ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
26-01-07 00:32  [Tutorial] Prostowanie zdjęć (Photoshop i CorelDraw)
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Witam wszystkich Forumowiczów.

Zdecydowalem się zamieścić jeden z tutoriali, który dość często wykorzystuję w pracy, a który przydaje mi się również przy modelarstwie. Otóż mamy następujący problem: jedna z części naszego modelu powinna się otwierać, a wewnątrz znajdować się powinno kilka detali. Niestety projekt nie przewiduje tej części jako otwieranej. Dysponujemy natomiast zdjęciem oryginalu ... ale fotograf nie przewidzial, że będziemy potrzebowali dokladnych danych i zrobil to foto pod kątem. No i nijak to nam nie pasi do części, którą warto by bylo zwaloryzować.

Do tej sztuczki potrzebujemy programu do grafiki wektorowej (używam Corel Draw 9.0 PL) oraz programu do obróbki zdjęć (używam Photoshopa CS ENG, ale równie dobrze sprawdzi się Corel Photopaint, Gimp lub PaintShopPro).

Jako przyklad wybralem sobie model GAZ 69 M z MM (tak przy okazji przyda mi się to przy budowie mojego autka). Otóż w tylnej burcie znajduje się "czarodziejski schowek na linę holowniczą". W sumie nic trudnego, ale dzięki temu fajne do zrobienia no i latwe do pokazania techniki. Na początek fotki tego czym dysponujemy: część z MM skanowana 300 dpi kolor oraz foto burty z netu oczywiście:



Zaczynamy od Photoshopa.
1 - Otwieramy plik z fotką naszego CSL (Czarodziejski Schowek na Linę :) File / Open (Plik / Otwórz).
2 - Z palety narzędzi wybieramy narzędzie Lasso (klawisz skrótu "L").



3 - Przy wciśniętym klawiszu lewy Alt klikamy na kolejne narożniki naszego schowka, dzięki czemu otrzymamy zaznaczenie interesującego nas obiektu (takie "chodzące mrówki" wokól CSL).



4 - Teraz z menu glównego wybieramy Layer / New / Layer via Copy (Warstwa / Nowa warstwa/ Warstwa przez kopiowanie) lub sekwencja klawiszy CTRL+J. Zniknęly "mrówki", ale pojawila nam sie dodatkowa warstwa.



5 - Klikamy następnie na warstwę Background (Tlo) a potem na ikonkę kosza i w ten sposób otrzymujemy warstwę zawierającą tylko i wylącznie nasz CSL.
6 - Z palety narzędzi wybieramy narzędzie Move (przesuwanie - klawisz skrótu "V").
7 - Na górze i po lewej stronie naszego obrazka znajują się Rulers (Linijki), gdyby ich nie bylo wystarczy sekwencja klawiszy CTRL+R i linijki nam się pokażą. Klikamy na górnej linijce lewym klawiszem myszy (LKM) i przytrzymujemy go. Przy ciągle wciśniętym LKM przesuwamy kursor w dól, co spowoduje, że z linijki wyciągniemy tzw. prowadnicę dociągamy prowadnicę do najwyższego punktu naszego CSL i upuszczamy ją tam. Następnie wyciągamy kolejną prowadnicę poziomą i dociągamy ją do najniższego punktu CSL. Podobnie wyciągamy dwie prowadnice pionowe z lewej linijki i dociągamy je do skrajnego prawego i lewego punktu CSL. Jak dalo się zauważyć tuż przed dotarciem do krawędzi CSL prowadnice są delikatnie dociągane do końcówki tzw. przyciąganie do krawędzi.



8 - Teraz z menu glównego wybieramy Edit / Transform / Distort (Edycja / Przeksztalć / Znieksztalć). Wokól naszego CSL pojawila się ramka z ośmioma kwadracikami (punkty kontrolne). Teraz narożne punkty kontrolne przesuwamy w różnych kierunkach, tak aby narożniki CSL pokryly się z punktami przecięć prowadnic. Dzięki temu nasz CSL uzyskal ksztalt prostokąta, co prawda nie ma jeszcze dokladnych wymiarów, ale to za chwilkę.
9 - Musimy teraz zaakceptować wprowadzone zmiany. Klikamy na krokiewkę OK, w prawym-górnym rogu obszaru roboczego.



