Zaloguj się Zarejestruj się
01-11-09 23:28
Na forum od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
01-11-09 23:28
[Technika] /[galeria] Reflektorek (SN61) w skali 1:87
Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
Witajcie!

Buduję sobie pooowoooolutkuuuu wagonik SN61 w skali 1:87. Nie prowadzę relacji, bo mi to klejenie tak bardzo powoli idzie. Dla urozmaicenia pracy, zrobiłem sobie małą przerwę w budowie pudła wagonu i zrobiłem mu reflektorki :-)





Żeby nie było lekko, reflektorki się świecą - przednie na biało, a tylne na czerwono :-)




Odrobina szczegółów budowy:


Jakoś nie mogłem się zdecydować, czy lepsze są zdjęcia z groszem, czy z zapałką ;-)

Kilka uwag:
- odbłyśnik jest tłoczony w aluminiowej blaszce z pudełka po kremie Nivea, sposobem opisanym tutaj: [www.kartonwork.pl]. Próbowałem z blaszką z kwiaciarni, folią aluminiową kuchenną i z puszki po napoju, ale niestety wszystko się rwało, dopiero blaszka z pudełka od kremu była ok.
- jako źródło światła użyłem diod LED SMD, najmniejszych jakie znalazłem, a i tak czerwoną musiałem trochę podszlifować.
- do przeniesienia strumienia świetlnego użyłem światłowodów z takiej lampki ze sklepu "wszystko za 5 zł", nie wiem jak ją nazwać, ale chyba wiadomo o co chodzi - pęczek światłowodów, podświetlany od dołu. Aby zrobić imitację żarówki, wystarczy taki światłowód zbliżyć do płomienia zapalniczki, a na jego końcu formuje się ładna kulka
- bez lupy nagłownej nie dałbym rady
- cierpliwość, cierpliwość, cierpliwość, bo niekoniecznie wyjdzie za pierwszym razem :-)

Pozdrawiam
Mariusz
02-11-09 01:04
Na forum od 2005
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
Posty - 51
02-11-09 01:04
Odp: [technika]/[galeria] Reflektorek (SN61) w skali 1:87
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
Posty - 51
Fachowe. Może tylko białe diody bym wymienił na bardziej żółte, ale gdzieś czytałem, że nie ma łatwo i są tylko bardzo żółte.
Zupełnie nie znam się na elektryce, mógłbyś więcej napisać o schemacie połączenia (docelowym, czyli wszystkich reflektorów), zasilaniu i doborze oporników do takiego układu?
02-11-09 08:55
Na forum od 2004
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2
Posty - 284
Projekt 50 Lat MM
02-11-09 08:55
Odp: [technika]/[galeria] Reflektorek (SN61) w skali 1:87
Na forum
Od 2004
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2
Posty - 284
Projekt 50 Lat MM
Wow nieźle nie!! Nie wiedziałem ze są tak małe diody LED dostępne. A własnie odnośnie kwesti zasilania to podłączyłeś to do 2 zwykłych AA czy 9V ??
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!
02-11-09 09:32
Na forum od 2005
Galerie - 5
Posty - 1 809
Projekt 50 Lat MM
02-11-09 09:32
Odp: [technika]/[galeria] Reflektorek (SN61) w skali 1:87
Na forum
Od 2005
Galerie - 5
Posty - 1 809
Projekt 50 Lat MM
A jak z odprowadzeniem ciepła ze środka reflektorka?
Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.
02-11-09 10:30
Na forum od 2005
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Posty - 2 068
Projekt 50 Lat MM
02-11-09 10:30
Odp: [technika]/[galeria] Reflektorek (SN61) w skali 1:87
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Posty - 2 068
Projekt 50 Lat MM
Klub
QWKAK - Quasi Warszawski Klub Anonimowego Kartonoholika
A to dioda emituje jakieś znaczące ilości ciepła?
W budowie: Halny
02-11-09 10:40
Na forum od 2007
Relacje w toku - 21
Relacje z galerią - 6
Galerie - 39
Posty - 1 118
Projekt 50 Lat MM
02-11-09 10:40
Odp: [technika]/[galeria] Reflektorek (SN61) w skali 1:87
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 21
Relacje z galerią - 6
Galerie - 39
Posty - 1 118
Projekt 50 Lat MM
Bardzo fajna rzecz. Nie zrozumiałem tylko w jaki sposób uzyłeś tego światłowodu. Bo na zdjęciu widzę podłączoną czerwoną diodę i pewnie końcówkę światłowodu. Czy mógłbyś pokazać jakiś schemat ustawienia białej diody i prowadzenia światłowodu.
Pozdrawiam.
-----------------
02-11-09 10:46
Na forum od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
02-11-09 10:46
Odp: [technika]/[galeria] Reflektorek (SN61) w skali 1:87
Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
Witajcie!

