ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
25-10-03 02:07  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 




Teraz tylko wycinać i wycinać!

 
25-10-03 02:17  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Kartonowcy - modelarze!
Nie wycinajcie tej sklejki, którą narysowałem i nie próbujcie jej składać w skrzydło. Jest ona niedokładna, gdyż jest tylko ilustracją do sposobu postępowania przy tego typu rozwinięciu.

A teraz mam pytanie do Batonusa.
Drogi Batonusie! Czy chcesz zadanie z geometrii wykreslnej?
Pozdrawiem
-Czesiek-

 
25-10-03 11:47  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Gutor 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
 

Ej Czesiek czy Ty nie umiesz spac po nocach???
(sorry za offa)

...

 
26-10-03 15:57  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

To, że napisałem iż "dalszego ciągu nie będzie" to wcale nie znaczy, że nie chcę kontynuować broblemu rozwijania sitek. po prosty jest to koniec tematu rozwijania skrzydła w najtrudniejszej strefie przykadłubowej.

Przyznam się natomist, że czekam na Wasze opinie, uwagi lub oceny dotyczące:
1. Sposobu opracowania tematu.
2. Jasności prowadzonego rozumowania.
3. Zrozumienia tematu szczególnie przez młodych modelarzy (młodzi! Odezwijcie się jeżeli czegoś nie rozumiecie).
4. Propozycji przedstawienia innych rozwinięć i połączeń, ale trudnych i skomplikowanych! (Rozwijanie siatek segmentów kadłuba mamy "z głowy" dzięki programowi "Siatki" Jakuba Znamirowskiego).

A tak na marginesie, to modelarstwo (nie tylko kartonowe) jest zajęciem trudnym i pracochłonnym. Gdyby to była łatwa dziedzina działalności, to modelarzy bylo by jak psów u mnie na osiedlu!

Zróbmy sobie taką "myślową ankietę":
Ilu znacie modelarzy w Waszej pracy, uczelni, szkole, osiedlu, klatce schodowej.

Za czasów mojego dzieciństwa na moim podwórku było trzech modelarzy kartonowych. W klasie, w szkole podstawowej, było nas czterech. W liceum - żadnego. Na studiach - jeden.
Na moim podwórku starsi koledzy modelarze nieraz dawli nam "szczawiom" potrzymać modele wykonane przez siebie. To uczucie pamietam do dzisiaj!
Jeden z tych starszych od nas modelarzy mieszkał na patrerze, otwierał okno i pozwalał popatrzeć na wykonany przez siebie arsenał.
Co to była za uczta!
Zlatywało się prawie całe podwórko i z nabożeństwem przyglądaliśmy się "cackom" wykonanym przez starszego kolegę. A jak któryś z nas skoczył do sklepu po wafelka to w nagrodę mógł potrzymać chwilę wybrany przez siebie model!
Ech! Rozmarzył się stary ...
- Pozdrawiam!

 
27-10-03 10:38  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
aesacus   

szok

 
27-10-03 10:54  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Tak też podejrzewałem ...
Chyba wyszedłem przed orkiestrę, a "starzy" projektanci mnie zjedzą.

No nic to ... poczekam ... może ktoś się jeszcze wypowie.

Pozdrawiam.

 
28-10-03 11:42  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Witold   

Temat na pewno bardzo ciekawy, choć niewątpliwie trudny. Zapisałem sobie nawet w moim archiwum wyciągi z tych publikacji. Na pełną ocenę zrozumienia treści niestety się nie piszę, bo to trzeba dopiero samemu spróbować i krok po kroku algorytm sprawdzać. Osobiście przeglądałem materiał dość pobieżnie, bo brak mi czasu na dogłębniejsze studia. Zostawiam to na "potem". Co prawda zdziwił mnie fragment z 25.10 z godziny ok. 2 i nie wiem jak mam go rozumieć. Bo jeżeli algorytm jest dobry, to wykreślone skrzydło powinno się skleić, chyba, że czegoś nie pojąłem.
Zbyt wielu odpowiedzi w tym wątku raczej trudno się spodziewać, bo obawiam się, że wraz z rozwijaniem tematu z każdym postem odpadała połowa czytelników. Ale to jest normalne. Dla mnie w każdym razie jest to potężny temat i dobrze, że zrobił się bliższy dzięki panom Cześkowi, KubaZ i innym. Być moze pozwoli mi to na zmodyfikowanie własnych doświadczeń w tej dziedzinie. Ci co dotrwali do końca sami też muszą nabrać praktyki i dystansu. Myślę, że najlepszą ocenę w tej chwili daliby Ci, którzy parają się projektowaniem profesjonalnie. Co więcej, byłoby to z korzyścią dla nas, gdyż dałoby gwarancję, że warto się przez to wszystko przebijać.
Moje na potem nie jest gołosłowne, bo dość mam militariów i wreszcie chcę mieć flotę handlową i pasażerską, którą chyba będę musiał sam sobie zaprojektować. Poza tym wracam w ten sposób do źródeł, którymi się w młodości zajmowałem, czyli opracowywania modeli od podstaw przy czym tym razem materiałem ma być tylko karton. Czekam tylko na Siatki 3.0.

 
28-10-03 17:47  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Fakt temat zrobił się trudny do przebrnięcia. Jestem za przewaleniem tego wszystkiego do jakiegoś pdf-a, Podejrzewam że zrobi się bardziej pszejrzysty. No i najlepiej usiąść sobie z taką książeczką i programem, i powoli dochodzić do wprawy.

Ale temat jest SUPER!!!!!!

 
28-10-03 17:49  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Witold napisał:

Co prawda zdziwił mnie fragment z 25.10 z
> godziny ok. 2 i nie wiem jak mam go rozumieć. Bo jeżeli
> algorytm jest dobry, to wykreślone skrzydło powinno się skleić,
> chyba, że czegoś nie pojąłem.

Witold!
Dziękuję za opinię.
Natomiast fragment, na który się powołujesz bardzo dobrze zrozumiałeś!
Chodziło mi tylko o to, że ściągnięta siatka bezpośrednio z "postu" się nie sklei ponieważ przyjąłem zbyt mało punktów określających krzywą pzrenikania. Zrobiłem to ze względów "dydaktycznych" aby nie zaciemniać rysunku i toku rozumowania.
Innymi słowy mówiąc, aby siatka się "skleiła" trzeba cierpliwie wyznaczyć większą liczbę punktów i starannie narysować krzywą w komputerze.
Ja musiałem ograniczać wielkość rysunków m. in. ze względu na ograniczenia wynikające z "forum".
Pozdrawiam
- Czesiek -

 
29-10-03 00:19  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Chciałbym dorzucić kilka uwag dotyczących trudnego - jak się okazuje - tematu rozwinięcia skrzydła w miejscu połączenia z kadłubem.
Dla dokładnego wykreślenia krzywej przenikania należy przyjąć, czyli narysować (w rzutach pionowym, poziomym i bocznym) tworzące w myśl zasady:
1. Duże zagęszczenie tworzących tam gdzie jest duża krzywizna profilu skrzydła - w okolicy krawędzi natarcia.
2. Małe zagęszczenie tworzących (narysowanie ich w większych odstępach) w miejscach gdzie krzywa profilu skrzydła jest zbliżona do prostej, a więc na dolnej powierzchni płata lub na górnej. Ale uwaga: górna płaszczyzna skrzydła z reguły jest bardziej zakrzywiona niż dolna.

Na pewno musimy narysować tworzące:
- krawędź natarcia
- krawędź spływu
- tworzące konturowe (dolna i górna)

Postaram się ten problem narysować.

Opisaną metodę zacząłem stosować na początku lat 70’ i muszę przyznać, że dokładność jej była zawsze zadowalająca. Oczywiście w momencie przejścia na pracę z komputerem, na początki lat 80’, dokładność tej metody pozwoliła wyeliminować błędy ręcznego kreślenia.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024