ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
05-01-04 11:14  [Siatki] SIATKI 3.0.1
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

W wątku o rozwijaniu siatek Kuba napisał:

..."Informuję, że ze strony http://www.gryfhobby.com/index.php3 z działu Oferta - Download można już pobrać wersję instalacyjną programu Siatki 3.0. Cena dla nowych Użytkownikow 170 zł, dopłata dla zarejestrowanych Użytkowników - 70 zł. Oprócz programu, plik instalacyjny zawiera również instrukcję - przykład użycia w formacie PDF..."

Wydaje mi się, że należy się dla tego przełomowego momentu, jakim jest udostępnienie nowej wersji "Siatek" oddzielny wątek, bowiem spodziewam się, że wiele osób czekało na to i wiele osób zapewne już pobrało program. Niebawem pojawią się więc pierwsze uwagi i spostrzeżenia.

Nie chciałbym szerzyć niezdrowej reklamy w świecie, gdzie wszyscy tej reklamy mamy na codzień po prostu dość...

Nie mniej jednak chciałbym zasygnalizować, jako projektant mający możliwość testowania "Siatek" już od niemal miesiąca (w wersji roboczej, dzięki uprzejmości autora Kuby Znamirowskiego), że program jest znakomitym narzędziem do projektowania, prostym i przyjemnym w obsłudze a przede wszystkim jak do tej pory (u mnie) w 100% poprawnym pod względem dopasowania wyników, czyli siatek elementów.

Wprawdzie testowałem program tylko jako okrętowiec, czyli testowanie odbywało się na poszyciach kadłubów okrętów, nie mniej jednak sądzę, że w przypadku siatek do segmentów samolotów będzie tak samo. Wszelkie błędy w spasowaniu są wyłącznie wynikiem błędów popełnionych podczas projektowania wręgów oraz nieodpowiednuch parametrów, jakie się podaje w ustawieniach "Siatek". Inaczej nie ma problemów i błędów. Siatki pasją idealnie.

Wiem, że osoby korzystające z "Amapi", "Rhino" czy innych programów 3D pewnie nie będą zainteresowane, ale jeśli ktoś do tej pory zmagał się z opracowywaniem kształtek poszycia modelu metodami empirycznymi, to czas odłożyć je do lamusa. "Siatki" robią to lepiej, łatwiej i SZYBCIEJ!

Osobiście uważam, że kwota, jaką należy zapłacić autorowi programu za licencję, jest naprawdę niewysoka... Progam uważam za pionierski i już dziś wiem, że nie rozstane się z nim do czasu, do kiedy bedę się w ogóle zajmował modelarstwem...

MacGregor

 
05-01-04 19:53  Re: SIATKI 3.0.1
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Już na niego zbieram kasę. Pomoże spełnic mi moje marzenia.

 
05-01-04 20:06  Re: SIATKI 3.0.1
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

no cóż-coraz częściej myślę o SIATKACH...

--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
05-01-04 21:11  Re: SIATKI 3.0.1
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5



--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

Post zmieniony (17-03-09 21:46)

 
06-01-04 00:55  Re: SIATKI 3.0.1
Poste 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

A faktura bedzie ?

Klaus Schulze - prawdziwa elektronika.

http://www.facebook.com/pages/Renova-Model/215983758412071
http://www.youtube.com/user/RenovaModel

 
06-01-04 08:17  Re: SIATKI 3.0.1
KubaZ   

Posterunkowy napisał:

> A faktura bedzie ?

Wszystkich zainteresowanych fakturą proszę o kontakt na priv.

Kuba

 
06-01-04 18:26  Re: SIATKI 3.0.1
Robert   

I teraz ja coś powiem, to do autora, proszę wybaczyć, ale ta cena jest odrobinę kosmiczna, jak każdego zresztą programu komputerowego, który nie jest freewerem, ja nie mówię że należy go rozpowszechniać jako freeware, ponieważ zdaję sobię sprawe że autor się nad nim napracował, ale taka cena??. Potem autorzy i wydawcy się dziwią że tyle na rynku nielegalnych kopii programów, lub muzyki, a za taki stan rzeczy są poniekąd sami winni, ponieważ ceny jakie ustalają są wręcz chorendalne, Kto kupi takiego na przykład Office'a za 2000 zł skoro może mieć piracką płytkę za 5 zł jeśli potrzebuje tylko do domowego użytku.Nie mówię o firmach, bo to zupełnie inna sprawa. KuboZ, przecież twój produkt jest dostępny w Internecie, więc odpadają ci koszty wytłoczenia płyt, wydrukowania opakowań. Jeśli byś spuścił cenę, to zapewne znalazłbyś więcej nabywców, i więcej byś zarobił.

Pozdrawia
Robert

---------------------------------------
róbmy modele, a nie wojny!!!
---------------------------------------

 
06-01-04 19:21  Re: SIATKI 3.0.1
Poste 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Dokładnie, to tak jak z podatkami, jak są większe to wpływy mniejsze :).
No ... ale skoro autor programu uważa że jego wkład pracy jest adekwatny do ceny to należało by to zrozumieć.
Bo tak naprawdę nikt z nas, nie jest w stanie zrozumieć całego procesu powstania programu.
Moim zdaniem trzeba wypracować kompromis między producentem, a konsumentem. Każda firma, która coś produkuje, przeprowadza badanie rynku.
Zanim produkt trafi do sklepu przechodzi długą drogę testów itp.
Bo nikt z konsumentów nie chce mieć kolejnego bubla. Zresztą firmą na tym zależy (tym dobrym) aby klient był zadowolony.
Dla mnie osobiście ta cena też jest za wysoka, a takie badanie rynku można zrobić na forum.
Niech się każdy wypowie na temat ceny i powie jaka cena była by adekwatna.

Pozdrawiam

Klaus Schulze - prawdziwa elektronika.

http://www.facebook.com/pages/Renova-Model/215983758412071
http://www.youtube.com/user/RenovaModel

 
06-01-04 20:35  Re: SIATKI 3.0.1
Robert   

No ale wkład pracy autora to nie 100% ceny, do tego dochodzą, mam na myśli cene programów komputerowych: wypalnie płyt, dystrybucja, reklama, opakowania, no i jeszcze podatki różnej maści. W przypadku tego programu prawdopodobnie do ceny należy doliczyć tylko to ostatnie, a reszta jak już pisałem wcześniej odpada.

Pozdrawia
Robert

---------------------------------------
róbmy modele, a nie wojny!!!
---------------------------------------

 
07-01-04 10:01  Re: SIATKI 3.0.1
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Ja rowniez spodziewalem sie ceny na poziomie tej z poprzedniej wersji Siatek - niestety ta jest dla mnie, jako "uzytkownika domowego", a nie komercyjnego, zbyt wysoka... Moze za pol roku jakis rabacik??? :)

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
07-01-04 12:17  Re: SIATKI 3.0.1
Żur 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Posterunkowy, pytasz jaka cena jest dla mnie adekwatna za taki program? Patrząc na wkład pracy, możliwości programu i ilość możliwych sprzedanych kopii programu powinno być to 3000 zł !!! Jest to program zupełnie niszowy, który może sprzeda się w ilość kilkunastu, kilkudziesięciu sztuk. Program pisany dla hobbystów przez innego hobbystę. Kuba musi gdzieś pracować na etacie, bo gdyby miał działalność gospodarczą, musiałby opłacić ZUS i takie tam, to za taki program wcale niezabrałby się! (albo zmarłby z głodu)

Ci co uważają , że ten program jest za drogi, niech sprubują sami sobie coś takiego napisać. Ludzie , kilka miesięcy roboty za cenę cartridge do plujki, to za dużo? To ile miałby kosztować? 20 zł?

Kuba, jestem pełen podziwu dla twojej pracy i jestem pewnien, że nie napisałeś go po to, aby na nim zarobić, bo na pewno na nim nie zrobisz kokosów.

 
07-01-04 14:42  Re: SIATKI 3.0.1
Wojciech Cięciwa   

Wiesz ...
To jest stary problem wyposrodkowania.

Jak program jest za drogi, to go nie sprzedam w duzej ilosci - czyli niewiele zarobie
jak program bedzie za tani, to tez niewiele zarobie ....

IMHO idealne bylo by podwojne licencjonowanie np !!!!.
FREE do domu, i PŁATNE do prac komercyjnych.

Ale nie mam(y) zadnego prawa mowic Autorowi co powinie, a czego NIE powinien robic ze swoim programe.

 
07-01-04 14:43  Re: SIATKI 3.0.1
GrzechuO   

Ja rowniez uwazam, ze cena jaka zazyczyl sobie autor jest adekwatna (a moze nawet zbyt mala) do wlozonej w program pracy i jego mozliwosci. Mozna kreslic figury i ich rzuty oraz rozwiniecia siatek w AutoCADach i mu podobnych? Mozna! Ile kosztuje AutoCAD? Hmmm...
Jak zauwazyl Zur, jest to program niszowy. Czy ktokolwiek z krecacych nosami orientuje sie, ile kosztuja specjalizowane aplikacje albo programy pisane na zlecenie do wykorzystania w jednostkowych ilosciach?
Poza tym, jesli ktos zdecyduje sie na zakup, to na pewno w takim przypadku bedzie to dobrze umotywowany zakup - nie po to, by pobawic sie dwa dni, wykreslic szescian i dac sobie spokoj. Nawet jesli ktos wymarzyl sobie, ze za jego pomoca zaprojektuje skomplikowany model, to moze warto sie zastanowic, czy oszczedzony czas nie jest przypadkiem warty takiej kwoty?
Ja Siatek nie kupie - jest dla mnie faktycznie za drogi, ale tak naprawde to do niczego go nie potrzebuje. I tyle.
Wyrazy uznania dla Kuby - podziwiam ludzi, ktorym sie chce, i ktorzy na dodatek umieja robic to co chca!

Pozdrowka

GrzechuO

 
07-01-04 17:36  Re: SIATKI 3.0.1
Witold   

Jeżeli chcemy, żeby było dobrze, to powinniśmy wspierać tych co nam pracę ułatwiają. Siatki nie są programem do posiadania, tylko do pracy. Ile za jego pomocą zrobimy, taki będzie zwrot inwestycji. Rację ma GrzechuO pisząc, że program jest tyle wart ile z niego uda się wyciągnąć korzyści. Dla mnie cena jest dobra, bo program ułatwi mi wiele spraw związanych z projektowaniem modeli, które koniecznie chcę mieć, a których nigdy chyba już nie zobaczę w oficjalnych wydawnictwach. Wracam do korzeni, gdy robiłem cały model tylko na podstawie planów. Tylko teraz z kartonu. Oczywiście nie liczę, że jest on idealny, ale płacąc zań liczę, że dostrzeżone mankamenty zostaną prze zachęconego mym poparciem autora poprawione, a co więcej będzie miał ochotę dalej go rozwijać, ku ułatwieniu prac innym użytkownikom. Robiłem siatki wg metody prób i błędów, ale to mi nie odpowiadało i zamierzałem napisać w przyszłości taki program. Teraz nie potrzebuję, a za zaoszczędzony czas chętnie zapłacę.

 
07-01-04 18:17  Re: SIATKI 3.0.1
Poste 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Chciałem zauważyć że moja wypowiedz w kwestii programu jest neutralna i to że uważam że program jest za drogi, to znaczy ze jest za drogi dla mnie.

Nie mniej jednak uważam że to dobry program, pomimo to że demo jest bardzo ograniczone i nie mam możliwości, sprawdzić choćby jednej bryły czy wszystko do siebie pasuje po wydruku.

Żur napisał:
Patrząc na wkład pracy, możliwości programu i ilość możliwych sprzedanych kopii programu powinno być to 3000 zł !!!

Posterunkowy odpowiada:
Ciekawy jestem czy ty byś tyle za niego zapłaci ? Skoro tak to możesz pokusić się o dystrybucje.

Żur napisał:
Kuba musi gdzieś pracować na etacie, bo gdyby miał działalność gospodarczą, musiałby opłacić ZUS i takie tam, to za taki program wcale niezabrałby się! (albo zmarłby z głodu)

Posterunkowy odpowiada:
- Skoro pan Kuba już gdzieś pracuje to pracodawca już za niego odprowadza składkę ZUS. I gdyby pan Kuba chciał założyć działalność gospodarczą nie musiał by wtedy płacić jej jeszcze raz (tzn. dwa razy w miesiącu).
Co do umierania z głodu, to myśle że pan Kuba z takimi zdolnościami radzi sobie śiwetnie.

Żur napisał:
Ci co uważają , że ten program jest za drogi, niech spróbują sami sobie coś takiego napisać.

Posterunkowy odpowiada:
Wcale nie twierdze ze ten program nie jest wart swojej ceny, poprostu jest dla mnie za drogi.

A tak na marginesie, autor powinien zrobić stronkę z tym programem, przetłumaczyć go na język angielski i puścić go w świat po to aby na nim zarobić kokosy. I chwała mu za to.

No nic napewno sobie na niego uzbieram i kupie tylko nie mówcie nic mojej żonie :)))))

Pozdrawiam tych co za i przeciw.

Klaus Schulze - prawdziwa elektronika.

http://www.facebook.com/pages/Renova-Model/215983758412071
http://www.youtube.com/user/RenovaModel

 
07-01-04 23:19  Re: SIATKI 3.0.1
P40   

Wszystko jest kwestią wyboru. Program "Siatki" jest programem specjalistycznym i zapewne ten kto będzie go potrzebował do pracy lub przyjemności posiadania bądź zabawy to zapewne go kupi, inny nie. Czy cena jest zbyt wysoka to czas pokaże. Zapewne autor programu po jakimś czasie zareaguje i albo obniży cenę, albo podniesie. Dla mnie w tej chwili program jest zbędny ponieważ nie mam czasu zabardzo sklejać a co dopiero bawić się w opracowywanie modeli i dlatego go nie kupię. A teraz moje zdanie: Cena 170 zł to chyba trzy "Leopardy " z GPM także nie przesadzajmy. Zapewne niejeden z was ma kolekcję modeli znacznie przekraczającą wartość tego programu, które leżą gdzieś w szafie i mole je gryzą a z drugiej strony ile modeli moglibyśmy zaprojektować samemu mając taki program - uderzcie się w piersi i zastanówcie jak jest naprawdę.

Przysłowia są mądrością narodu - "CO DROGO TO TANIO"

 
07-01-04 23:31  Re: SIATKI 3.0.1
Robert   

Mnie na ten program nie stać, i go nie kupię, może jakby był tańszy to bym się skusił na niego, ale skoro autorzy nie myślą racjonalnie przy ustalaniu cen, chyba sądzą że każdy kto ma komputer jest rokefelerem. Co do wkładu pracy, no to powiem, że znajoma jest nauczycielką, czyli skończyła studia, umorduje się z gówniarzami i co?? dostaje 900zł miesięcznie. A informatyk siedzi se przed kompem, dostaje tylko odcisków na tyłku, a potem sobie wymyśla cenę z kosmosu, bo on się wielce narobił. Wybaczcie mi ale mnie szlag trafia normalnie, szczególnie teraz, kiedy się słyszy o nalotach policji na prywatne mieszkania, człowiek musi się ukrywać jak jakiś partyzant, tylko dlatego że ceny programów są kosmiczne, więc musimy uciekać się do piractwa.

Pozdrawia
Robert

---------------------------------------
róbmy modele, a nie wojny!!!
---------------------------------------

 
08-01-04 00:23  Re: SIATKI 3.0.1
Junior II   

Komentarze biadolace na temat ceny i szkalujace prace informatykow jakby byli jakimis leprowatymi zaprzancami pokazuja biede umyslowa i zawisc.
Kuba opracowal wspanialy program i do tego bardzo TANI !
Mam nadzieje , ze nie skonczy na tej wersji i zycze mu sukcesow i kasy z programu.
Popelnil blad , dajac tak niska cene , powinien dawac za darmo , a nawet doplacac tym , ktorzy go zainstalowali . A jeszcze by sie znalezli tacy co by i na to doplacanie przepierdywali.
Zalosne jest to biadolenie , ze chce za duzo.
Nie wiem ile kosztuje dzisiaj w pospolitejrzeczy flaszka o pojemnosci 0,5 litra zawierajaca plyn motywujacy do wielkich czynow.
Ciekawe ilu z tych biadolacych ma takie rozterki przy nabywaniu tego plynu ?

 
08-01-04 07:38  Re: SIATKI 3.0.1
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Junior ładnie to napisał, zwłaszcza podsumowanie jest właściwe. A jestem ciekaw czy kolega Robert ma jakieś szersze pojęcie o pracy ogólnie zwanych informatyków i nauczycieli. Zapytaj może wspomnianej koleżanki ile godzin tygodniowo pracuje. Szacuję że około 16 (tak pracują moi znajomi nauczyciele), normatywny czas pracy informatyka na etacie (bez przymusowo-dobrowolnych nadgodzin) to 40 godzin. A zarobek niejednokrotnie nie jest wyższy za bardzo od podanego. To było OT, a co do programu to z tego co był prezentowany na forum jest bardzo ciekawy i pożyteczny. Ja go w chwili obecnej nie potrzebuję, więc cena dla mnie nie gra roli.

 
08-01-04 08:35  Re: SIATKI 3.0.1
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Pozwolę sobie na kilka uwag. Demon nie zgadzam się, sytuacja w naszym kochanym kraju jest taka jaka chcą aby była /czytaj: "rządzący"/. Otóż doprowadzono do sytuacji gdzie ludzie patrzą na siebie wilkiem w zależności od poziomu zarobków. Nauczyciele 16 godzin? A pomyślałeś ile czasu zajmuje przygotowanie materiałów na zajęcia? Dużo, a wiem to stąd, że moja żona jest idealistką i uczy dzieciaczki w przedziale wiekowym 7-10 lat, kolejne kilkadziesiąt godzin w wymiarze tygodniowym spędza na robieniu obrazków, literek, pomocy naukowych i innych pierdół. To samo z moim starym, 50 lat i emerytura? A kto policzy mojemu rodzicielowi szanownemu alarmy, dyżury bojowe po 3 tygodnie w jednostce non stop? Ja pamiętam jego brak w domu, a że pił wódkę? Pewnie pił, ale co z tego? Nieważne, zmierzam mianowicie do tego, że nastąpiła degradacja pewnych wartości, szacunku wzajemnego, wrażliwości etc etc. Konkludując, nie szanuję polityków i bankierów - mam za co! A cena programu? Robert zawsze jestem zdania, że jeśli za drogo nie kupuj. Każda opinia nt. ceny pozostanie subiektywną. Zawsze będę głosił pogląd, iż należy się szanować wzajemnie, więc koledzy róbmy to skutecznie, nie pogłębiając tego całego syfu, który nas opanował za sprawą tych i owych. Wierzę, że jeszcze można, mimo wszystko!


GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 
08-01-04 08:40  Re: SIATKI 3.0.1
Wojciech Cięciwa   

Demon napisał:

> Junior ładnie to napisał, zwłaszcza podsumowanie jest właściwe.
> A jestem ciekaw czy kolega Robert ma jakieś szersze pojęcie o
> pracy ogólnie zwanych informatyków i nauczycieli. Zapytaj może
> wspomnianej koleżanki ile godzin tygodniowo pracuje. Szacuję że
> około 16 (tak pracują moi znajomi nauczyciele), normatywny czas
> pracy informatyka na etacie (bez przymusowo-dobrowolnych
> nadgodzin) to 40 godzin. A zarobek niejednokrotnie nie jest
> wyższy za bardzo od podanego. To było OT, a co do programu to z
> tego co był prezentowany na forum jest bardzo ciekawy i
> pożyteczny. Ja go w chwili obecnej nie potrzebuję, więc cena
> dla mnie nie gra roli.

Demon przepraszam, ale pierd*** bez sensu, co innego jest _pensum_ nauczycielskie a co innego _etat_ informatyka.
Nauczyciel czesto gesto pracuje wiecej niz te 40h tygodniowo, wiem, bo sam pracuje na uczelni i mam w rodzinie kilkoro nauczycieli.

NIE, NIE NEGUJE CENY PROGRAMU !!

Chcialbym tylko moim przedpiewcom uswiadomic jedno:
Co innego jesli za pomoca tego programu bede zarabial, wtedy ta cena nie jest az tak wysoka, ale jesli chcialbym miec ten program "do domu", zeby zdbudowac sobie jeden lub dwa modeliki, to _jest_ to wysoka cena.

Z pewnych wzgledow w Polsce latwiej o dobrego "pirata" niz legalny program.
Zastanowcie sie, ilu ludzi wyda "do domu" te 170 zł , skoro na gieldzie za 20-30 zł moze miec najnowszego CorelDraw'a , czy tez inny program?
A to, ze nie robi dokladnie tego co "Siatki" ??
Nieszkodzi, ale jest _tani_.

Nie widzialem w akcji "Siatek" wiec nie moge sie wypowiadac na temat ich jakosi, ale ludzie ktorzy ich uzywal odnosza sie do programu w samych superlatywach, wiec _powinien_ byc niezly, a skoro tak, to Autor [Kuba] ma prawo oczekawic, ze uda mu sie uzyskac jakies profity z tego tytulu.

Chwilowo to Tyle.

P.S.
Kuba nie daj sie :))
Ty najlepiej wiesz ile Cie pracy kosztowal program, na to co piszemy popatrz przez pryzmat "wiecznie rozkapryszonego" klienta :))

 
08-01-04 08:43  Re: SIATKI 3.0.1
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Bleriot: ja nie chciałem ująć nic nauczycielom, dosyć naptrzyłem się na ich pracę w domu - mama była nauczycielką. Wiem ile się narobiła materiałów i innych takich pierdół. W życiu arbuza bym nie chciał być nauczycielem i się użerać. Było przecież kiedyś takie przekleństwo: "Obyś obce dzieci uczył" - to chyba wszystko określa. Tylko rozdrażniło mnie stwierdzenie o odciskach na palcach po całym dniu stukania. Jak ktoś jest taki mądry niech poszlupi się te 8-10 godzin dziennie w monitor to zobaczy, że jest to czysty relaks i przyjemność. [B]KAŻDA[/B] praca ma swoje plusy i minusy.

 
08-01-04 08:48  Re: SIATKI 3.0.1
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Sas: też coś wiem o pracy nauczyciela co napisałem wyżej, a druga rzecz, uczelnia to nie szkoła, jak chcesz brać dodatkowe zajęcia i inne to bierzesz i raczej nie robisz tego za wspomniane 900zł. Nie obchodzi mnie to zresztą, Twój portfel, Twój problem.
A to co pisałe m o godzinach nie jest wyssane z palca. Nie raz sięn nasłuchałem uwag typu:
"Ty to chyba głupi jesteś, że siedzisz od 7-15 czy 8-16 w pracy. Ja dzisiaj siedziałem(am) od 9-12". Więc proszę mi tu nie wyjeżdzać z tekstem że pierd*** bez sensu.

 
08-01-04 08:52  Re: SIATKI 3.0.1
ZzB   

Robert rzekł napisał był:
"autorzy nie myślą racjonalnie przy ustalaniu cen, chyba sądzą że każdy kto ma komputer jest rokefelerem. Co do wkładu pracy, no to powiem, że znajoma jest nauczycielką, czyli skończyła studia, umorduje się z gówniarzami i co?? dostaje 900zł miesięcznie. A informatyk siedzi se przed kompem, dostaje tylko odcisków na tyłku, a potem sobie wymyśla cenę z kosmosu, bo on się wielce narobił. ...".

Pozwolę sobie dorzucić swoje 0.03 PLN bo znam zarówno jedno srodowisko (nauczycielskie) jak i drugie (informatyczne).
Chciałem zauważyć, że nauczycielka za mordowanie się z gówniarzami średnio 5h dziennie przez 22 dni w miesiącu osiąga dochod 900/(22*5) ~= 8,20 PLN/h (nie licząc prawie trzech miesięcy ferio-wakacji w roku ).
Program klasy SIATKI wymaga pracy przez conajmniej pół roku (o ile nie więcej) po 8h dziennie, a to przy analogicznych założeniach oznacza 6*22*8=1056 godzin. Żeby jego twórca osiągnął dochód zbliżony do w/w nauczycielki (czyli 8,20 PLN/h) powinien za swoj wyrób dostać 8659 PLN. A ponieważ nie użera się z gówniarzami a tylko dostaje odcisków na tyłku to załóżmy, że można tą sume podzielić na pół. A to oznacza konieczność sprzedania ponad 30 wersji programu po zaporowej cenie 130 PLN za sztukę.
Jeżeli ktoś uważa że to taka złota żyła to dlaczego męczy się z gówniarzami zamiast hodować odciski ??

Pozdrowionka
ZzB

P.S.
Nie jestem w zaden sposob powiązany z twórcami programu SIATKI

 
08-01-04 08:53  Re: SIATKI 3.0.1
Wojciech Cięciwa   

Demon napisał:

> Sas: też coś wiem o pracy nauczyciela co napisałem wyżej, a
> druga rzecz, uczelnia to nie szkoła, jak chcesz brać dodatkowe
> zajęcia i inne to bierzesz i raczej nie robisz tego za
> wspomniane 900zł. Nie obchodzi mnie to zresztą, Twój portfel,
> Twój problem.
> A to co pisałe m o godzinach nie jest wyssane z palca. Nie raz
> sięn nasłuchałem uwag typu:
> "Ty to chyba głupi jesteś, że siedzisz od 7-15 czy 8-16 w
> pracy. Ja dzisiaj siedziałem(am) od 9-12". Więc proszę mi tu
> nie wyjeżdzać z tekstem że pierd*** bez sensu.

Nie rozrozniasz dwu rzeczy [jak mi sie wydaje] _pracy_ od _siedzenia_w_pracy_. :-D
Owszem uczelnia to nie szkola, a ja nie jestem dydaktykiem, ale nieraz, nie dwa dydaktycy przychodza do mnie po pomoc i wtedy siedzi sie "do oporu" .....

 
08-01-04 09:03  Re: SIATKI 3.0.1
Wojciech Cięciwa   

ZzB, piszesz ze wymaga to sprzedania ponad 30 kopi po 130 zł ?
[Kuba, to nie do Ciebie, Ty rob swoje, mna sie nie przejmuj, mam dzis dzien na tzw. "droczenie sie" :))]
A moze by tak zapytac ile ludzie sa sklonni dac ?
Wtedy masz przeglad sytuacji i wiesz jak mozesz ustawic cene.
Bo jak np. 40 osob Ci powie, ze za 80zł to kupia ten program, ale jak bedzie kosztowal 100 to kupi go juz tylko 30
To juz cos wiesz ...
mozesz jakos sie zorientowac ile _potencjalnie_ mozesz zarobic.

IMHO [Kuba - prosze nie czytaj ...]
Cena "do domu" powinna byc okolo 20-30 zł.
Cena "do zarabiania" moze byc okolo tych 150zł.

Tyle, ze raczej nikt nie zaplaci za program o okrojonej funkcjonalnosci, a znajac nasza "polska mentalnosc" - generalnie - gro pewnie by kupilo, "do domu" ale uzywalo "do zarabiania" - niestety.

 
08-01-04 09:09  Re: SIATKI 3.0.1
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Hmmm... ciekawy watek :)
1. Wychowany jestem w rodzinie "nauczycielskiej", zona tez jest nauczycielka, a corki... mam nadzieje, ze nie pojda w slady swojej mamy i babc! Dlaczego? Bo choc to piekny, to niedoceniany, pelen wyrzeczen i znoju w tych czasach zawod, w ktorym tak zazdroszczone przez motloch pensum, to wierzcholek gory lodowej i znikoma czesc charowki po godzinach i bez nadgodzin.
2. Sprzedaje oprogramowanie i wydaje mi sie że ten moglby kosztowac smialo 170$ jesli nie 270$..., a jesli juz z ustepstwami to tylko np. na zasadzie prawa do abonamentu na update np. na rok czasu. Cena podstawowa powinna byc ustalona sztywna, z gwarancja producenta utrzymania jej w dalszej odsprzedazy na ustalonym poziomie. Ludzie chcieliby wszystko za darmo... to normalne. Ja od lat walcze z dyskryminacja naszego zawodu, ktora przejawia sie w narzekaniu na koszty i jestem nieugiety jesli chodzi o ceny, bo uwazam ze trzeba sie cenic, a za jakosc musi byc odpowiednia zaplata i byc moze dlatego mam jeszcze z czego zyc...

 
08-01-04 09:14  Re: SIATKI 3.0.1
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Sas: ale siedzenie "do oporu" jest nie tylko domeną dydaktyków. I durny informatyk nieraz siedzi w domu i przygotowuje sobie materiały. Nie raz i nie dwa wstawałem w nocy i zapisywałem/rozważałem/testowałem sobie coś co akurat mi do głowy wpadło i mogło pomóc w rozwiązaniu problemu. I tak jak sam napisałeś: "ale nieraz, nie dwa dydaktycy przychodza " (podobnie jak ja) - ale nie jest to coś stałego, tylko przypadki, że tak powiem w sytuacjach awaryjnych. A inna sprawa jest taka że mówimy o nauczycielach którzy faktycznie drugie tyle co w pracy (jeśli nie więcej) przygotowują się w domu. A ilu jest takich co kładą lagę na wszystko z góry na dół : ( ? Coś o tym wiem, kiedyś też chodziłem do szkoły...........

 
08-01-04 09:23  Re: SIATKI 3.0.1
Żur 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Moja żona jest nauczycielką, te 19 godzin etatu mozna spokojnie pomnożyć o drugie tyle w domu , na sprawdzanie klasówek, przygotowywanie zadań itp., ja tego niechciałbym robić, bo do tego się nie nadaję, ale żonie się podoba (co nie znaczy, że czasami nie pada ze zmęczenia)

3000 zł napisałem jako o cenie programu, gdyby ktos traktował to jako normalną pracę, z której chciałby wyżyć i nikt nie płaciłby za niego ZUS. Oczywiście w takiej cenie nikt nie kupiłby tego programu, więc dlatego musi to być praca hobbystyczna, nie dla zarobku.

Robert napisał:
"ale skoro autorzy nie myślą racjonalnie przy ustalaniu cen, chyba sądzą że każdy kto ma komputer jest rokefelerem."

Komputer z najniżeszej pułki kosztuje 2000 zł a ten program dziesięc razy mniej. To jest tyle co jakaś tandetna karta graficzna. Czy ten program jest drogi?? Chyba przyzwyczaiłeś się, że programy to ma się za darmo od pirata, a na sprzęt to nie szkoda kasy, bo tego nie da się taniej kupić.

Jeżeli Kuba to pisał w Delphi, to licencja na wersję, która umożliwia sprzedaż swoich programów napisanych tym kompilatorem kosztuje jakieś 3600 zł. Ile trzeba by sprzedać Siatek, aby zwrócił się sam kompilator?? W takim przypadku cena jest stanowczo za niska.

Jestem programistą i też piszę własny program(y). Skoro uważacie że to takie miodzio to zapraszam. Nic tak życia nie upiększa jak po kilkugodzinnej walce z jakimś błędem odkrycie, że jest to wina "nieudokumentowanej funkcji" (tzn. bład) w kompilatorze. Ale nie narzekam i nie chciałbym zamienić się z żoną na pracę. Ani ona ze mną. Ja nie znam się na jej pracy, ona na mojej. Proste.

Kiedyś przez bardzo krótką chwilę rozważałem napisanie czegoś takiego jak Siatki, tyle że, o wiele bardziej uproszczonego. Tylko do rozwjania poszycia dna w statkach. Ale po przemyśleniu ile trzeba by było włożyć w to pracy przeszło mi. Dlatego chylę czoła przed Kubą. Kupię ten program i chętnie spytam się Kuby jakie dał rozwiązania w "bebechach" programu (o ile będzie chciał mi zdradzić swoją wiedzę).

Pozdrawiam

 
08-01-04 09:42  Re: SIATKI 3.0.1
mors 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

miałem się nie odzywać :-)
ale podobnie jak Konrad
1.jestem synem nauczyciela i nauczycielki i całe swoje młodzieńcze lata musiałem się ślinić na luksusy w jakie opływali moi kolesie synowie hydraulików, kapslarzy i innych branż, a rodziców miałem dla siebie tylko w wakacje, bo w czasie roku zabierały mi ich sprawdzania klasówek, wypełnianie arkuszy, przygotowywanie się do prowadzenia lekcji inne rzeczy ktore robi się w ramach tych słynnych 16 roboczogodzin.... także nie jest to tak różowo jak się z zewnątrz wydaje

2.tak się stało że wykształciłem się na informatyka i parałem się w tej branży już chyba wszystkim co do tej pory było wymyślone i wiem ile to wymaga wysiłku i pieniędzy (chociażby literatura) żeby być bez przerwy na topie, a ta branża nie stoi w miejscu i naprawdę trzeba się sprężać i zmagać się z klientami którym się wydaje że jak kupi sobie komputer to znikną jego wszystkie dotychczasowe problemy i najlepiej dla niego byłoby żeby ten komputer kosztował tyle co piwo i potrafił myśleć za właściciela :-)
Tak więc mimo że nie zamierzam kupić tego programu uważam że cena jak za taki luksus jest śmieszna
a z luksusami to tak jest że albo się za nie płaci albo trzeba z nich zrezygnować - takie życie

3.tak to już jakoś jest że się wszytkim wydaje że w innych zawodach jest dużo prościej niż w innych, pamiętam jak moi rodzice (uczyli przedmiotów ścisłych i zawodowych) zawsze marudzili że mąją więcej pracy niż WF-iści - ciekawe co na to WF-isci? :-)

 
08-01-04 09:48  Re: SIATKI 3.0.1
Witold   

Ja też jestem belfrem i niemal codziennie przygotowuję wykłady i poza tym pracuję (jeszcze) naukowo. Praktycznie zabiera mi to od 10 do 15 godzin dziennie. Nie narzekam na swój los, bo go lubię. Nie narzekam na zarobki, bo nie są złe. I jestem wdzięczny autorowi programu za podarowanie mi bardzo wielu godzin wolnego czasu, który będę mógł poświęcić na ulubione hobby. Teraz w sposób w miarę prosty mogę robić wszystko od początku, choć na takie poważne modelowanie pozwolę sobie dopiero w czasie 36 dni urlopu, które mi ustawowo przysługują, przy czy co najmniej połowa z niego, to niestety nadganianie tego, co na skutek nawału zajęć nie byłem w stanie zrobić w normalnym czasie. To naprawdę jest cenna rzecz warta tych pieniędzy. Ja nie zamierzam programu mieć, ja go chcę wykorzystywać i wcale nie w celach zarobkowych, tylko dla własnej przyjemności. O tym, że niektórzy Koledzy są ignorantami w tym temacie już wspomnę tylko mimochodem. Plotkowanie to nie wiedza. Walka o cenę dla chęci posiadania nie ma nic wspólnego z rozumem. W końcu pan Czesiek pokazał jak wykreślać siatki za darmo. Czy ktoś z tego skorzystał? Zapowiadany jest cykl tego autora o graficznym opracowaniu modeli. Więc Ci co potrzebują dorobić sobie jakieś elementy modelu mają i będą mieli z czego czerpać, za darmo, kosztem tylko paru godzin pracy więcej, ale to przecież nic nie jest warte, no może jakieś 8,50.

 
08-01-04 13:23  Re: SIATKI 3.0.1
Navarin 

 

Koledzie!
A gdyby "Siatki" ukazali sie gdzies na zachodzie i byly dostepne w Polsce w cenie 40 USD (to ok. 170 zl, jesli sie nie myle) - prawdopodobnie nie byloby narzekan co to za drogo? Chyba przeciwnie - "Kosztuje tylko 40 USD? Byc tego nie moze".
Moge podac jeden przyklad. Rok temu Emil Zakow z Bulgarji (http://www.card-models.com) anonsowal swoj Surf Master - plugin dla AutoCADu wlasnie dla rozwijania siatek modeli kartonowych. Cena tego plugina tylko... 195 USD, no i oczywiscie aby go uzywac nalezy miec jeszcze taki drobiazg jak sam AutoCAD.
Ani AutoCAD, ani Rhino i inne 3D programy nie jest zrobione specjalnie dla rozwijania i aby nauczyc sie rozwijac nalezy poswiecic sporo czasu dla zapoznania z dokumentacja, poczytac ksiazki o podstawach pracy itd. "Siatki" - inna rzecz. To program dla kartoniarzy, majacy bardzo przemysliany i zaprzyjazniony dla uzytkownikow interfejs. Wszystko zrobione w stylu "co widziesz to i otrzymasz". W latwosci i szybkosci zaden inny program nie moze konkurowac z "Siatkami".
A do Kuby, oprocz wielkiego podziekowania za swietny program, mam propozycja - zrobic angielska wersja "Siatek" i sprzedawac jej na zachodzie po 170 USD. Polska wersja 170 PLN. Wtedy wszystkie beda zadowoleni mozliwoscia niezle oszczedzic...

Lubię to, co pływało 100 lat temu 3306724

 
09-01-04 08:41  Re: SIATKI 3.0.1
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

Ja chce pominąć wszystkie wątki cenowe, edukacyjne i wartościowe, tylko dwa słowa co do programu. Kiedyś z Gryf Hobby pobrałem wersje demonstarcyjną Siatek 2.02.I faktycznie jeśli chodzi o łatwość posługiwania się programem jest ona rewelacyjna, przy pobieżnym przeglądaniu możliwości poprzedniej wersji wyłapałem kilka braków i ciekawy jestem czy w tej wersji są one uzupełnione
1. Rozwinięcie elipsoidy lub cygara. W wersji o której piszę jest rozwinięcie całego kształtu. Czy można w nowej wersji wykonać rozwinięcie części tylko od pewnej wysokości do czubka + podstawa w miejscu odcięcia?
2. Rozwinięcie owalnego stożka przeciętego. W wersji demonstracyjnej można było zdefiniować obie , osie elipsy górnej, natomiast dolna elipsa miała definiowana tylko jedna oś, co sugerowało że może być tylko okręgiem, pomimo to podstawa jest wyrysowywana jako elipsoida
3. Czy dla prostopadłościanu można w nowej wersji zadawać zaokrąglenie jednego/wielu narożników?
4. Czy graniastosłupy dalej mogą być jedynie foremne (wielobok podstawy wpisany w okrąg)

 
09-01-04 09:26  Re: SIATKI 3.0.1
KubaZ   

Jaćko napisał:

> 1. Rozwinięcie elipsoidy lub cygara. W wersji o której piszę
> jest rozwinięcie całego kształtu. Czy można w nowej wersji
> wykonać rozwinięcie części tylko od pewnej wysokości do czubka
> + podstawa w miejscu odcięcia?

Nie. Mam zamiar to zrobić, ale w pierwszej kolejności zabrałem się za zmodyfikowanie rozwijania torusa tak aby było mozliwe rozwinięcie tylko jego fragmentu - kolana. W połączeniu z możliwością rozwijania walca ściętego ukośnie pozwoli to na wykonywanie takich rur o jakich pisał Wakamij w wątku http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=35899&t=34449#reply_35899

> 2. Rozwinięcie owalnego stożka przeciętego. W wersji
> demonstracyjnej można było zdefiniować obie , osie elipsy
> górnej, natomiast dolna elipsa miała definiowana tylko jedna
> oś, co sugerowało że może być tylko okręgiem, pomimo to
> podstawa jest wyrysowywana jako elipsoida

To nie jest błąd. Po prostu druga oś wyliczana jest z pozostałych danych. Większe możliwości w tym zakresie daje (i w wersji 2.53 i w wersji 3.0) kreator rozwinięć. Można wybrać w nim dwie elipsy, zwymiarować je oddzielnie, ustawić względem siebie w przestrzeni i rozpiąć na nich powierzchnię stożkową.

> 3. Czy dla prostopadłościanu można w nowej wersji zadawać
> zaokrąglenie jednego/wielu narożników?

Podobnie jak w punkcie 2 - dzięki kreatorowi można to zrobić i w wersji 2.53 i w wersji 3.0 - wybrać jako podstawy prostokąty o zaokrąglonych rogach, zwymiarować je ustawić w przestrzeni i rozwinąć rozpiętą na nich powierzchnię

> 4. Czy graniastosłupy dalej mogą być jedynie foremne (wielobok
> podstawy wpisany w okrąg)

W wersji 3.0 dzięki mozliwości zdefiniowania zarysu górnej i dolnej podstawy mogą być one dowolnymi wielokątami.

 
09-01-04 17:57  Re: SIATKI 3.0.1
BoBo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

To ja też mam pytanko związane z rozwinięciami. Jak obliczyć długość elementu, który należy zwinąć w rurkę. Chodzi mi o to, że mam zrobić walec o średnicy r. Jak obliczyć długość elementu do zwijania z uwzględnieniem grubości kartonu. Codzi oczywiście o element "pełny" w środku, a nie o walec oparty na kole, bo ten drugi przypadek jest jasny.

pozdrawiam
Tomek

BoBo

 
09-01-04 23:08  Re: SIATKI 3.0.1
KubaZ   

Siatki robią to tak: zaczynają od walca jednowarstwowego o promieniu równym grubości papieru - jego rozwinięciem jest prostokąt. Następnie zaczynają dodawać do niego kolejne (niewielkie) paski i obliczają odległość końca tak powstającej spirali od środka - jeżeli jest mniejsza od wymaganego promienia, to dodają kolejny odcinek itd. aż do osiągnięcia wymaganego promienia. W Siatkach dodatkowo mozna jeszcze wprowadzić wewnętrzny promień, co pozwala wykonać rozwinięcie owijki nawijanej na drucie. Metoda jest co prawda prymitywna, ale skuteczna, a jej pracochłonność jest niczym w porównaniu z mocą obliczeniową komputera - dlatego rozwinięcie generowane jest błyskawicznie.

Pozdrawiam,

Kuba

 
09-01-04 23:52  Re: SIATKI 3.0.1
Thunder909 

 

KubaZ , sorry ze tak bezposrednio, ale ty to masz leb ;-) ja to czytam i dziwuje.

 
10-01-04 10:08  Re: SIATKI 3.0.1
BoBo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam :)

Bardzo dziękuję za odpowieź.
KubaZ gratuluję takich umiejętności i popieram pomysł kolegów, abyś wypuścił anglo i może niemieckojęzyczną wersję programu i zaczął rozprowadzać na zachodzie. Myślę, że będzie warto

pozdrawiam

BoBo

 
10-01-04 21:51  Re: SIATKI 3.0.1
JOL 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Poczytałem sobie Wasze wypowiedzi i trochę się podłamałem. Niektórzy chyba uważają, ze informatyk powinien zarabiać mniej od łopaciarza czy sprzątaczki, bo oni przecież ciężko pracują fizycznie, a informatyk tylko siedzi sobie w fotelu przy kompie...
Sam jestem z wykształcenia elektronikiem i kiedyś, gdy jeszcze nie było układów scalonych, nauczyciel zawodu nam tłumaczył: "Jeśli ci klient zarzuci, ze wymieniłeś mu w telewizorze głupi opornik, zrobiłeś to w 5 minut, a żądasz zapłaty za kilka godzin "ciężkiej" pracy to mu wyjaśnij: -ja nie biorę za to co zrobiłem, bo to drobiazg, ja biorę za to, że wiedziałem co zrobić.".
A swoją drogą to twórca programu, jeśli wszystko jest legalnie, powinien ustanowić dwie ceny; dla takich jak ja komercyjną (wyższą) i dla modelarzy-hobbystów do użytku domowego (symboliczną). Tak robią poważne firmy.

JOL

 
11-01-04 11:23  Re: SIATKI 3.0.1
Witold   

Poważne firmy tak robią, gdy oferują programy dla masowego użytkownika, a poza tym muszą tak robić, bo są niezwykle rozbudowane. Poza tym ceny tych programów są nieporównywalne. Ile firm kupi Siatki? Jaką cenę musiałyby one mieć dla firm, by autor wyszedł na swoje. Mówi się , że można obrotem. Jak ocenić obrót? I mam jeszcze kilka tego typu pytań. Ten program w dalszym ciągu wymaga wsparcia finansowego, by dalej się rozwijał. Ale nie chcę na ten temat dyskutować, choć mam wątpliwości jak rozpoznać, czy ktoś kupuje program dla firmy, czy dla siebie w przypadku dużej różnicy cen? A co zrobić z tzw. związkami złodziejskimi, pardon, bo tu na Forum nazywają się one towarzyskimi. Im w sensie wykładanego mi tu prawa należy się za darmo. Jest jeszcze jedno drobne pytanie. Autor programu wie ile osób wspierało dotychczasową jego twórczość opłacając program, który miał we wcześniejszych wersjach znacznie skromniejsze możliwości i od biedy można się było bez niego obejść. Czy Ci którzy tak narzekają przyczynili się do zachęcenia autora do dalszych prac? Mocno wątpię.

 
13-01-04 08:09  Re: SIATKI 3.0.1
Pioter   

Ja trochę z innej beczki.Chcę opłacić ten program,ale nijak nie mogę się skontaktować elektron. z autorem. Czy zna ktoś numer telefonu do p.Znamiro-
wskiego?

Piotr

 
13-01-04 08:34  Re: SIATKI 3.0.1
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

Bardzo dziekuje Kubie za odpowiedzi. Jak widac w programie tym projektanci otrzymają bardzo solidne narzędzie przyśpieszające wykonywanie siatek skomplikowanych brył. Autorowi życze by mimo różnych wypowiedzi co do ceny, program znalazł jak najszerszy krąg odbiorców i dał twórcy satysfakcję materialną.
Sam przemyślę celowość zakupu i nie wykluczone, że również go zamówię.

 
13-01-04 09:41  Re: SIATKI 3.0.1
KubaZ   

Piter napisał:

>Ja trochę z innej beczki.Chcę opłacić ten program,ale nijak nie mogę się >skontaktować elektron. z autorem.

Wysłałem maila na priv. Mam nadzieję, że dotarł.

 
13-01-04 20:33  Re: SIATKI 3.0.1
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Ja sobie kupilem i jestem zadowolony. Mam tylko pytanie dotyczace wprowadzania w formie graficznej zarysu wregi kadluba. Linie obrysu tworza odcinki lini prostej (im wiecej tym bardziej ksztalt przypomina krzywa). Czy jest mozliwe, by program po wprowadzeniu wszystkich punktow sam robil z nich linie krzywa?

Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
14-01-04 08:05  Re: SIATKI 3.0.1
KubaZ   

Ziga napisał:

> Czy jest mozliwe, by program po wprowadzeniu wszystkich punktow sam robil z nich
> linie krzywa?

W tej chwili nie. Chcąc uzyskiwać bardziej gładkie linie trzeba zagęszczać punkty. W przygotowaniu są dwa nastepne edytory - samodzielne odczytywanie punktów przez program z odpowiednio przygotowanych bitmap oraz import współrzędnych z plików DXF wyeksportowanych z Corel Draw. W przypadku tego pierwszego zaimplementowane są algorytmy wygładzania - mogą zostać zastosowane i w innych edytorach. Na razie nie znam jednak terminu wprowadzenia tych zmian do wersji dostępnej w Internecie - prace trwają...

Pozdrawiam,

Kuba

 
11-02-04 17:41  Re: SIATKI 3.0.1
Raziel 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

trochę odgrzebałem wątek żeby zadać pytanie autorowi Siatek.
Czy Autor mógłby, o ile nie jest to oczywiście tajemnicą, przybliżyć jaka jest zasada wyliczania rozwinięcia poszycia między dwoma wręgami różnej wielkości, np okrętu. Nie oczekuję tu oczywiście gotowego rozwiązania, raczej wskazówki jak należy to przeliczać. Nie do końca mogę wykombinować na jakiej zasadzie powstaje taki wygięty kawałek poszycia pomiędzy większą a mniejszą wręgą. Z identycznymi wręgami problemu nie mam, bo to tylko prostokąt o odpowiedniej długości.
Byłbym wdzięczny za wskazówki i za źródła w których można znaleźć takie informacje.
Sam bawię się trochę programowaniem i chciałbym pokombinować z makrami w CorelDraw.

Nic na siłę, wszystko młotkiem ;-)

 
11-02-04 23:48  Re: SIATKI 3.0.1
KubaZ   

Raziel napisał:

> ...Czy Autor mógłby, o ile nie jest to oczywiście tajemnicą,
> przybliżyć jaka jest zasada wyliczania rozwinięcia poszycia
> między dwoma wręgami różnej wielkości, np okrętu. Nie oczekuję
> tu oczywiście gotowego rozwiązania, raczej wskazówki jak należy
> to przeliczać....
> ...Byłbym wdzięczny za wskazówki i za źródła w których można
> znaleźć takie informacje....

Ogólnie rzecz biorąc polega to na podziale skomplikowanej powierzchni, która ma zostać rozwinięta i której rozwinięcia w prosty sposób (czyli za pomocą kilku wzorów) wygenerować się nie da, na mniejsze i prostsze powierzchnie składowe, które w taki właśnie prosty sposób potrafimy rozwinąć. Później trzeba rozwinąć te powierzchnie składowe i na zakończenie połączyć je w jeden płat będący rozwinieciem całej powierzchni. Trzeba tu jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz. Nie zawsze na każdych dwóch krzywych da się rozpiąć rozwijalną powierzchnię. Czasem więc pomimo zastosowania takich metod nie uzyskamy prawidłowego rozwinięcia (bez rozcięć).

Pozdrawiam,

Kuba

 
12-02-04 12:13  Re: SIATKI 3.0.1
Raziel 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dziękuję za informacje.Mam jescze dwa pytania. Czy są jakieś reguły podziału takiej powierzchni na mniejsze skladowe. Czy mógłby Pan napisać w jakich ksiązkach można znaleźć jakieś informacje na ten temat?

Nic na siłę, wszystko młotkiem ;-)

 
12-02-04 12:41  Re: SIATKI 3.0.1
KubaZ   

Raziel napisał:

> Dziękuję za informacje.Mam jescze dwa pytania. Czy są jakieś
> reguły podziału takiej powierzchni na mniejsze skladowe. Czy
> mógłby Pan napisać w jakich ksiązkach można znaleźć jakieś
> informacje na ten temat?

To już temat rzeka - odpowiedzi na pierwsze pytanie poszukuję od ponad dwóch lat. Do wiekszości doszedłem sam - po prostu nie trafiłem na kompendium potrzebnej mi wiedzy. Wiele pomysłów nasunęło mi przeanalizowanie sposobu, w jaki biblioteka OpenGL tworzy sceny. Ogólnie - im bardziej skomplikowana bryła tym mniejsze powinny być powierzchnie składowe. Co do książek to matematyka, matematyka i jeszcze raz matematyka a w szczególności geometria i geometria analityczna. Jeżeli chodzi o szczegóły, to praktycznie musiałbym już przedstawiać gotowe algorytmy, a tego wolałbym uniknąć ;-)

Pozdrawiam,

Kuba

 
12-02-04 12:50  Re: SIATKI 3.0.1
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Z książek to jeszcze geometria wykreślna i różne podręczniki dla mechaników. Czasami do ciekawych wniosków można dojść zestawiając kilka wzorów na pola powierzchni figur.
Tomek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024