ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
13-08-07 17:24  [Pytanie] z jpeg na tif ....czyli zamiana formatów graficznych
Gdaś 

 

mam pytanko czy jest sposób na przeróbkę z jpeg na tif , czy można to zrobic w corelu czy trzeba inny program

--
uszanowanko gdaś

 
13-08-07 18:08  Re: z jpeg na tif
Hook6   

 

Na przykład bezpłatną przeglądarką do grafiki - FastStone Image Viewer 3.2

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=5&id=1337

--

 
13-08-07 19:32  Re: z jpeg na tif
Cypis   

Witam

podłączę się do tego wątku , a czy jest jakiś program pozwalający na przekształcenie plików pst. na jpeg. ?

Cypis

 
13-08-07 22:00  Re: z jpeg na tif ....czyli zamiana formatów graficznych
Gdaś 

 

pobrałem , zainstalowałem , przerobiłem , działa , wielkie dzięki

--
uszanowanko gdaś

 
14-08-07 08:27  Re: z jpeg na tif ....czyli zamiana formatów graficznych
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Gdaś .... a powiedz mi dlaczego zaszła potrzeba zamiany jpg na tif.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
14-08-07 11:01  Re: z jpeg na tif ....czyli zamiana formatów graficznych
Gdaś 

 

witam
zakupiłem sobie Kirishime z GPM i postanowiłem sobie zrobic kopię bezpieczeństwa i skany zrobiłem w jpeg , po wrzuceniu ich do corela wyszło mi że model zrobiony jest na formacie a2 czyli go powiększył . Zaczołem grzebac na forum i wyczytałem że on lubi to robic w tym formacie że najlepszy dla niego jest tif . A może wiesz sposób aby nie powiększał , a może przy wydruku powruci do oryginalnego rozmiaru bo tego nie próbowałem

--
uszanowanko gdaś

 
24-08-07 19:32  Re: [Pytanie] z jpeg na tif ....czyli zamiana formatów graficznych
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

Pozwole sobie powymadrzac sie chwile

Zmiana formatu nie wyniknela z zastosowanego formatu zapisu skanu

Wynika to z dokladnosci skanowania i drukowania. Do pomiarow dokladnosci skanow i wydrukow stosuje sie tak zwane DPI. (Dot Per Inch - punkty na cal)

Jesli zeskanowales obraz z jakoscia 600 DPI a drukujesz z jakoscia 300 DPI to po wydruku otrzymasz 2-krotnie wiekszy obraz niz ten zeskanowany

Zatem by unknac takich problemow nalezy drukowac z taka sama dokladnoscia z jaka przeprowadzono skanowanie

Kazda drukarka (a dokladniej - kazdy program ktory obsluguje drukarki) umozliwia ustawienie dokladnosci drukowania. Zazwyczaj jest to opcja: ustaw DPI (lub podobnie)
a obok lub pod nazwa opcji jest okiekno z mozliwoscia wyboru dokladnosci druku. Czasami spotyka sie tez mozliwosc zaznaczenia okienka: drukuj z dokladnoscia zapisana w skanie (wiekszosc skanerow w tak zwanym naglowku, czyli zazwyczaj kilkunastu-kilkudziesieciu pierwszych bajtach pliku) zapisuje rozdzielczosc DPI z jaka wykonano skan)

Zas odpowiadajac na Twoje pytanie dotyczace zamiany formatow - jest to operacja bardzo prosta i umozliwia ja wiekszosc programow graficznych, zarowno tych drogich, profesjonalnych, jak i darmowych.

Moge zasugerowac uzycie
*GIMP - jest to program graficzny (darmowy, ale o mozliwosciach dorownujacych bardzo drogim, profesjonalnym aplikacjom graficznym)
*IrFan View (lub sam IrFan) - darmowa przegladarka graficzna z niewielkimi mozliwosciami edycyjnymi
*ACDSee - przegladarka graficzna, takze ma pewne mozliwosci edycji obrazkow, jest platna ale mozna posluzyc sie starszymi, bezplatnymi wersjami lub wersja demnstracyjna

We wszystkich przypadkach zamiany dokonuje sie tak samo

Wczytujesz obazek, po czym z menu wybierasz opcje: zapisz jako
W okienku nazywanym: format pliku lub typ pliku (lub podobnie) mozesz wybrac typ formatu graficznego w jakim plik zostanie zapisany

Ze swej strony sugeruje pozostanie przy JPG. Jest to rozsadny kompromis miedzy jakoscia obrazka a wielkoscia pliku.

