Zaloguj się Zarejestruj się
07-03-11 14:58
Na forum od 2003
Galerie - 11
Posty - 307
W Rupieciarni - 1
07-03-11 14:58
[Galeria] Lublin R XIII Modelarz Kartonowy
Na forum
Od 2003
Galerie - 11
Posty - 307
W Rupieciarni - 1
Witam,
Chciałbym zaprezentować sklejony już jakiś czas temu model samolotu Lublin RXIIID. Ponieważ każdy samolociarz powinien mieć swego Lublina, mam i ja :-)
Modelik sklejał się bezproblemowo. Jedynie montaż poszycia końcówek płata wymagał nieco kombinowania i nie wyszło mi to tak jak bym chciał.
Miałem do wyboru dwie wycinanki: jedną z MP model, drugą z modelarza Kartonowego. Po porównaniu w 2D tą pierwszą oddałem w dobre ręce a skleiłem model nie zawierający błędów merytorycznych i drukarskich. Mam tylko jedną wątpliwość: samolot jest od spodu pokryty srebrnym kolorem. Zawsze myślałem, że Lubliny miały dolne powierzchnie malowane na niebiesko. Może ktoś coś wie na ten temat ?
Ale dość gadania, czas na obrazki.




Pozdrawiam,

Tomek
07-03-11 15:47
Na forum od 2005
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24
Posty - 1 407
Projekt 50 Lat MM
07-03-11 15:47
Odp: [Galeria] Lublin R XIII Modelarz Kartonowy
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24
Posty - 1 407
Projekt 50 Lat MM
Bardzo ładny model, gratuluję. Szkoda jedynie, że zdjęcia nie były robione przy bardziej rozproszonym świetle.

Co do malowania, to według najnowszych źródeł to właśnie kolor srebrny na dolnych powierzchniach jest prawidłowy. Co więcej, według najnowszego wydania "Polskiego samolotu i barwy" p. Królikiewicza, barwy na górnej powierzchni modelu są błędne (zresztą to własnie Lublin w "zrewidowanym" kamuflażu znajduje się na okładce książki, wię możesz porównać, nawet jeżeli jej nie posiadasz).
07-03-11 17:01
Na forum od 2003
Galerie - 11
Posty - 307
W Rupieciarni - 1
07-03-11 17:01
Odp: [Galeria] Lublin R XIII Modelarz Kartonowy
Na forum
Od 2003
Galerie - 11
Posty - 307
W Rupieciarni - 1
Dzięki Stealth. Mam pierwsze wydanie tej książki i tam właśnie jest kolor niebieski. Widocznie przez 20 lat sporo się zmieniło w badaniach nad malowaniem polskich samolotów. Czyli model jest dobrze pomalowany od spodu i błędnie od góry :-(

Tomek
MARIUSZ Moderator
09-03-11 09:19
Na forum od 2001
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 22
Galerie - 9
Posty - 7 897
W Rupieciarni - 4
Projekt 50 Lat MM
09-03-11 09:19
Odp: [Galeria] Lublin R XIII Modelarz Kartonowy
MARIUSZ
Moderator

Na forum
Od 2001
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 22
Galerie - 9
Posty - 7 897
W Rupieciarni - 4
Projekt 50 Lat MM
Klub
ŁSM - Łódzka Siesta Modelarska
Fajny model.
Tylko troszkę rażą kosmate krawędzie...
Może problem ze zdjęciami polega na tym,że nie wszystkie byłu robione "ze światłem". częśc była wykonana pod światło odbite ( od podłogi?).
Niestety zdjęcia robione w plamie światła słonecznego wpadającej przez okno do pokoju tak właśnie będa wyglądać.
Zatem fotki w pomieszczeniu albo robić w sztucznym,rozproszonym świetle, albo sztucznym,ale wieloogniskowym.
Zdjęcia w słońcu najlepiej robić w plenerze-na otwartej przestrzeni.
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.
09-03-11 10:54
Na forum od 2003
Galerie - 11
Posty - 307
W Rupieciarni - 1
09-03-11 10:54
Odp: [Galeria] Lublin R XIII Modelarz Kartonowy
Na forum
Od 2003
Galerie - 11
Posty - 307
W Rupieciarni - 1
Właśnie widzę, że naturalne światło to nie jest panaceum na idealne zdjęcie. W tm wypadku część zdjęć zrobiłem pod słońce a we wszystkich sę silne cienie. Nastąpnym razem wyniosę model na balkon albo użyję sztucznego światła.
Krawędzie są włochate. bo model nie jest lakierowany. Bezbarwny Humbrol zmienia odcienie kolorów, a matowy akryl w sprayu sprawia, że model traci satynową powierzchnię i wygląda tekturowo. Lakierować też trzeba niestety umieć a ja boję się zepsuć model.

Tomek
09-03-11 11:47
Na forum od 2008
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11
Posty - 8 456
Projekt 50 Lat MM
09-03-11 11:47
Odp: [Galeria] Lublin R XIII Modelarz Kartonowy
Na forum
Od 2008
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11
Posty - 8 456
Projekt 50 Lat MM
Proponuję zagruntować arkusze obustronnie przed cięciem zwykłym Caponem prosto z puszki, malować zwykłym pędzlem.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować