ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
18-10-03 10:55  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 




Ten rysunek jest ważny, więc jeszcze raz go wstawię (aby był wyraźniejszy).

 
18-10-03 10:56  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

No!
Już się chyba "naumiałem" wstawiać te okropne rysunki!

 
18-10-03 14:36  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 




Wyznaczyłem rzuty linii( kd) przenikania dolnej powierzchni skrzydła z powierzchnią kadłuba.

UWAGA!
To jeszcze nie jest rozwinięcie!!!
Batonus! Tobie chyba nie muszę niczego tłumaczyć jeżeli zaliczyłeś "krechę" za pierwszym podejściem.
(Jak skończę temat, to opiszę zadanie dla Ciebie, którym doprowadziłem do białej gorączki asystentkę z zakładu geometrii wykreslnej - gdy byłem jeszcze studentem.

(Komentarz będzie później.)

 
18-10-03 21:27  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Wyznaczenie linii przenikania powierzchni dolnej skrzydła z kadłubem (kd):
(Patrz rysunek wyżej.)
Przedłużamy tworzące n oraz t4 jak i s do przecięcia się z powierzchnią kadłuba. Oczywiście powinno być tych tworzących więcej. Im więcej tym dokładniej wyznaczymy szukaną krzywą przenikania.
Powstaną punkty przecięcia z kadłubem: A1x; F1x; E1x i oczywiście punkt 2.
Najlepiej to zrobić w rzucie bocznym, a potem przenieść do rzutu poziomego i pionowego.
W rzucie bocznym tworzące przebijają płaszczyznę kadłuba w rzutach tych punktów:
2’’’ (w tym punkcie tworząca konturowa, dolna jest styczna do powierzchni kadłuba); A1x’’’; F1x’’’ i E1x’’’.
Dla czytelności rysunku pominąłem tworzące w części spływu skrzydła.
Te tworzące przedłużamy tak samo jak w części natarcia skrzydła.
Taki rysunek najlepiej wykonać w AutoCAD gdyż możemy rysować w skali 1 : 1. Natomiast krzywą przenikania (kd) narysować, na przykład, w Corel Draw. To nie ma znaczenia.
Ilość tworzących należy wybrać w rozsądnych miejscach i w rozsądnych ilościach (kłania się doświadczenie!).
Następnie łączymy odpowiednio rzuty punktów linii przenikania i krzywa (kd) gotowa! Są to punkty (odpowiednio w rzutach):
poziomym: A1x’ F1x’ 2’ E1x’
pionowym: A1x’’ F1x’’ 2’’ E1x’’
bocznym: A1x’’’ F1x’’’ 2’’’ E1x’’’

Oczywiście te punkty łączymy nie linią łamaną, ale linią krzywą.

Dla ciekawostki podam, że jest to krzywa IV stopnia.

W rysunku, w rzucie bocznym nie uwzględniłem zwężenia kadłuba, które widać w rzucie poziomym. Zrobiłem to celowo dla uniknięcia zagęszczenia linii i punktów! Oczywiście rysując “prawdziwe” siatki musimy ten fakt uwzględnić. Po prostu w rzucie bocznym pojawi się rzut boczny mniejszej wręgi leżącej w miejscu styku krawędzi spływu z płaszczyzną kadłuba.

NARYSOWANA LINIA PRZENIKANIA (kd) NIE JEST JESZCZE ROZWINIĘCIEM! SĄ TO JEJ RZUTY!

W następnym odcinku wyznaczę linię (kg) przenikania płaszczyzny górnej skrzydła z kadłubem.

 
18-10-03 21:48  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Zapomniałem o bardzo waznej rzeczy!!!
Otóż tworzące po przedłużeniu przecinają się w punkcie O1.
W rzucie pionowym jest to jego rzut pionowy O1''. W rzucie poziomym i bocznym jest poza rysunkiem.
Ale "mądry" komputer wie gdzie są pozostałe rzuty i je "widzi".
Oczywiście jest to pewne uproszczenie, jeżeli chodzi o geometrię płatów samolotów, ale dla naszych celów modelarstwa kartonowego - w zupełności wystarczy.

 
18-10-03 22:23  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

WYPASSSSS

Pozdrawiam!
Michał

 
19-10-03 18:31  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 




Moi drodzy koledzy kartonowcy!
W moich rzutach wkradł się błąd!!!!!!
Otóż rzut 1'' i 1''' punktu 1 powinien leżeć na tej samej odnoszącej!
A w tych rysunkach tak nie jest.

Wstawiam poprawiony rysunek.

Nie zmienia to toku rozumowania ani kształtu krzywej przenikania. Świadczy to jedynie o mojej nieuwadze.
A tak swoją drogą to "komputer się pomylił". Wygodne wytłumaczenie!
Proszę o łagodny wymiar kary.
Za niedługo ciąg dalszy ...

 
19-10-03 18:34  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

O! Ten ostatni rysunek jest prawidłowy.
Na poprzednie nie patrzcie.
(A mówiłem, że komputer jest głupią maszyną?...)

 
19-10-03 20:32  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 




Wyznaczenie linii przenikania powierzchni górnej skrzydła z kadłubem (kg):
Przedłużamy tworzące n, t1, t2, t3 i s do przecięcia się z powierzchnią kadłuba.
Powstaną punkty przecięcia: A1x; B1x; C1x; D1x i oczywiście punkt 1.
Najlepiej to zrobić w rzucie bocznym (straszne zagęszczenie punktów!), a potem przenieść do rzutu poziomego i pionowego. (Na ekranie komputera nie wygląda to tak gęsto i strasznie).
W rzucie bocznym tworzące przebijają płaszczyznę kadłuba w rzutach tych punktów:
1’’’ (w tym punkcie tworząca konturowa, dolna jest styczna do powierzchni kadłuba); A1x’’’; B1x’’’, C1x’’’, D1x’’’ i E1x’’’.
Krzywą przenikania (kg) narysowałem w Corel Draw.
Następnie łączymy odpowiednio rzuty punktów linii przenikania i krzywa (kg) gotowa!
Są to odpowiednio w rzutach:
poziomym: A1x’ B1x’ 1’ C1x’ D1x’
pionowym: A1x’’ B1x’’ 1’’ C1x’’ D1x’’
bocznym: A1x’’’ B1x’’’ 1’’’ C1x’’’ D1x’’’

Te punkty łączymy nie linią łamaną, ale linią krzywą (IV stopnia).

W rysunku, w rzucie bocznym nie uwzględniłem zwężenia kadłuba, które widać w rzucie poziomym. Zrobiłem to celowo dla uniknięcia zagęszczenia linii i punktów! Oczywiście rysując “prawdziwe” siatki musimy ten fakt uwzględnić. Po prostu w rzucie bocznym pojawi się rzut boczny mniejszej wręgi leżącej w miejscu styku krawędzi spływu z płaszczyzną kadłuba.

NARYSOWANA LINIA PRZENIKANIA (kg) NIE JEST JESZCZE ROZWINIĘCIEM! SĄ TO JEJ RZUTY!

W następnym odcinku wyznaczę rozwinięcie powierzchni skrzydła wraz z linią przenikania z kadłubem.

Zauważmy, że wręga w1 jest wręgą teoretyczną - jako kierująca powierzchni skrzydła.
Wcale jej nie musi być w opracowywanym modelu.

 
19-10-03 21:02  Re: Projektowanie siatek modeli - DETALE
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 




Wyrzućmy teraz wszystkie linie konstrukcyjne, pomocnicze oraz punkty i popatrzmy na efekt.

W dalszym ciągu nie jest to jeszcze rozwinięcie, ale na tym etapie pracy mamy już zdefiniowane wszystkie krzywe i powierzchnie.
Możemy teraz wprowadzić dane do programu rozwijającego siatki.

Ale ja wykonam rozwinięcie “ręcznie” (oczywiście przy pomocy komputera).
CDN

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 7Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024