Pelna Strona A4 zapisana w JPG z rozsadna dla skanow jakoscia 80% zajmuje okolo 2- 3 MB (zalezy od wypelnienia strony, roznorodnosci grafiki tworzacej obraz, ilosci kontrastowych barw sasiadujacych ze soba i tym odobnych), podczas gdy kompresowany (czyli zapisany tak jak jpg - spakowany w pewien sposob by oszczedzic miejsce na dysku) Tiff to okolo 16-18 MB a niekompresowany - nawet ponad 100 MB (zalezy od rozdzielczosci skanowania i ilosci bitow barw

Nie polecam uzywania systemowego edytora graficznego Paint - ma on tendencje do 'gubienia' informacji o DPI zapisanych w naglowku

Mam nadzieje, ze ten przydlugi elaborat bedzie choc odrobine pomocny

Cypis:
Powyzsze uwagi dotyczace sposobu zamiany formatu plikow sa przydatne takze przy zamianie z PSD - dokonuje sie tego tak samo, z tym, ze PSD to specjalizowany format
Paint Shopa - zapisuje on obrazek wraz z warstwami skladajacymi sie na niego i buforme zmian, co pozwala pozniej na kontynuwanie edycji obrazka lub cofniecie wprowadzonych zmian. Do zamiany tego pliku potrzebujesz Paint Shopa, ale przeprowadzasz ja tak samo jak we wczesniej wspomnianych uwagach dla JPG

Pozdrawiam

--

---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

Post zmieniony (24-08-07 19:38)

 
24-08-07 19:48  Re: [Pytanie] z jpeg na tif ....czyli zamiana formatów graficznych
Hook6   

 

Cyt:Mam nadzieje, ze ten przydlugi elaborat bedzie choc odrobine pomocny

Oczywiście ze się przyda. To może dla jednych podstawowa - dla innych cenna - wiedza. Dziękuję w imieniu "innych" :-)

--

 
26-08-07 18:15  Re: [Pytanie] z jpeg na tif ....czyli zamiana formatów graficznych
Gdaś 

 

witam
po opisie NicZtego postanowiłem przeprowadzic serię prób i zeskanowałem iedną kartkę w różnych formatach i rozdzielczości . Zrobiłem wiec skany w jpeg o dpi150 oraz 300 i tak samo w bitmap oraz tif , nawet pokusiłem sie na skan jpeg w 1200 dpi .Po otwarciu corela mamy ramkę formatu a4 gdzie importujemy obraz . Jeżeli rozdzielczośc ma coś do wielkości to obraz o 150 dpi powinien wejśc w ramkę a4 a 300 dpi powinno byc jako format a3 , ale niestety nic się nie zmieniło każdy skan o każdej rozdzielczości mieścił się w ramce formatu a4 , czyli wychodzi na to że dpi nie ma wpływu na powiększanie obrazu po imporcie do corela . Kiedyś ściągnołem z netu pewien model kartonowy i po wrzuceniu do corela powiekszył go do formatu a2 , mnie interesuje co ma na to wpływ że skan samodzielny wychodzi rzeczywisty a ten pobrany z netu tak powiększyło

--
uszanowanko gdaś

 
28-08-07 23:06  Re: [Pytanie] z jpeg na tif ....czyli zamiana formatów graficznych
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Mam Gdaś na to jedną, aczkolwiek niesprawdzoną, teorię:

Jak sam skanujesz to Twój proces przebiega następująco: masz kartkę A4 i skanujesz ją w dowolnej rozdzielczości. Potem zapisujesz plik bez ingerencji w to jaka to wielkość i rozdzielczość. Potem importujesz to do Corela, również nie ingerując w wielkość obrazu. I wszystko jest OK.

Z netu: Ktoś to zeskanował, a następnie WAŻNE !!! umieścił w necie. I najprawdopodobniej tu tkwi "wielbłąd". W necie stosuje się rozdzielczość 72 ppi jako skala 1:1, którą wyświetla monitor (więcej i tak nie przeniesie, więc szkoda ładować wielkie foty, bo tylko ciężar dają). Koleś wrzucając skan do netu zmienił jedynie rozdzielczość obrazu, ale zapomniał o jego oryginalnej wielkości, czyli nie ujmując ilości danych powiększył 4 razy wielkość pojedynczego pixelka. Potem Ty importujesz to do Corela, bez ingerencji w wielkości i masz babo placek. Skan, który pierwotnie był wykonany jako 300 ppi (najprawdopodobniej) zrobił się nagle 72 ppi (około 4 razy większy) i z A4 zrobiło się A2 !!!

Spróbuj w Corelu zaznaczyć skan, wejdź w menu Mapy bitowe/Zmień rozmiar - rozdzielczość i w okienku wpisz w rozdzielczości 300 dpi, zaznacz krokiewką "Jednakowe wartości" oraz niżej zaznacz krokiewką "Zachowaj proporcje" i "Zachowaj rozmiar oryginalny" oraz nie zaznaczaj "Wygładzanie". Teoretycznie powinieneś otrzymać plik jaki był skanowany.

By the way określenie dpi to (dots per inch - "kropek" na cal) i dotyczy ZAWSZE wydruków (drukarka, offset, DTP itp.), często spotyka się również określenie ppi (points per inch - punktów na cal) i dotyczy to ZAWSZE rzeczywistości wirtualnej (skaner, monitor itp). Ogólnie chodzi o to ile kropek lub punktów miesci się na jednym calu długości obrazu ale zawsze w lini prostej (poziom lub pion) NIGDY "po skuśce" !!! Ale jak to życie oba pojęcia są nagminnie mylone, nawet w profesjonalnych programach :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024