ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  -> 
29-10-03 00:20  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 




Oto rysunek

 
29-10-03 00:31  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Przyjęcie punktu O jest niescisłością, która nie ma znaczenia dla celów rozwinięcia siatki skrzydła w modelach kartonowych.

Natomiast jak rzeczywiście zmienia się profil skrzydła "prawdziwego" samolotu - to polecam zajrzeć do książki znakomitego konstruktora i modelarza Wiesława Schiera pt. "Wielkie pionierskie przeloty lotnicze - samoloty w historii i miniaturze" (Wydawnictwa Komunikacji i Łączności Warszawa 1982).
Tam na stronie 205, w rozdziale "Profile i właściwości skrzydła" znajdziecie rysunek przedstawiający w jaki sposób zmienia się profil na długości skrzydła na przykładzie samolotu Fokker F-VII.

Nie jestem do końca pewien czy mogę ten rysunek zaprezentowac na forum bez zgody autora?
- Czesiek -

 
14-09-06 09:16  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Przeczytałem wątek po raz n-ty, i chyba już mniej więcej kapuję. Mam tylko pytanie do Cześka albo innego eksperta na temat rozwijania powierzchni walcowej - jeżeli dobrze zrozumiałem, jej jedyną funkcją jest wyznaczenie długości łuków przy ostatecznym rozwinięciu powierzchni skrzydła. Na ile w takim przypadku jak ten, gdzie te łuki są bardzo łagodne a powierzchnie prawie prostopadłe, byłoby sensowne ominięcie tego punktu i wzięcie długości łuków bezpośrednio z rzutu pionowego? Zakładam rysunek ręczny, gdzie niedokładności w przenoszeniu łuków z rzutu pionowego na rozwinięcie powierzchni walcowej, a potem z walcowej na rozwinięcie stożkowej, mogłyby i tak dać dość spore rozbieżności.

--
Pozdrawiam,
Szymon

 
14-09-06 09:52  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Wacek   

A ja mam inne pytanie:
Jak ustalic układ współrzędnych do rozwinięcia poszycia burty okrętu?

 
17-09-06 10:37  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Właśnie skończyłem rozwijanie siatki wg. metody zaprezentowanej przez Cześka - nie tylko działa, ale przy rozsądnej ilości tworzących idzie to całkiem sprawnie. Oczywiście jeśli miałbym robić coś bardziej skomplikowanego, chyba zainwestowałbym w licencję do Siatek - jednak w tym programie idzie to dużo, dużo szybciej. Ale fajnie jest wiedzieć, jak takie rzeczy można robić zupełnie ręcznymi metodami.

--
Pozdrawiam,
Szymon

 
17-09-06 17:07  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Widzę, że "mój" wątek dot. rozwijania części skrzydła przy kadłubie jednak żyje. Odpowiem Cygielskiemu: Oczywiście, że można pominąć rozwinięcie powierzchni walcowej w przypadku, gdy skrzydło łączy się z kadłubem "prawie prostopadle". W takim przypadku długości łuków można wziąć bezpośrednio z rzutu pionowego. Potem przy pasowaniu należy oczywiście dokonac ostatecznych poprawek. Metoda opisana przeze mnie dotyczy sposobu wykreślnego rozwijania powierzchni skrzydła.
Już niedługo skończę całe opracowanie poświęcone rozwijaniu wykreślnemu (przy użyciu komputera) siatek najtrudniejszych brył w modelarstwie kartonowym. Opracowanie to skieruję głównie do tych, których nie stać na kosztowne programy rozwijające powierzchnie rozwijalne.
Opracowanie to będzie można pobrać za darmo tu na forum - ale proszę o cierpliwość.
Dwa lata temu miałem poważną awarię dysku i dopiero teraz "wychodzę na prostą". Część rusynków udało się uratować, a część( niestety) wymagała żmudnego odtwarzania.

 
17-09-06 17:25  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Wacek zapytal:
"A ja mam inne pytanie:
Jak ustalic układ współrzędnych do rozwinięcia poszycia burty okrętu?"
Dla poszycia burt, układ współrzednych najlepiej ustalić jest w płaszczyźnie pionowej kadłuba równoległej do płaszczyzny symetrii w punkcie stycznym do burty w miejscu gdzie jest "najbardziej oddalona" od płaszczyzny symetrii.
Poszczególne charakterystyczne punkty burt można potem metodą np. kładu lub obrotu odwzorować w rzeczywistych ich wzajemnych położeniach na płaszczyznę układu współrzędnych. Oczywiście korzystamy z trzech rzutni (pionowej, poziomej i bocznej).

 
17-09-06 22:15  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Czesiek napisał:

> Już niedługo skończę całe opracowanie poświęcone rozwijaniu wykreślnemu
> (przy użyciu komputera) siatek najtrudniejszych brył w modelarstwie kartonowym.

Wspaniale. Bardzo chętnie poczytam.

--
Pozdrawiam,
Szymon

 
18-09-06 16:23  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

A już myślałem, że temet poruszony przeze mnie pójdzie w zapomnienie i przyznam się nie zdziwiłbym się. Cieszę się, że moje przynudnawe wywody przydały się choć jednemu modelarzowi i wykorzystał je w praktyce. Nie muszę zapewniać, że to "działa".
Prace nad opublikowaniem tego tematu i innych pokrewnych trwają.
Pozdrawiam.

 
18-09-06 17:03  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Amhafergon 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Myślę że twoje "wywody" przydały i jeszcze się przydadzą niejednemu modelarzowi.
Dlatego czekamy z niecierlpiwością na ich publikację.

--
W budowie HMS VICTORY

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024