ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
29-11-22 19:48  Wysokość sfery/kopułki - jak obliczyć
kezat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Cześć,

Pytanie z gatunku inżynierii "wstecznej" ;)
Jest sobie element (rys. 1) ładnie rozwinięty o wymiarach długość "a", wysokość "H", długość "listków h", ilość listków A, który po nadaniu kształtów ma dać kopułkę jak na rysunku 2.
I teraz pytanie - jak z podanych wymiarów/wartości obliczyć "x" - czyli wysokość kopułki (rysunek 3). Czy potrzeba do tego jakichś dodatkowych parametrów? np. kształtu listków?

 
29-11-22 21:17  Odp: Wysokość sfery/kopułki - jak obliczyć
Wojciech Cięciwa   

Zakładając że jest to półkula to najprościej to odcinek "a" jest obwodem koła, a Twoja wysokość X to promień tego koła.
Czyli:

x=a /2Pi

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
29-11-22 21:27  Odp: Wysokość sfery/kopułki - jak obliczyć
kezat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

cześć,

Jeśli była by to półkula to sprawa prosta. Wtedy: "h" jest 1/4 obwodu okręgu o promieniu "x" - obliczonego zgodnie z tym co napisałeś. Ale z pomiaru wiem że tak nie jest. Wniosek - nie jest to półkula - tylko coś "spłaszczonego" :(

 
29-11-22 22:21  Odp: Wysokość sfery/kopułki - jak obliczyć
Wojciech Cięciwa   

No to kolejnym przybliżeniem będzie elipsa .

Zgodnie z Tym wzorem:
https://mathematics.live/pl/obwod-elipsy
gdzie obwód elipsy znasz - 4h
znasz 'długą' oś - (z długości odcinka 'a')
a masz wyliczyć 'krótką' oś..

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
15-12-22 15:37  Odp: Wysokość sfery/kopułki - jak obliczyć
Marchewkowy Potwor 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4


 - 0

Nie da się tego obliczyć na podstawie tych danych, bo kształt listka jest istotny.
Jak listek jest "trójkatny" to to się zwinie w stożek,
Jak ma lekko wybrzuszone boki, to będzie mniej lub bardziej sferyczna "kopułka"
A jakby te listyki były "prostokątami to dostajemy cały walec.

Kształt jest istotny. Poza tym po zaaplikowaniu BCG to papier się ponaciąga i to też utrudni obliczenia kształtu kopułki.

Natomiast w ogólności to bym to numerucznie na kompie policzył:

1. trzeba zgadnąć jakąś funkcję x(h) opisującą "szerokość" listka w funkcji wysokości nad podstawą listka
h będzie się zmieniało od 0 do hmax, mamy że x(hmax)=0 np.

no i teraz trzeba znaleźć krzywą y(r) - lewy przekrój "kopułki" (wyobrażamy sobie ją narysowaną nad punktem (0,0) w stronę dodatnich z), która jest określona na przedziale [-a/2pi,0] i jest tak:

y(-a/2pi)=0
y(0)= wysokosc kopulki

2*pi*x("długość krzywej od (-a/2pi,0) do danego punktu (r,y(y))") = 2*pi* |r|

no i można to sobie rozwiązywać krok po kroku, np zmieniając r o "delta r" i dobierając wartość y(r+delta r) na podstawie poprzednich kroków (a potem w programie ustawić małe delta r by mieć uzbieżniony wynik).

No rozwiązujemy równanie różniczkowe, może różniczkowo-całkowe i to żadne z tych podstawowych raczej...

 
17-02-23 09:21  Odp: Wysokość sfery/kopułki - jak obliczyć
Wojciech Cięciwa   

Rozwiązałeś już problem ?

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024