Zaloguj się Zarejestruj się
19-06-08 17:58
[Relacja/Galeria] Halberstadt D.II - GPM 253 (10.2006)
Dziadek
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
Posty - 382
Projekt 50 Lat MM
Witam...
Chciałbym rozpocząć kolejna relacje, na którą wybrałem model samolotu myśliwskiego w skali, 1:33 Halberstadt D.II z wydawnictwa GPM w opracowaniu Pana Kopeckiego na podstawie brytyjskich monografii, którego ja osobiście bardzo cenie za bardzo dobrą tematykę, szczegółowość i opracowanie... ;-)
Model posiada dwie wersje malowania pierwsza przedstawiająca egzemplarz o nr seryjnym 818/16 noszący kamuflaż w odcieniu brązu i zieleni. Druga wersja oparta na naturalnej barwie płótna przedstawiający samolot o nieznanym numerze fabrycznym, używany przez porucznika Waltera Hohndorfa z jednostki Jasta 14.
Co do modelu to jedną z ciekawostek jest to, że przez pewien czas latał na nim As lotnictwa niemieckiego słynny Czerwony Baron – Manfred von Richthofrn, który pierwsze zwycięstwo na tym typie obniósł 1 lutego 1917r. ;-)
Krótki opis konstrukcji....
Jest to samolot myśliwski o układzie dwupłata konstrukcji mieszanej. Kadłub – kratownicowy o przekroju prostokątnym, z zaokrąglonym grzbietem pokryty w przedniej części blachą aluminiowa i sklejka, dalej płótnem. Kratownica kadłuba drewniana, wzmocniona drutem stalowym. Płaty drewniane górny nie dzielony, dwudźwigarowy z wycięciem pod kabiną, dolny dzielony, również dwudźwigarowy. Usterzenie spawane z rurek stalowych kryte w całości płótnem. Podwozie – dwugoleniowe z osią niedzieloną amortyzowana sznurem gumowym. Płoza ogonowa drewniana, mocowana za pomocą piramidki z rur stalowych. Napęd – silnik rzędowy, sześciocylindrowy chłodzony cieczą, Mercedes DII o mocy 120KM, chłodnica umieszczona poziomo w górnym płacie.
Model wybrany przeze mnie sklejany będzie w drugiej wersji malowania tj. opartej na naturalnej barwie płótna...
Pozdrawiam....

Kilka zdjęć wycinanki...





--

Post zmieniony (04-01-21 12:26)
11-10-09 20:38
Odp: [relacja] Halberstadt D.II - GPM 253 (10.2006)
Dziadek
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
Posty - 382
Projekt 50 Lat MM
Witam…
Po sporej nieobecności spowodowany sprawami służbowymi oraz brakiem czasu, które niestety, ale dość sporo spowolniły moja relacje, Halberstadt DII, postanowiłem wygospodarować, choć kilka wolnych wieczorów i dokończyć to, co się zaczęło…Zapraszam do obejrzenia paru zdjęć z powoli posuwających się prac ;-] jak do tej pory nie było większych problemów wszystko dobrze spasowane a model skleja się bardzo przyjemnie….
Pozdrawiam…







Post zmieniony (12-10-09 11:22)
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04
11-10-09 22:28
Odp: [relacja] Halberstadt D.II - GPM 253 (10.2006)
Kroolo
Na forum
Od 2006
Relacje z galerią - 2
Galerie - 28
Posty - 1 072
Projekt 50 Lat MM
Klub
Dziadek znowu w akcji! Będę często zaglądał!

Czy tłoczenia na usterzeniu robiłeś na laserowy wręgach, czy po prostu ponagniatałeś tak jak grafika projektu to przedstawiała?
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem
18-10-09 00:36
Odp: [relacja] Halberstadt D.II - GPM 253 (10.2006)
Dziadek
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
Posty - 382
Projekt 50 Lat MM
Witam…
Przedstawiam kilka zdjęć z powoli posuwających się prac - jak na razie walka z poszyciem kadłuba trwa :DDD….
„Kroolo” co do usterzeń to ponaginałem tak jak grafika projektu przedstawia ….
P.S. Najlepsza przypasowana farbka do retuszu elementów poszycia to Humbrol 41…
Pozdrawiam…



Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04
20-10-09 16:13
Odp: [relacja] Halberstadt D.II - GPM 253 (10.2006)
Dziadek
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
Posty - 382
Projekt 50 Lat MM
Witam…
Zapraszam do kolejnej skromnej odsłony prac żeby nie było, że nic nie robie :D
Pozdrawiam…


\
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04
20-10-09 19:49
Odp: [relacja] Halberstadt D.II - GPM 253 (10.2006)
Dziadek
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
Posty - 382
Projekt 50 Lat MM
Witam…
Kółeczka gotowe :D

P.S. Wielka prośba do Pana Tomasza Kopeckiego autora opracowania oraz Wydawcy, aby w następnych wydawanych modelach, choć trochę dołożyli zapas kolorów :D zawsze to pomoże a nigdy nie pogorszy sklejanego modelu :D
Pozdrawiam…

Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04
20-10-09 21:27
Odp: [relacja] Halberstadt D.II - GPM 253 (10.2006)
Rafał Ż.
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11
Posty - 571
Projekt 50 Lat MM
Super, że znów prowadzisz relacje! Zawsze byłem ich stałym bywalcem i nie inaczej będzie tym razem :) Na razie wychodzi miodzio!
Pozdrawiam!
02-11-09 21:55
Odp: [relacja] Halberstadt D.II - GPM 253 (10.2006)
Dziadek
Na forum
Od 2007
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
Posty - 382
Projekt 50 Lat MM
Witam…
Prace delikatnie mówiąc zatrzymały się na wykonaniu drewnianego śmigła, przy którym nie powiem trochę pracy trzeba włożyć, aby otrzymać, „choć” coś takiego…Śmigło wykonane ze sklejek drzewa (sosna, machoń) sklejone na kanapkę klejem na bazie żywicy epoksydowej o czasie utwardzania 24 następnie starałem nadać temu coś kształt śmigła oszlifować a na końcu pomalować farbkami transparentnymi oraz siknąć zwykłym pronto do mebli, aby uzyskać efekt lakieru hehe :D to tak w skrócie ….
Pozdrawiam…







Post zmieniony (02-11-09 21:59)
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04
03-11-09 08:19
Odp: [relacja] Halberstadt D.II - GPM 253 (10.2006)
ale efekt bajka!

zastanawiam sie tylko nad stosowaniem takich śmigiel w tzw. "standardzie"... jak dla mnie osobiście chyba nie bedę sie kusił w swoich modelach, to tak jak bym pomalował dno okrętu a resztę tylko retuszował...
ale to moje prywatne zdanie i dotyczy tylko moich modeli :)
____________________
nie tylko święci garnki lepią

Uczestnik projektu ŁSM
03-11-09 18:05
Odp: [relacja] Halberstadt D.II - GPM 253 (10.2006)
OSTOJA
Na forum
Od 2008
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11
Posty - 8 456
Projekt 50 Lat MM
Dobrze idzie postaram się tu zaglądać. Wadą konradusa jest brak powiadamiania mail'owego o nowych wpisach w interesującym temacie. Pozdrawiam.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować