ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
19-10-03 21:25  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Teraz kilka słów teorii o rozwijaniu ostrosłupów NIEOBROTOWYCH.
Taki mamy przypadek z naszym skrzydłem.
Oczywiście jest to trochę “oszukany” ostrosłup z powodu krawędzi spływu, która powoduje nieciągłość powierzchni. Ale dla nas, kartonowców, możemy przyjąć, że jest to ostrosłup i już!

Zawsze przy wyznaczaniu linii przenikania brył obrotowych lub nieobrotowych (ostrosłupy, walce, kule, torusy, itp.) a w szczególności ich rozwinięć musimy posłużyć się innymi “tworami” geometrycznymi (np.: płaszczyznami, prostymi lub nawet kulą).
Te “twory” sytuujemy w charakterystycznych miejscach wspólnych dla naszych rozpatrywanych brył (np. w osiach).
Uzyskujemy charakterystyczne krawędzie przenikania (łatwe do wyznaczenia) naszych brył z tymi “tworami”. Z kolei ogół odpowiednich punktów przecięć tych krawędzi dadzą nam w efekcie szukane linie przenikania.
Postaram się wykonać parę rysunków wyjaśniających tę zasadę.
CDN.

 
21-10-03 09:34  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 






Mamy powierzchnię stożkową, nieobrotową określoną tworzącymi “t”.
Podstawą (kierującą) tej powierzchni jest na przykład wręga lub żebro modelu.
Obierzmy dowolną kulę “p” o środku “o” w wierzchołku stożka.
Kula przenika stożek w krzywej “k”.
Bardzo ważną i pomocną dla nas właściwością krzywej “k” jest to, że wszystkie punkty tej krzywej leżą na powierzchni stożkowej i są równo oddalone od środka “o”. Oddalenie to jest równe promieniowi kuli “R”.
Czyli odcinki tworzących powierzchni stożkowej “t1” i “t2” są równe promieniowi kuli “R”.

Rozwinięcie:
Znajdujemy prawdziwą długość tworzącej “t” i ją rysujemy. Na tej tworzącej, od punktu “o” odmierzamy prawdziwą długość tworzącej “t1”.
Na krzywej “k” (jako kierującej) tworzymy powierzchnię walcową z tworzącymi prostopadłymi do podstawy stożka. Rozwijamy ją.
Odcinki A-A’ B-B’ C-C’ są wysokościami powierzchni walcowej czyli wyznaczają odległość krzywej “k” od podstawy stożka.

Z punktu “o”, powstającego rysunku rozwinięcia powierzchni stożkowej, rysujemy okrąg o promieniu “R”.
Na tym okręgu zaznaczamy punkty A, B, C, A, przy czym łuki AB, BC, CD i DA są równe, wyznaczonym na rozwiniętej powierzchni walcowej, łukom AB, BC, CD i DA.
Przez tak skonstruowane punkty A, B, C, D, A narysujemy tworzące (ich prawdziwe długości).
Łączymy końce tworzących i otrzymujemy rozwiniętą powierzchnię stożkową.
Oczywiście ilość tworzących musi być większa dla dokładnego narysowania rozwinięcia.
Ja dla uproszczenia rozumowania narysowałem tylko trzy tworzące.
W następnym odcinku tę samą konstrukcję przeprowadzę na naszym skrzydle myśliwca.
(Mam nadzieję, że powyższy tekst i rysunki są zrozumiałe)
CDN.
(U mnie na osiedlu rozbudowują internet i wczoraj była przerwa w łączności)

 
21-10-03 09:40  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

JA WIEM!!!!! to ten ludzik za Ciebie wszystko robi!!!! To prowokacja!!!

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
21-10-03 13:09  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Nie wiem w jaki sposób ten ludzik się tam znalazł.
Mam różne programy antywirusowe.
Nie mam natomiast programów ANTYLUDZIKOWYCH!
Może ten facecik wlazł na forum poprzes sieć?
A może tak wygląda wirus?
-Czesiek-

 
22-10-03 09:39  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Qba 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

To chyba materiał na książkę ...

Są chętni ??

Może projekt grupowy, bo ostatnio dużo na tem temat jest na Forum ??


__________________________________________________________________

Nie mów że nie masz czasu, tylko że masz inne priorytety.

GG 227079

 
22-10-03 12:33  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Jak najbardziej, można zebrać wszystko do qpy, i zmontować pdf-a.

 
22-10-03 13:08  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Pioter   

Qba ma rację,przydało by się to wszystko umieścić w jednej całości.
Na taką książkę jestem chętny ,co pozostali na to?

Piotr

 
22-10-03 23:43  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Moi drodzy Koledzy Kartonowcy!
Internet na moim osiedlu jest rozbudowywany i ciągle są przerwy w łączności!
Korzystam z chwili łączności, aby dać znać, że żyję i jestem!
Niebawem (zarządca sieci zapowiada, że jutro wszystko będzie OK) skończę temat i wtedy można by pogadać o książce.

Natomiast pragnę skorygować moją wypowiedź z 19.10.2003 r. z godz. 21.25
Napisałem tam, że powierzchnia skrzydła jest nieciągła w miejscu krawędzi spływu.
Otóż to jest określenie błędne!
Powierzchnia jest ciągła, posiada jedynie w tym miejscu ostrze.
Innymi słowy trudno jest w miejscu krawędzi spływu wyznaczyć styczną do powierzchni.
Powierzchnia będzie nieciągła wtedy gdy zostanie rozcięta!

Na ten błąd zwrócił mi uwagę kolega Witold Miszczak z Wrocławia za co Mu serdecznie dziękuję, a Was drodzy forumowicze przepraszam za tego "babola".

To wszystko przez tego ludzika, co wkradł się do mojego "postu" z 21.10.2003 r. z godz. 09.34!

Mam kolegę informatyka-komputerowca i wiecie co stwierdził?
Ten ludzik to nie jest wirus!
To jest WIRTUALNA POSTAĆ KONRADUSA!

Niebawem ciąg dalszy - ale jutro.
-Czesiek-

 
22-10-03 23:50  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
pompier     

a mnie się wydaje, że ten ludzik to jest po prostu Cesiek ;))

 
23-10-03 22:59  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 




Rozwinięcie powierzchni części skrzydła (nasz przypadek dotyczy powierzchni nieobrotowej!).
Wstęp.
Obieramy kulę o dowolnym promieniu R, której środek jednoczy się z wierzchołkiem O1 powierzchni stożkowej skrzydła. Powierzchnia obranej kuli przenika powierzchnię skrzydła w krzywej k. (Krzywa IV stopnia). Oddalenie każdego punktu tej krzywej od środka O1 kuli jest równe promieniowi R tej kuli. Po rozwinięciu powierzchni jej linia przenikania z powierzchnią kuli rozwinie się na łuku okręgu o promieniu R.

Opis rozwinięcia.
Z rysunku usunąłem te elementy, które nie będą nam na razie potrzebne.
Powierzchnia części skrzydła posiada wierzchołek O1 a kierującą jest wręga w1 równoległa do rzutni pionowej.
Zarysem pomocniczej kuli na rzutni poziomej jest okrąg p’ o środku O1. Poszczególne punkty linii przenikania powierzchni wyznaczymy przecinaniem tych powierzchni płaszczyznami pionowo rzucającymi, czyli prostopadłych do rzutni pionowej, przechodzącymi przez punkt O1.
Każda z tych płaszczyzn na przykład płaszczyzna a, przecina powierzchnię skrzydła w tworzących
A1’’-A2’’ i F1’’-F2’’, gdy A1’’ i F1’’ są punktami przecięcia wręgi w1 ze “śladem” pionowym (va) płaszczyzny a.
Płaszczyzna a przecina również powierzchnię kuli. Przecięciem jest południk tej kuli.
Gdy teraz obrócimy płaszczyznę a do położenia równoległego do rzutni poziomej (vao) dookoła poziomej osi obrotu kuli, to sprowadzimy ów południk przekroju do położenia południka głównego p, tworzące zaś
A1’’-O1’’ i F1’’-O1’’ - do położenia równoległego do rzutni poziomej - czyli poziomych prostych A1o-O1 i F1o-O1.
Podobną operację przeprowadzamy z płaszczyzną b (jej śladem na rzutni pionowej vb) i punktami C1 i C2.
Uzyskujemy punkty (po obrocie płaszczyzny b) C1o i C2o.
Tworzące, po obrocie ich do położenia poziomego, (no, t2o i mo) przecinają okrąg p’ w punktach Ao’, Co’ i Fo’.
Te trzy punkty obrócimy teraz ruchem wstecznym do pierwotnego położenia płaszczyzny a i b, na których otrzymamy punkty A(A’,A’’), C(C’,C’’) i F(F’,F’’)linii przenikania k(k’, k’’) kuli ze skrzydłem.
Pierwszą część zadania mamy za sobą!
CDN.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024