to raczej s-f, ponieważ nie doszukałem się żadnego zdjęcia na którym byłoby pokazane. W tym wypadku wzoruję się na Fokkerze E III i zdjęciach modeli plastikowych.

Oto pierwsze rezultaty prac:





Zapraszam do dzielenia się ze mną uwagami i pomysłami, na pewno wyjdzie to modelowi na dobre;-)

--

Post zmieniony (04-08-11 17:06)
19-06-11 15:45
19-06-11 15:45
Odp: [relacja] Pfalz E.I (projekt własny)
Na forum
Od 2005
Galerie - 2
Posty - 3 575
Projekt 50 Lat MM
A jaka to będzie skala i gdzie będzie wydany ?;-)
19-06-11 15:49
19-06-11 15:49
Odp: [relacja] Pfalz E.I (projekt własny)
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 30
Posty - 1 914
W Rupieciarni - 6
Projekt 50 Lat MM
Klub
SPM - Szczeciński Paprykarz Modelarski
Skala oczywiście 1:33. Na razie chyba za wcześnie, żeby mówić o wydaniu;-)

BTW czy ktoś z kolegów mieszkających na wyspach jest w stanie poszukać w lokalnych księgarniach/antykwariatach książki z serii Windsock Datafile nr 59: Pfalz E I - VI? Chętnie bym ją nabył, a w Polsce jest chyba nie do zdobycia.
pozdrawiam
Piotr

19-06-11 16:20
19-06-11 16:20
Odp: [relacja] Pfalz E.I (projekt własny)
Na forum
Od 2010
Posty - 148
W Rupieciarni - 7
Projekt 50 Lat MM
[www.windsockdatafilespecials.co.uk] czy to by cię interesowało??
_________________________________________________________
Na warsztacie ORP Wicher 1:200 Military Model 4/96

Dioramy: Polowanie na Japońską latającą łódź 1:200

Ukończone i w Galerii: JAK 1 / TK-3 / TKS / RWD 25 / Wall-E

Projekt "50latMM :
4/82 Mi-24 i Ki-43 / 1-2/84 Pancernik Potiomkin / 3/84 J2M Raiden
19-06-11 20:31
19-06-11 20:31
Odp: [relacja] Pfalz E.I (projekt własny)
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 30
Posty - 1 914
W Rupieciarni - 6
Projekt 50 Lat MM
Klub
SPM - Szczeciński Paprykarz Modelarski
Dzisiaj zdążyłem jeszcze zrobić jedno skrzydło. Profil płata Pfalza E I jest na tyle cienki, że zdecydowałem się zrezygnować z klasycznej konstrukcji szkieletu złożonej z dźwigara i żeber. Wycinanie kilkunastu żeber o max wysokości 1,5 mm, a w każdym z nich jeszcze 2 otworków na dźwigary z drutu zdecydowanie przekracza moje możliwości, więc dla początkujących modelarzy będzie tym bardziej karkołomne. Zamiast tego postanowiłem problem szkieletu rozwiązać w sposób widoczny na zdjęciach:



Po sklejeniu wygląda to następująco:



W modelu będzie się znajdował szablon pomocny przy nadawaniu płatowi odpowiedniego profilu.

Po oklejeniu poszyciem skrzydło wygląda tak:



Długi drut jest dźwigarem utrzymującym skrzydła w odpowiedniej pozycji, natomiast krótszy (wystający ze skrzydła na 1 mm) pomaga w utrzymaniu odpowiedniego kąta natarcia skrzydła (jego mała długość wynika z faktu, że znajduje się on na wysokości siedzenia pilota, więc nie może przechodzić przez kadłub na wylot).

Całość wygląda następująco:





Lobo - dokładnie o to wydawnictwo chodzi.

--

Post zmieniony (19-06-11 20:32)
19-06-11 20:38
19-06-11 20:38
Odp: [relacja] Pfalz E.I (projekt własny)
Na forum
Od 2009
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 3
Posty - 2 008
Klub
ŁSM - Łódzka Siesta Modelarska
Wygląda ciekawie. Oby tak dalej.
Pozdrawiam!
19-06-11 21:58
19-06-11 21:58
Odp: [relacja] Pfalz E.I (projekt własny)
Na forum
Od 2004
Relacje w toku - 13
Relacje z galerią - 12
Galerie - 37
Posty - 1 980
Projekt 50 Lat MM
Klub
QWKAK - Quasi Warszawski Klub Anonimowego Kartonoholika
W sumie to brzydko mówić o E.I jako o kopii Morane'a z tego względu, że jeszcze przed wybuchem wojny Pfalz zakupił licencję na Morane'a H i L.
Mnie kiedyś korcił E.V ze względu na zabudowany silnik rzędowy a nie rotacyjny, ale jakoś do tej pory się nie mogłem zebrać...
19-06-11 22:08
19-06-11 22:08
Odp: [relacja] Pfalz E.I (projekt własny)
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 30
Posty - 1 914
W Rupieciarni - 6
Projekt 50 Lat MM
Klub
SPM - Szczeciński Paprykarz Modelarski
Dlatego napisałem "kopia" a nie "plagiat";-)
Mi szczerze mówiąc najbardziej podoba się E IV z podwójnym silnikiem rotacyjnym i dwoma karabinami, ale zaprojektowanie osłony silnika tej wersji stanowczo przerasta moje umiejętności.
pozdrawiam
Piotr

26-06-11 20:42
26-06-11 20:42
Odp: [relacja] Pfalz E.I (projekt własny)
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 30
Posty - 1 914
W Rupieciarni - 6
Projekt 50 Lat MM
Klub
SPM - Szczeciński Paprykarz Modelarski
Udało mi się spłodzić stery. Wygląda to następująco:





i całość:



Myślę, że do końca już bliżej niż dalej;-) Trochę przeraża mnie konieczność stworzenia jakiejś sensownej instrukcji, ale tym będę się martwił jak już model będzie skończony.
pozdrawiam
Piotr

26-06-11 20:56
26-06-11 20:56
Odp: [relacja] Pfalz E.I (projekt własny)
Na forum
Od 2004
Relacje w toku - 13
Relacje z galerią - 12
Galerie - 37
Posty - 1 980
Projekt 50 Lat MM
Klub
QWKAK - Quasi Warszawski Klub Anonimowego Kartonoholika
Wygląda przyzwoicie - czyli podoba mi się. Odnośnie osłony do E.IV to można coś wykombinować - powinno się udać, nie jest aż tak skomplikowana. Zaś tworzenie instrukcji jest chyba dla mnie najtrudniejsze z całego projektowania.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować