ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
13-07-07 23:00  Re: Skala ( zmniejszanie lub zwiększanie )-pomoc
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

A ja mam taką wątpliwość- jeśli model jest na A3 i w skali 1:200 to jesli zmniejsze go do 1:400 to jaki to będzie format?
Wydawalo mi sie ze A4 ale wychodzi mi ze A5...
Bo przeciez A4 to objetościowo pół arkusza A3 ale niewiem czy dzielić jeden wymiar, czy dwa...
I czy w związku z tym da sie przeskalowywac w paincie? Czyli ustawiać procentowo wartości obu wymiarów? Jesli nie, to w czym przeskalowujecie?
--

Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.


Post zmieniony (13-07-07 23:13)

 
14-07-07 00:40  Re: Skala ( zmniejszanie lub zwiększanie )-pomoc
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Ze skali 1:200 na 1:400 trzeba zredukować 50%, więc na bank będziesz miał A4 ;-)
A swoją droga ten wątek nadaje się do nowego działu ;-D

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
14-07-07 00:44  Re: Skala ( zmniejszanie lub zwiększanie )-pomoc
eruc13   

-Odpowiedź dotyczy wątpliwości Korsarza-

Objętościowo tak ale wymiarowo nie, przy zmniejszaniu skali np. 1/00 do 1/200 powstaje połowa wymiaru (prawidłowo) czyli z arkusza A3 połowa wysokości i szerokości czyli A5, tak samo z A4 daje A6. Co do skalowania z programów to nie pomogę, sam ostatnio zdziwiłem się gdy kombinowałem ze zmniejszeniem obrazka, pomimo ustawienia wydruku 50% wyszło cudo!

--



Post zmieniony (14-07-07 00:57)

 
14-07-07 00:45  Re: Skala ( zmniejszanie lub zwiększanie )-pomoc
Legionista   

50 % z A3 to A5 !
A4 to 70,1 % A3 :)
Pracuje w firmie poligraficznej to znam to z autopsji :) Czasem sobie coś skseruje ;)

--
Better Dead Than Red

 
14-07-07 01:17  Re: Skala ( zmniejszanie lub zwiększanie )-pomoc
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Za Wikipedią:

"Stosunek boków w formacie A jest zawsze jak 1 do √2, aczkolwiek z zaokrągleniem do pełnych milimetrów. Taki stosunek długości boków powoduje, że po złożeniu arkusza na pół krótszymi bokami do siebie uzyskuje się dwa arkusze, o takiej samej proporcji boków, jak arkusz wyjściowy. Rozmiary formatu A0 są tak dobrane, aby jego powierzchnia wynosiła 1 m². Kolejne formaty z tej serii są tworzone przez dzielenie arkuszy w połowie ich dłuższego boku. Stąd format A1 jest połową A0, A2 połową A1 itd., jednak zawsze z zaokrągleniem do pełnych milimetrów."

Czy połowa to nie jest 50%?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:A_size_illustration.svg
--

Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)


Post zmieniony (14-07-07 01:20)

 
14-07-07 11:45  Re: Skala ( zmniejszanie lub zwiększanie )-pomoc
Legionista   

Zastanawiałem się nad tym nie raz, nawet pytałem kolegów w pracy, ale nikt nie potrafił mi tego wytłumaczyć, albo ja za bardzo nie rozumiałem ;)) W końcu przyjołem, że tak po prostu jest i kropka :)
Ale nie ulega wątpliwości, że chcąc pomniejszyć model 1:200 do 1:400 (czyli 50 %), który jest na arkuszu A3, otrzymamy format A5 :-)

--
Better Dead Than Red

 
14-07-07 11:57  Re: Skala ( zmniejszanie lub zwiększanie )-pomoc
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Legionista już Ci to tłumacze.

Otóż pomniejszenie skali to pomniejszenie liniowe 1:200 do 1:400 czyli pomniejszenie 2-krotne, natomiast A3 to już pomniejszenie powierzchni czyli mnożenie pomniejszeń liniowych w osi X 2-krotne i w osi Y również 2-krotne .. czyli łącznie 4-krotne pomniejszenie powierzchniowe ... a na formacie A3 mieści się własnie 4 razy format A5.

Jak sobie oba wymiary A3 (420x297) podzielisz na 2 ... to otrzymasz A5 (210x148,5).

Ot i cała tajemnica :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
14-07-07 12:05  Re: Skala ( zmniejszanie lub zwiększanie )-pomoc
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

No teraz to już wiem jaki błąd ja zrobiłem, przeliczyłem sobie za pomocą kalkulatora dostępnego wyżej wymiar modelu i wymiar rzeczywisty. Wyszło, że nie jest to skala 1:96 jak planowałem. Tylko dziwna skala 1:68 ;-/
Wychodzi na to, że Man Kata również nie jest w skali 1:100. Swojego Spita pomniejszałem właśnie sposobem Kata ;-(

Czyli jakbym chciał powiększyć załóżmy model McGregora z FK (1:200) na 1:100, trzeba go powiększyć 4-krotnie (?)
--

Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)


Post zmieniony (14-07-07 12:10)

 
14-07-07 12:08  Re: Skala ( zmniejszanie lub zwiększanie )-pomoc
Legionista   

Dzięki Astra :) !
Teraz już wszystko jasne, mogę błysnąć w pracy :))

--
Better Dead Than Red

 
14-07-07 15:20  Re: Skala ( zmniejszanie lub zwiększanie )-pomoc
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

BeBe zależy co będziesz powiększał.

Jeżeli wymiary liniowe (np. tylko długość i wtedy wysokość wyjdzie Ci proporcjonalnie) to możesz jechać 200 % i po temacie - dotyczy xero, drukarki laserowej, wszelkiego rodzaju programów, które powiększają jeden wymiar i drugi ciągną proporcjonalnie.

Jeżeli natomiast będziesz brał pod uwagę wymiar powierzchniowy to musisz zrobić 4-krotnie. Reasumując jeżeli model jest wykonany na formacie A4 i jest w skali 1:200, a Ty chciałbyś mieć model 1:100 to cały arkusz A4 MUSISZ wydrukować na formacie ... A2 !!! a nie na A3.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024