ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
01-11-19 22:34  Odp: Budowle- pytanie do praktyków- jaki program do kreślenia siatek?
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

By opracować dowolny model nie trzeba inwestować w żadne programy. Do opracowania KAŻDEGO modelu wystarczy kartka papieru, przybory do kreślenia (ołówek, linijka, krzywik, cyrkiel) i odpowiednia wiedza. Oczywiście użycie programów może przyspieszyć cały proces. Ale nie jest prawdą, że musimy korzystać z płatnych programów. W zasadzie potrzebujemy dowolny program do grafiki wektorowej i dowolny do grafiki rastrowej oraz do rysunków 3D. I oczywiście można znaleźć darmowe wersje takich programów (np. Inkscape, GIMP, czy Blender). Ponadto Blender w ostatnich wersjach posiada wbudowany add-on do rozwijania brył. (Przedtem też było to możliwe ale kłopotliwe i wymagało lepszej znajomości programu). Poza tym do Blendera dostępny jest dodatek pozwalający na wydrukowanie modelu na drukarkach 3D, co moim zdaniem, prędzej czy później, doprowadzi do śmierci modelarstwa pod postacią, jaką my znamy.

--
Pozdrawiam,
Arek

 
07-11-19 11:04  Odp: Budowle- pytanie do praktyków- jaki program do kreślenia siatek?
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

Arek,

oczywiście, że masz rację, da się wszystko ręcznie wykonać - najważniejsza moim zdaniem to wiedza z zakresu geometrii wykreślnej..
Jeśli chodzi o programy to osobiście potrafię używać SketchUp'a, 3ds maxa, AutoCada, Corela, Photoshopa i Illustratora, ale Blender to dla mnie czarna magia. Robiłem kiedyś podejście do tego oprogramowania i poległem. Pewnie kwestia przyzwyczajenia do 3dsa ;)

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
07-11-19 19:29  Odp: Budowle- pytanie do praktyków- jaki program do kreślenia siatek?
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Projektować modele można przy pomocy wielu programów. Ja jedynie chciałem pokazać, że istnieje również darmowa alternatywa.

--
Pozdrawiam,
Arek

 
07-11-19 20:36  Odp: Budowle- pytanie do praktyków- jaki program do kreślenia siatek?
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

Pełna zgoda. Dlatego wybór programu do projektowania/rysowania to indywidualna sprawa. Jeden szybko rozrysuje coś w 3D, a drugi w samym 2D sobie poradzi.

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
07-11-19 22:00  Odp: Budowle- pytanie do praktyków- jaki program do kreślenia siatek?
X32 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Blender od wersji 2.8 to zupełnie nowy Blender, teraz praca w nim to prawdziwa przyjemność. Warto się zapoznać.

 
12-11-19 07:24  Odp: Budowle- pytanie do praktyków- jaki program do kreślenia siatek?
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

Arek, nikt nie twierdzi, że TRZEBA korzystać z takich programów. I chyba to jasne, że modele kartonowe można wykreślać ręcznie - masę jest takich wydanych.

@X32: A w tej wersji co podajesz, mogę sobie zamodelowac jakąś bryłę, a następnie program za mnie ja rozwinie?

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T34-85 | Crusader Mk.III | HL-2 Haroldek

Na warsztacie: plastik

 
12-11-19 20:21  Odp: Budowle- pytanie do praktyków- jaki program do kreślenia siatek?
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Add-on do rozwijania brył jest dostępny od wersji 2.72 a może i wcześniej. W wersji 2.8 także jest dostępny, więc odpowiedź na twoje pytanie brzmi: Tak

--
Pozdrawiam,
Arek

 
16-11-19 20:50  Odp: Budowle- pytanie do praktyków- jaki program do kreślenia siatek?
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Cześć, pytanko apropo sketchupa Pamiętam, że kiedyś była możliwość ściągnięcia i pracowania sobie na tym. Teraz tylko przez przeglądarkę?

 
16-11-19 22:09  Odp: Budowle- pytanie do praktyków- jaki program do kreślenia siatek?
X32 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wersja darmowa tylko przez przeglądarkę.

 
16-11-19 23:04  Odp: Budowle- pytanie do praktyków- jaki program do kreślenia siatek?
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

A nie ma już SkeczUpa Make?
On był darmowy, z pewnymi ograniczeniami, ale był.

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024