ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
17-09-07 23:53  [Tutorial] Odczytywanie wymiarów ze zdjęć z miarkami.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Tym razem opowiem Wam jak poradzić sobie ze zdjęciami, które robimy na wyjazdach i na których używaliśmy MIAREK . Jednym z najważniejszych zaleceń, jakie mogę Wam przekazać to poprawne wykonanie fotki „z miarką”. Używając miarki musicie koniecznie zwracać uwagę na to, aby powierzchnia, na którą przyczepiliśmy miarkę była RÓWNOLEGŁA do powierzchni obiektywu aparatu, albo jak najbardziej jest to możliwe. Drugą ważną sprawą jest, aby wykonywać fotki na jak najdłuższym zoomie. Dzięki temu unikniemy zniekształceń „odobiektywowych”. Osobiście używam miarek jedynie do fotografowania obiektów w całości lub w większych partiach, potem tylko określam, w jakich wielkościach mają zmieścić się detale a te rysuję „bez skali” i dopiero potem pasuję do całości. Ale o tem potem :)

Niniejszy tutoriali jest odpowiedzią na PYTANIE GDASIA . Gdaś przesłał mi dwa zdjęcia, z czego jedno zostało właśnie wykonane pod dość sporym kątem, przez co nie nadaje się zbytnio do naszych celów. Można z niego, co prawda odczytać kilka wymiarów (szczególnie te w pionie), ale ogólnie nie pasi. Zajmiemy się, zatem drugą fotką. Na początek importujemy ją do Corela, nie zwracając póki co uwagi na jakiekolwiek wymiary. Klikamy w fotkę dwa razy i narożnymi strzałkami obracamy tak, aby miarka była w pionie lub poziomie. Następnie narzędziem Prostokąt (F6) rysujemy prostokąt i nadajemy mu dokładne wymiary oryginalnej miarki. Miarka na zdjęciu ma najpewniej inny rozmiar. Narysowaną miarkę ustawiamy tuż obok miarki na fotce. Dla czytelności miarce narysowanej nadajemy jakiś inny kolor. Uzyskujemy mniej więcej taki obrazek.



Teraz klikamy na fotce i tak długo zmniejszamy (lub zwiększamy) przesuwając pod narysowaną miarkę, aż oba prostokąty zrównają się wymiarami i ten na fotce schowa się dokładnie pod tym narysowanym. Dzięki temu otrzymaliśmy fotkę w skali 1:1 w stosunku do oryginału. :) Oczywiście zmniejszanie lub zwiększanie musi odbywać sięga punkty kontrolne na narożnikach fotki (zaznaczone czerwonymi łukami)!!!



Teraz skalujemy nasze „wypociny” np. do skali 1:25. Klikamy dwukrotnie ikonę podstawową (zaznaczymy w ten sposób wszystkie obiekty) i w parametrach skalowania zamykamy kłódkę i w jeden z wymiarów wpisujemy wartość 4% i ENTER. Obrazek w całości zmniejszył nam się do skali 1:25.



Teraz nasza narysowana miarka ma wymiar 2x8 mm i to mniej więcej pasuje do wyliczeń. Teraz można już usunąć narysowaną miarkę, obrócić fotkę tak, aby było jak najłatwiej rysować i rysujemy kolejne detale. Klikając każdorazowo w narysowany fragment rysunku w górnej części belki menu możemy odczytać dokładne wymiary w skali 1:25. Po zakończeniu rysowania możemy śmiało usunąć fotkę.



Oczywiście, jeżeli nie przeskalujemy rysunku do skali 1:25 to rysując interesujące nas detale możemy odczytywać ich, w miarę dokładne wymiary. Przepraszam jednocześnie za wiele niedokładności w moim rysowaniu, ale naprawdę wszystko robione było na szybko.

Jak coś nie jest jasne to pewnie pominąłem, więc pytać … pytać i jeszcze raz pytać.
Jak to mówią modelarze trzy razy zapytaj zanim … raz zaprojektujesz :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
18-09-07 07:43  Odp: [Tutorial] Odczytywanie wymiarów ze zdjęć z miarkami.
Gdaś 

 

witam
masz racje , zdjecia robione są w zły sposób trzeba dokładnie fotografowac .Też to zauważyłem gdy zacząłem dokładniej przeglądac fotki , ale to nic jak to mówią człowiek uczy się na błębach . Daleko nie mam pojadę i naklepię nowych . Wielkie dzięki teraz tylko znaleśc trochę czasu i próbowac

--

uszanowanko gdaś

Post zmieniony (18-09-07 07:44)

 
18-09-07 10:15  Odp: [Tutorial] Odczytywanie wymiarów ze zdjęć z miarkami.
Gdaś 

 

witam
pijąc kawkę nie wytrzymałem nerwowo i postanowiłem trochę popróbowac . Wszystko wychodzi tylko jak już mówiłeś zdjęcia muszą byc robione prostopadle do obiektu bo dane elementy są obrysowane przez kontur przez co mały skos daje inny wymiar . Mam problem z wpisaniem skali a mianowicie gdy robiłem jak Ty to obrazek zmniejszył się do ok.3X3 cm byc może ja żlewpisuje parametry , czy mógłbyś opisac dokładniej jak je wpisałeś oraz jak obliczasz skalę do procentu , bo czy niepowinno sie wpisac 75% dla skali 1:25 ale moge się mylic

--
uszanowanko gdaś

 
18-09-07 12:43  Odp: [Tutorial] Odczytywanie wymiarów ze zdjęć z miarkami.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Gdaś dobrze Ci wychodzi - ten elemencik w skali 1:25 jest właśnie taki maleńki.
Skalę obliczasz następująco wymiar oryginalny (100%) dzielisz przez to jaką skalę chcesz uzyskać (w tym przypadku 1:25) czyli przez 25 i wychodzi Ci 4% (100÷25=4) no i niestety takie maleństwo wychodzi :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
18-09-07 13:23  Odp: [Tutorial] Odczytywanie wymiarów ze zdjęć z miarkami.
Gdaś 

 

witam
czy mogę po przeskalowaniu powiększyc rolką myszy do ludzkich wymiarów i zaznaczac kontury a skala zostanie po wydruku zachowana , nie wiem czy ja to zrozumiale napisałem , chodzi o to czy powiększanie na rolce myszy ma wpływ na skalę projektu to znaczy czy po zmniejszeniu do 1:25 i póżniejszym powiększeniu rolką zmienia się skala 1:25

--
uszanowanko gdaś

 
18-09-07 13:58  Odp: [Tutorial] Odczytywanie wymiarów ze zdjęć z miarkami.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Jeżeli tylko powiększasz rolką myszki to zwyczajnie zbliżasz się jedynie do obiektu i nie zmieniasz jego wymiarów. Zresztą zrób sobie jedno, dwa kóleczka, druknij, sprawdź wymiary i wszystko stanie się jasne. Moim zdaniem ruchy rolką myszki nie mają wpływu na skalę rysunku ... ale znając złośliwość przedmiotów martwych radziłbym sprawdzić to doświadczalnie.

P.S. Sorry za krótkie wpisy, ale siedzę w pracy i tylko z doskoku zaglądam obserwując co sie dzieje :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
18-09-07 16:30  Odp: [Tutorial] Odczytywanie wymiarów ze zdjęć z miarkami.
Gdaś 

 

witam
sprawdzone , po przeskalowaniu rolka nie ma wpływu na skalę ona tylko przyblirza obrazek . wydrukowałem obiekt przybliżony do 120% oraz 1200% i po wydruku oba obiekty mają te same wymiary
czyli wszystko jasne można rozpocząc zabawę w kreślarza
dzięki Astra za pomoc dzieki Tobie życie znów stało się prostrze
PS. czy jest możliwośc ustawienia w przyrządach koła zamiast elipsy ?

--
uszanowanko gdaś

 
18-09-07 17:33  Odp: [Tutorial] Odczytywanie wymiarów ze zdjęć z miarkami.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Elipsa i kolo to to samo narzędzie .... rysując tylko myszką rysujesz elipsę ... jeżeli wciśniesz SHIFT to rysujesz elipsę, której środek znajduje się w miejscu gdzie zaczniesz rysować, jeżeli naciśniesz CTRL to rysujesz idealne kolo, jeżeli wciśniesz CTRL + SHIFT to rysujesz idealne kolo ze środkiem w miejscu gdzie zaczynasz rysować. Ot i cala tajemnica :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
27-02-08 10:52  Odp: [Tutorial] Odczytywanie wymiarów ze zdjęć z miarkami.
bandi   

Gdaś , daleko nie masz , wpadnij to pogrzebiemy w Corelu

--

 
01-03-08 17:10  Odp: [Tutorial] Odczytywanie wymiarów ze zdjęć z miarkami.
Gdaś 

 

witam
teraz to mnie ułożyła grypka , ale przemyślę i się zgadamy , mam też chętnego nauczyciela w autocadzie podobno prostrzy w obsłudze , musze porównać który by mi bardziej był przyjazny do moich umiejętności

--
uszanowanko gdaś

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024