10 - Teraz, na zakończenie pracy w Photoshopie powinniśmy pozbyć się niepotrzebnego "światla" wokól CSL. W tym celu wykonujemu polecenie z menu glównego: Image / Trim (Obrazek / Przcięcie), zaznaczamy "Transparentne pixele" oraz "Góra, dól, lewa, prawa" i zatwierdzamy wprowadzone zmiany.



11 - Teraz już tylko trzeba wynik naszej pracy zapisać na dysku. Z menu glównego wybieramy File / Save as (Plik / Zapisz jako) lub sekwencja klawiszy CTRL+SHIFT+S, nadajemy plikowi nazwę i możemy zamknąć Photoshopa.



No to teraz zapraszam do Corela (używam wersji 9.0 PL - dlatego komendy będą już tylko po polsku)

12 - Otwieramy nowy plik - menu glówne Plik / Nowy (CTRL+N). Standardowo ukazuje nam się kartka A4 w orientacji pionowej. Teraz importujemy skan naszego CSL z Malego Modelarza - menu glówne Plik / Importuj (CTRL+I) - wstawiamy plik jedynie pojedynczym kliknieciem - WAŻNE. Ustawiamy CSL na kartce dokumentu. Klawiszem F4 powiększamy obraz tak, żeby widzieć caly obiekt.



13 - Teraz z kolei importujemy nasz wyrównany przed momentem plik z fotografią schowka. Pierwszy narożnik ustawiamy w lewym górnym rogu - klikamy i przytrzymujemy Lewy Klawisz Myszy - WAŻNE żeby go nie puścić - i przeciągamy do dolnej krawędzi części i dopiero wtedy puszczamy LKM.
14 - Kolejnym krokiem będzie "dociągnięcie" fotki do wymiarów części. Łapiemy prawy-środkowy punkt kontrolny i przeciągamy go tak, aby fotka pokryla się dokladnie z obrysem na części. Oczywiście możemy w tym momencie podociągać wszystkie punkty kontrolne, tak aby fotka pasowala jak najbardziej do obrysu części skanowanej.



Powinniśmy otrzymać coś takiego. Potem wystarczy już tylko albo to druknąć i pomierzyć albo dalej pobawić się w Corelu i dorobić części.
A można to zrobić calkiem fajnie.



Mam nadzieję, że wszystko jest w tym tutorialu dość czytelne. Jeżeli nie to proszę pytać, w miarę dysponowania wolnym czasem będę odpowiadal. Milej zabawy :)

P.S.

Tak sobie wlaśnie przypomnialem, że ta wlaśnie sztuczka pozwala na wykonanie zdjęcia blyszczącej okladki książki przy użyciu cyfrówki i lampy blyskowej. Otóż nie fotografujemy książki z góry (bo wtedy odblysk spowoduje nieczytelność okladki) ale lekko pod kątem. Wtedy światlo odbije się od okladki, ale w drugą stronę niż obiektyw aparatu. Potem pozostaje już tylko wyprostować okladkę, nadać jej odpowiednie wymiary i foto gotowe :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Tutorial] Prostowanie zdjęć (Photoshop i CorelDraw)  nowe
Astra28 4922 26-01-07 00:32
 Re: [Tutorial] Prostowanie zdjęć (Photoshop i CorelDraw)  nowe
woy-tek 513 26-01-07 23:14
 Re: [Tutorial] Prostowanie zdjęć (Photoshop i CorelDraw)  nowe
Astra28 384 30-01-07 18:50
 Re: [Tutorial] Prostowanie zdjęć (Photoshop i CorelDraw)  nowe
Chrisss 374 30-01-07 19:26
 Re: [Tutorial] Prostowanie zdjęć (Photoshop i CorelDraw)  nowe
zimer 352 30-01-07 19:01
 Re: [Tutorial] Prostowanie zdjęć (Photoshop i CorelDraw)  nowe
StuGu 391 30-01-07 19:11
 Re: [Tutorial] Prostowanie zdjęć (Photoshop i CorelDraw)  nowe
MarekB 409 30-01-07 19:34
 Re: [Tutorial] Prostowanie zdjęć (Photoshop i CorelDraw)  nowe
Mariusz Kita 479 30-01-07 19:56
 Re: [Tutorial] Prostowanie zdjęć (Photoshop i CorelDraw)  nowe
Iskra 408 30-01-07 20:17
 Re: [Tutorial] Prostowanie zdjęć (Photoshop i CorelDraw)  nowe
Astra28 356 30-01-07 20:48

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024