Andrzeju, ledy, przy prądzie którym je zasilam (5mA) wydzielają pomijalną ilość ciepła.

Roman, na zdjęciu jest akurat biała dioda. Zrobię zdjęcia tego światłowodu i wstawię, skoro jest zainteresowanie, mam nadzieję, że będzie coś widać na zdjęciach, bo to już niezłe makro jest. Ten plastikowy światłowód bardzo ładnie imituje kształt żarówki, jeśli chodzi o światło białe, a przenosi światło z czerwonej diody, która jest umieszczona za reflektorem, na czerwoną szybkę zupełnie z przodu.

Widząc, że problem zasilania jest istotny, pokusiłem się o narysowanie schematu.


Diody w moim reflektorze świecą przy prądzie 5mA wystarczająco jasno, więc dla takiej wartości prądu podane są rezystory. Układ z dwoma rezystorami jest lepszy niż z jednym, bo pozwala na dobranie innego prądu dla białych i czerwonych, jeśli trzeba.
Układ z dodatkowymi diodami można zastosować w typowej kolejce sterowanej napięciem o polaryzacji (+/-) zależnej od kierunku jazdy. Te dodatkowe diody są "dla dobra" ledów, ale i bez nich by działało. Układ ten działa tak, że w zależności od kierunku przepływu prądu świecą się albo czerwone diody, albo białe. Na schemacie jest więc jedna strona lokomotywy, druga ma mieć "tak samo, tylko odwrotnie" podłączone zasilanie, po to aby jak się z przodu świecą białe światła, to z tyłu mają być czerwone.
Dobór rezystorów: nie wgłębiając się zbytnio w szczegóły prawa Ohma, rezystory dobieramy tak:
wartość rezystora w omach = (napięcie zasilania - suma napięć na diodach) / natężenie prądu. Tu uwaga: na diodzie białej napięcie dla prądu 5mA to około 3V, a na czerwonej 1,6V. Przykładowo liczymy dla pierwszego schematu: kolor biały (12V - 2*3V) / 0,005A = 1200 omów, kolor czerwony (12V - 2*1,6V) / 0,005A = 1760 omów.
Myślę że proste. Jeśli diody mają świecić jaśniej, to trzeba przeliczyć rezystory dla większego prądu, nie należy przekraczać 20mA (0,02A).

Pozdrawiam
Mariusz

[%sig%]

Post zmieniony (02-11-09 10:53)
02-11-09 12:51
Na forum od 2005
Galerie - 2
Posty - 3 575
Projekt 50 Lat MM
02-11-09 12:51
Odp: [technika]/[galeria] Reflektorek (SN61) w skali 1:87
Na forum
Od 2005
Galerie - 2
Posty - 3 575
Projekt 50 Lat MM
RomanC dioda LED SMD to taka płytka [www.auto-power-led.com] (chyba ;-)) , a Mario ze światłowodu zrobił imitację żarówki. Ja tak to zrozumiałem.
Mam prośbę . Czy dla osób mniej znających się na elektronice, możesz pokazać fotkę całego zestawu, a nie tylko schemat.
Akurat byłem nieobecny na lekcjach ZPT, kiedy mówiono o elektronice. ;-)
02-11-09 13:23
Na forum od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
02-11-09 13:23
Odp: [technika]/[galeria] Reflektorek (SN61) w skali 1:87
Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
Raduss, nie bardzo wiem, co mam pokazać. Rezystor przylutowany do przewodu? Tu na prawdę nie ma żadnej filozofii :-)
02-11-09 15:29
Na forum od 2005
Galerie - 2
Posty - 3 575
Projekt 50 Lat MM
02-11-09 15:29
Odp: [technika]/[galeria] Reflektorek (SN61) w skali 1:87
Na forum
Od 2005
Galerie - 2
Posty - 3 575
Projekt 50 Lat MM
Nie wiem jak zrobiłeś tak kształtną żarówkę. Mi wyszły jakieś krzywulce . ;-)
Ale uświadomiłem sobie, że to jest bardzo miniaturowe, 1:87.

Skoro powstał taki wątek to skorzystam i spytam się, czy w tego typu instalacji ten rezystor jest niezbędny ? Jakbym chciał zrobić w samolocie 1:33 oświetlenie pozycyjne to muszę dodać opornik ?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować