ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
05-08-21 09:17  powiązanie 3d z siatką
lacek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć,
mam pytanie o organizację pracy w projektowaniu modelu. Mam powiedzmy model 3D w jakiejś aktualnej wersji, oraz wygenerowaną do niego siatkę. Powiedzmy, że jest to model jakiegoś pojazdu i postanowiłem zmienić w nim coś, powiedzmy trochę przemodelować kabinę. Czy da się zorganizować tak bym nie musiał myśleć które części zmieniłem w modelu (i muszę zaktualizować w siatkach części). Obecnie działam w blenderze - trzeba tak przygotować model by po wyeksportowaniu wymagał tylko minimalnej postprodukcji (czyli np każda część do osobnego PDFa i skrypt który to potem zbiera w całość, ale już bez ręcznego poprawiania). Tyle, że nie każdy obiekt jest automatycznie generowany. Dla pozostałych stosuję system, że nazwa zawiera "wersję" obiektu i skrypt w Blenderze mi wyszukuje części bez siatki w odpowiedniej wersji na dysku (siatki dla części nieautomatycznych są robione mniej lub bardziej ręcznie, w każdym razie nie przez "export"). Jak się zmieni jakąś część i nie zaktualizuje się nazwy, to jest problem.

Tylko, że to wszystko jest karkołomne, ad hoc i te skrypty są ciągle "w czasie pisania", bo co rusz wymagają tuningu. Jest coś lepszego?

 
05-08-21 10:12  Odp: powiązanie 3d z siatką
Wojciech Cięciwa   

Nie znam nic 'automatycznego' co by coś takiego robiło.
Możliwe, że są do tego (nawet w blenderze) jakieś dodatki, ale nic o nich nie wiem, a faktycznie coś takiego by się przydało.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
05-08-21 23:18  Odp: powiązanie 3d z siatką
lacek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W blenderze na pewno jest konsola pythonowa i "wszystko można sobie napisać", więc sama możliwość zrobienia czegoś nie jest problemem. Ale wolałbym tego nie robić. A i tak podpytywałem o know-how :) Ciekawe czy wydawnictwa typu Haliński, GPM itp mają do tego jakieś autorskie narzędzia. Przy takiej liczbie modeli nie wyobrażam sobie by nie mieli :)

 
06-08-21 11:24  Odp: powiązanie 3d z siatką
Wojciech Cięciwa   

Przypuszczam że wydawnictwa nie mają. Mogą mieć autorzy opracowań poszczególnych.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
06-08-21 11:51  Odp: powiązanie 3d z siatką
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Nie znam się na pisaniu skryptów itp sprawach. W programie z branży okrętowej, w którym pracowałem wiele lat, takie rzeczy sprawdzało się w ten sposób, że generowało się listę elementów z ich parametrami (np. polem powierzchni rozwiniętego elementu i jego ciężarem). Po dokonaniu zmian w modelu 3D generowało się kolejną listę elementów i porównywało te parametry (ja akurat robiłem to w Excelu).

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 
29-09-21 23:19  Odp: powiązanie 3d z siatką
Harnasiu3   

piękne pozdrawiam zajebiste podoba mi sie
[color=#e1ebf2]co to za numer[/COLOR]

 
23-12-21 23:14  Odp: powiązanie 3d z siatką
mad_vins 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ślepa uliczka. Na piechotę... Daleka droga przed tobą :)

Post zmieniony (23-12-21 23:15)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024