Zaloguj się Zarejestruj się
04-07-08 13:54
Na forum od 2003
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
Posty - 336
04-07-08 13:54
[Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
Posty - 336
Czyli co dużego klei teraz Koszałek ?

Dla zwycięzcy nie przewiduję żadnej nagrody z wyjątkiem mojego uznania za wiedzę.
Z Poważaniem
Koszałek

[%sig%]

Post zmieniony (04-07-08 15:18)
04-07-08 14:04
Na forum od 2005
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6
Posty - 325
W Rupieciarni - 21
04-07-08 14:04
Odp: [Relacja] na razie zagadka
Na forum
Od 2005
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6
Posty - 325
W Rupieciarni - 21
Wygląda na RWD 5 lub 5bis z Supermodelu. O ile pamiętam miał mieć możliwość latania na uwięzi. Skali modelu nie pamiętam.
04-07-08 14:06
Na forum od 2007
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
Posty - 395
04-07-08 14:06
Odp: [Relacja] na razie zagadka
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
Posty - 395
RWD z MM rocznik 96
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200
04-07-08 15:15
Na forum od 2003
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
Posty - 336
04-07-08 15:15
Odp: [Relacja]RWD 5bis Super model 3/2000
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
Posty - 336
Brawo Janusz!
Model to RWD 5 5bis z Supermodelu nr 3/2000 skala 1:15 - cena 5,98 zł w tym 0,3zł na fundusz odbudowy RWD 5 - kto dziś wydaje modele w tej cenie ?
Ponieważ jak już wcześniej pisałem lubię duże modele dlatego wybór padł na ten.
Więcej zdjęć z budowy jeszcze dzisiaj jak tylko obrobię zdjęcia.
Z Poważaniem
Koszałek
04-07-08 18:11
Na forum od 2007
Posty - 11
04-07-08 18:11
Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Na forum
Od 2007
Posty - 11
Nie chciałbym Cię, Koszałku, zbytnio martwić, ale rzuć okiem na te relację:
[www.malymodelarz.frontsite.eu]

Przynajmniej wiesz już, co Cię czeka...


Post zmieniony (04-07-08 18:33)
(::)
04-07-08 19:12
Na forum od 2003
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
Posty - 336
04-07-08 19:12
Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
Posty - 336
Aaryt nie znałem tej relacji a rozpoczynając budowę nie byłem świadom aż takich błędów. Będzie mozna zatem porównać jak obaj radzimy sobie z problemami jakie niesie klejenie tego modelu. Według dzisiejszych standardów to knot ale nie jestem marudą a konstrukcja bardzo mi się podoba postanowiłem walczyć Mam wrażenie że projekt został obrysowany w jakimś programie graficznym z takim efektem że większość łuków jest aproksymowana odcinkami prostej a koła to wielokąty nieforemne. Model wydrukowany jest na kredowanym kartonie o gr. 0,3 mm !! - który bardzo trudno jest formować. Jeśli chodzi o nacięcia we wręgach to dla szkieletu przewidzianego na tekturę 1,5 mm mają od 1,5 do 3 mm i żadej symetrii czy też zachowania odległości np prawego dźwigara do lewego.

Szkielet kadłuba został dodatkowo wzmocniony i porawiona została symetria. Musiałem po pierwszych przymiarkach poszycia skrócić szkielet pomiędzy 1 i 2 wręgą o około 3 mm!!!

W dalszej kolejności powstały pierwsze dwa segmenty. Grubość nawet pocienionego kartonu oraz "komputerowe" porawki kształtu uniemożliwiają prawidłowe sklejenie obłości. Pierwsza okrągła wręga miała średnicę za dużą o około 3 mm.

oba segmenty są złożone na sucho i jeszcze bez końcowego retuszu który ze względu na srebrny kolor kredy będzie wyzwaniem. W tak zwanych wolnych chwilach powstał również szkielet płata.

Projekt nie zawierał prostokątnych wypełnień pomiędzy dźwigarami , które musiałem wkleić aby doprowadzić kąty proste do 90 stopni oraz wzmocnić wiotką konstrukcję. W centropłacie wypełnienie tworzy pudełko dzięki któremu łatwiej będzie można przykleić płat do kadłuba. Powstał również kołpak który wykonałem ze sklejonej warstwowo balsy. N zdjęcich po pierwszym malowaniu. Ten z wycinanki zupełnie się nie nadawał gdyż po sklejeniu wychodził z niedo stożek.

Skoro jest kołpak to naturalną koleją była budowa śmigła. To z projektu to dwie płaskie powierzchnie , którym po sklejeniu należało nadać kąty natarcia łopat przez skręcenie wzgl siebie. Tak więc śmigło wykonałem od zera z 1mm balsy sklejonej w kilka warstw.

I tu pytanie do kolegów. W oryginale śmigło było chyba metalowe ale ponieważ model tylko z grubsza przypomina oryginał to może zostawić je w naturalnym kolorze drewna tylko trochę przyciemnić? Będę wdzięczny za wszelkie komentarze i sugestie.
Z Poważaniem
Koszałek

[%sig%]

Post zmieniony (04-07-08 19:24)
04-07-08 23:06
Na forum od 2006
Posty - 208
04-07-08 23:06
Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Na forum
Od 2006
Posty - 208
Koszałek, na stronce [rwd5.republika.pl] znalazłem info, że śmigło było stałe, drewniane (zresztą, w erwudziakach stosowano przeważnie właśnie śmigła drewniane firmy Szomański, o ile pamiętam). Na fotkach łopaty wyglądają jak pomalowane na czarno.

Powodzenia, będę podglądał :)
Paweł
Polska młodzież skleja polskie modele!
05-07-08 10:01
Na forum od 2003
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
Posty - 336
05-07-08 10:01
Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Na forum
Od 2003
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
Posty - 336
Iskra za tem co proponujesz : zostawić w naturalnym kolorze drewna, pomalować na czarno czy tak jak jest w projekcie na srebny kolor ?
Z Poważaniem
Koszałek
05-07-08 11:03
Na forum od 2006
Posty - 208
05-07-08 11:03
Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Na forum
Od 2006
Posty - 208
Ja bym pomalował na czarno, ale Twoja decyzja...
Polska młodzież skleja polskie modele!
05-07-08 16:18
Na forum od 2006
Relacje z galerią - 2
Galerie - 28
Posty - 1 072
Projekt 50 Lat MM
05-07-08 16:18
Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Na forum
Od 2006
Relacje z galerią - 2
Galerie - 28
Posty - 1 072
Projekt 50 Lat MM
Klub
Czy ten projekt, poza skalą i kolorem oznaczeń, różni się jeszcze czymś od tego który był w MM 12/1996 ?
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować