Zaloguj się Zarejestruj się
18-05-09 00:49
18-05-09 00:49
[Relacja/Galeria] Minirelacja z budowania podstawki pod lokomotywę, w skali 1:45
Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
Witajcie!

Kończę już EL.200, która zasłużyła na ładną podstawkę. Założenia są takie, że będzie to torowisko z odrobiną nasypu i dwoma słupami trakcyjnymi.
Bardzo fajne tory zrobił Astra28 [www.papermodels.pl], za co mu serdecznie dziękuję :-) Musiałem je jedynie przeskalować do 1:45.

Pojedyncze mocowanie szyny, składa się z 20 części, a ponieważ podkładów mam 25, to prostym rachunkiem, wychodzi mi 1000 elementów :-), a pomyśleć, że nie mam odwagi zabrać się za czołg, ze względu na gąsienice.

Masa pracy przy tym była, ale zrobiłem. Zadziwiająco dobrze wyszło wycinanie maleńkich nakrętek, żadnego lasera, tylko AK-3 :-) Nic zapewne by z tego nie było, gdyby nie lupa nagłowna, którą dostałem kiedyś od żonki (dziękuję) i którą Wam serdecznie polecam.
Jeśli ktoś ma opracowany, albo wie, gdzie "leży", słup trakcyjny i chciałby się podzielić, to chętnie skorzystam

Pozdrawiam
Mariusz

--

Post zmieniony (09-12-10 10:18)
Precyzyjny
Moderator
18-05-09 09:32
18-05-09 09:32
Odp: [Relacja] Minirelacja z budowania podstawki pod lokomotywę, w skali 1:45
Precyzyjny
Moderator

Na forum
Od 2006
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
Posty - 1 013
Mario pisze:
"...lupa nagłowna, którą dostałem kiedyś od żonki (dziękuję) i którą Wam serdecznie polecam."

Polecasz lupę, czy żonkę ? :)

Tylko zrób lepszy nasyp niż u Astry28, bo taki wydrukowany, przy całym nakładzie pracy na zrobienie mocowania szyn, psuje całą pracę.
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29
18-05-09 10:46
18-05-09 10:46
Odp: [Relacja] Minirelacja z budowania podstawki pod lokomotywę, w skali 1:45
Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
Eee... no lupę oczywiście polecam :-)
Nasyp oczywiście będzie naturalny. Zrobię tak jak przy Bn2t - potłukę młotkiem oryginalne kamienie z torowiska. Potem to przesiewam uzyskując mniej więcej jednakowej wielkości kanciaste kamyczki.

Pozdrawiam
Mariusz
18-05-09 11:15
18-05-09 11:15
Odp: [Relacja] Minirelacja z budowania podstawki pod lokomotywę, w skali 1:45
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 7
Galerie - 11
Posty - 981
Mario - po co tłuc - kup żwirek do akwarium - przynajmniej bezpiecznie będzie :)
Maverick33

Zapraszam do galerii [www.adwproject.opole.pl] - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%
18-05-09 11:23
18-05-09 11:23
Odp: [Relacja] Minirelacja z budowania podstawki pod lokomotywę, w skali 1:45
Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
Jest bezpiecznie - na drobne kruszę w butelce PET, szybko się zużywa, ale nie odskakują odłamki. Żwirek akwariowy, to ma raczej okrągłe kamyki, przynajmniej u mnie w akwarium :-)
24-05-09 22:04
24-05-09 22:04
Odp: [Relacja] Minirelacja z budowania podstawki pod lokomotywę, w skali 1:45
Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
Pogoda jakoś nie sprzyja temu, aby wyjść na dwór i tłuc kamienie. Nie próżnuję jednak, w sobotę zrobiłem słup trakcyjny.



Po przymiarce do podstawki zdecydowałem, że najlepiej jak będzie tylko jeden słup - trakcja z jednej strony będzie wisieć na słupie, a z drugiej opierać się o pantograf.

Pozdrawiam
Mariusz
29-05-09 12:39
29-05-09 12:39
Odp: [Relacja] Minirelacja z budowania podstawki pod lokomotywę, w skali 1:45
Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
Nareszcie zrobiłem dwie rzeczy: kupiłem listewkę do ramki oraz przeskalowałem młotkiem dwa oryginalne kamienie z torowiska ;-)

Kolejne etapy powstawania podstawki:
- ramka zrobiona z listewki (tutaj bardzo przydaje się piła ukosowa - taka z możliwością ustawienia kąta cięcia i prowadnicą, aby było prosto), po sklejeniu pobejcowana, polakierowana i podklejona tekturą od spodu

- "wsad" na bazie płyty gipsowo-kartonowej, z naklejonym nasypem zrobionym z pianki takiej jak pod panele, czy na ścianę

- całość złożona razem, z naklejonym prawie gotowym torowiskiem. Dla podkreślenia niewielkich nierówności terenu wykorzystałem gips


Teraz tylko trzeba nawieść tłuczeń :-) Tu popełniłem mały błąd - mogłem najpierw nawieść tłuczeń, a później przykleić szyny, ale nie będzie z tym problemu.

Pozdrawiam
Mariusz
06-06-09 19:41
06-06-09 19:41
Odp: [Relacja] Minirelacja z budowania podstawki pod lokomotywę, w skali 1:45
Na forum
Od 2002
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
Posty - 989
W Rupieciarni - 2
Witajcie!

Ukończyłem podstawkę!
Oto galeryjka z prac końcowych i uzyskanego efektu. Trakcja zostanie zamontowana, kiedy na szyny wjedzie elektrowóz El.200, bo na razie na jednym słupie to się nie utrzyma.



jeszcze bez trawy


po nocnym zasiewie :-)






Kilka słów na temat techniki:
- podkłady z balsy
- trawka sadzona elektrostatycznie - dlatego tak ładnie stoi
- kamyczki przeskalowane młotkiem z oryginalnych kamieni z torowiska, ziemia to pył powstały podczas owego przeskalowania :-), obie rzeczy klejone na ponal (wikol)
- kałuże z kleju polistyrenowego do modeli plastikowych, wymagają jeszcze trochę pracy, bo klej się mocno kurczy i potrzeba jeszcze ze dwie, trzy warstwy.

Podziękowania dla kolegi Astra28 za zaprojektowanie szyn wraz z mocowaniami.
07-06-09 12:18
07-06-09 12:18
Odp: [Relacja] Minirelacja z budowania podstawki pod lokomotywę, w skali 1:45
Na forum
Od 2006
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
Posty - 575
Siemanos.

Mario bardzo mi się podoba Twoja podstawka. Słowa uznania za bardzo realistyczne elementy natury ... BRAVO. Cieszy to, że wykorzystałeś moje szyny, jest to bardzo motywujące do dalszych pomysłów. Aktualnie zbieram materiały do wykonania różnych rodzajów szyn i ich mocowań, żeby był większy wybór, przy różnych epokach i rodzajach torowiska.

Twój model będzie się pięknie prezentował na takiej podstawce. BRAVO, BRAVO, BRAVO :)
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować