ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
13-02-21 01:11  [Pytanie] Inventor
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Czy toś używał do projektowania, rozwijania siatek modeli programu Autodesk Inventor i może coś powiedzieć czy jest jakiś sens zagłębiać się w ten program?
Dzięki z góry,
Daniel.

 
18-02-21 13:52  Odp: [Pytanie] Inventor
CardShipModelist   

proponuje Rhino Ceros

 
18-02-21 21:37  Odp: [Pytanie] Inventor
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

CardShipModelist Czytając posty na forum spodziewałem się, że Rhino jest najlepszą opcją, jednak cena jest zaporowa szczególnie gdy ma to być tylko zabawa, a właśnie się zorientowałem, że w pakiecie który posiadam i używam jest też Inventor. Mam go więc bez dodatkowych kosztów w licencji wieczystej.
Chodzi o opinię kogoś kto próbował opracować jakiś model/fragment i ma ogólne wrażenia oraz opinię na ile możliwe jest uzywanie Inventora w tym celu. Na podstawie tutoriali odnoszę wrażenie, że może od biedy da się to zrobić szczególnie w wypadku powierzchni rozwijalnych. Na filmikach rozwija powierzchni j.w. zarówno płaskie jak i obrotowe...

Post zmieniony (19-02-21 00:46)

 
19-02-21 07:08  Odp: [Pytanie] Inventor
CardShipModelist   

Upierdliwe jest modelowanie z inwentorze i rozwijanie. W rhino bardzo łatwo i szybko. Przynajmniej dla mnie.

 
19-02-21 10:44  Odp: [Pytanie] Inventor
X32 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Inventor jest znacznie droższy od Rhino, więc nie rozumiem dlaczego piszesz, że cena na Rhino zaporowa, skoro stać Cię na Inventora. Jeśli to ma być tylko zabawa to na początek ściągnij wersję trialową Rhino - działa przez 90 dni bez żadnych ograniczeń. A jak już się przekonasz, że Rhino jet najlepszy do tego typu projektów to zapisz się do byle jakiej szkoły (nie musisz chodzić) i kup wersję edukacyjną poniżej 1000 zł.

 
19-02-21 12:06  Odp: [Pytanie] Inventor
Jarek 

 

Jeżeli chcesz projektować modele to teoretycznie każdy program do rysowania w 3D będzie dobry. Znasz Inventora albo możesz go używać - ok.
Nie bez powodu jednak wielu projektantów używa Rhino.
Tak jak kolega X32 napisał, cena za ten program w stosunku do możliwości które daje jest niewielka.

Pozdrawiam

 
19-02-21 16:24  Odp: [Pytanie] Inventor
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki za odpowiedzi. Czytając forum szybko można się zorientować, że najlepszy jest Rhino, a później długo długo nic...
Z tym, że całe rozważania wynikają z nie do końca profesjonalnego podejścia do tematu (raczej okazjonalne poprawki lub zmiany) i faktu posiadania już jakiegoś oprogramowania.
CardShipModelist dzięki za opinię. Co do modelowania to faktycznie wydaje się trochę dziwaczne. Może spróbuję na jakiejś prostej bryle i zobaczę z czym się to je.
X32 tak jak pisałem wyżej inventora mam przy okazji, ponieważ programy których używam do pracy były w całym pakiecie Autodesk i bez niego nie dało się kupić. A ponieważ on sam nie jest mi potrzebny, to nawet nigdy go nie instalowałem i teraz dopiero sobie przypomniałem o nim.
Tym samym nie stanowi dla mnie żadnego kosztu...
Jarek właśnie o to chodzi, że nie zamierzam zajmować się tym jakoś profesjonalnie, po prostu chciałem sobie poprawić jakieś fragmenty modelu ponieważ ten z wycinanki tylko zgrubnie przypomina oryginał. Właśnie z tego powodu próbuję wybadać, czy ten inventor to jest opcja w którą w ogóle się pakować.

Pozdrawiam,
Daniel.

 
20-02-21 15:47  Odp: [Pytanie] Inventor
Claas 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
 

Posiadam Rhino, bo uważałem, że wykorzystam, ale jednak lepiej pracuje mi się na programie ZW3D, gdzie rozwijanie siatek nie jest bardzo kłopotliwe i proste modelowanie. W Rhino się nie odnalazłem. Od Inventora odrzucił mnie właśnie brak możliwości wygenerowania jakieś sensownej siatki dla prostych brył. Zawsze wszystkie krawędzie rozwiniętych ścian były ze sobą połączone i w efekcie cały kształt zdegenerowany, a i opcji, żeby coś zmienić nie za wiele. Zaś tworzenie siatek w module arkusze blach jest zbyt żmudne do modeli kartonowych i rządzi się swoimi prawami.
Możliwe, że bryły przed rozwinięciem, trzeba rozbebeszyć, rozdzielić krawędzie, co robię w ZW, ale nie sprawdzałem na inventorze

--

Edycja:
odpaliłem Inventora i po doświadczeniu w ZW udało mi się utworzyć rozwinięcia powierzchni bryły opartej na dwóch różnych elipsach. Pytanie, czy te powierzchnie da się wyciągnąć potem do 2D.
konkluzja: ściany, które chcesz rozwinąć należy podzielić przynajmniej jedną płaszczyzną. Bez tego program tworzy pierścienie


Post zmieniony (20-02-21 16:25)

 
23-02-21 21:37  Odp: [Pytanie] Inventor
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Claas dzięki serdeczne za odpowiedź. Oglądałem parę filmików i chyba do kanciastych kształtów tylko opcja do arkuszy blach ma sens ale modelowanie jet dziwaczne. Ponieważ na razie przycisnęło mnie w pracy to na chwilę obecną nie mam kiedy zasiąść do prób ale dam mu szansę. Jeśli z rozwijaniem lub eksportem będzie ciężko to szkoda się męczyć ale to się dopiero wyjaśni.

 
24-02-21 20:40  Odp: [Pytanie] Inventor
Claas 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
 

jak jeszcze robiłem pierwsze próby, to miałem problem rysunkami. rzuty proste - nie było problemu z edycją w programacha wektorowych, natomiast rzut isometryczny nie jest wektoryzowany, tylko przy eksporcie do innego formatu tworzy z niego mapę bitową, której nie da się edytować.
W ZW natomiast rzut pod dowolnym na rysunku po wyeksportowaniu do innego formatu nadal stanowi zbiór krzywych i można go dalej edytować.

--
Pozdrawiam
mgr inż. Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024