ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
14-01-19 12:11  [Pytanie] Skalowanie modeli
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam
Może już gdzieś ktoś o to pytał, ale mam 3 modele w pdf (free z paper-replika) i są w skalach : 1/12. 1/24 i 1/32. Czy jest możliwość aby to jakoś przeskalować do jednej skali np zmniejszyć do 1/32 pozostałe 2 modele.

 
14-01-19 18:24  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ok. Znalazłem jakiś magiczny wzór i wyszło,że trzeba podzielić mianownik skali którą mamy przez mianownik skali którą chcemy mieć i pomnożyć to przez 100 i wynik w procentach.

Wyszło mi że z 1/24 do 1/32 muszę wydrukować model z redukcją o 75% a aby z 1/12 do 1/32 druk zmniejszyć o 37.5%

Mam nadzieję,że dobrze policzyłem.

Pozdrawiam

 
18-01-19 11:31  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

Trochę się zakręciłeś ale wynik wyszedł dobry
Aby wrócić do wielkości pierwotnej mnożysz przez odwrotność posiadanej skali ( 24)
Aby otrzymać w nowej skali dzielisz przez tą oczekiwane pomniejszenie.(np. 32) czyli ostatecznie to co masz pierwotnie poddajesz działaniu mnożenia w twoim przypadku przez 24/32
Jeśli wynik jest oczekiwany w procentach to jak słusznie napisałeś mnożymy przez 100.
Pominąłem kwestie mianownika i licznika, by niepotrzebnie nie gmatwać.

 
21-01-19 15:14  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Już kiedyś było, ale dobrych porad nigdy dość ;-)))

http://www.ipmsstockholm.se/home/scale-drawings-conversion-chart/

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
21-01-19 18:19  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki :) Prawda, Szukałem w googlach ale większość odpowiada coś jak kolega Teich i rozumiem,że dla kogoś kto wie mnożenie przez odwrotność ma sens ale jak się matmy uczyło 10 lat temu to trzeba bardziej łopatologicznego podejścia :D Pamiętałem że mianownik jest na dole :D Więc w końcu znalazłem przykład i sposób który zrozumiałem :)

 
25-01-19 18:36  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Gdaś 

 

Witam
Nie pomnę skąd to mam ale sobie zapisałem i chyba to jest najprostszy sposób na przeliczanie skal :
Przykładowo mamy coś w skali 1:32 a chcemy mieć w skali 1:33
Więc do 32 dopisujemy dwa zera i dzielimy przez 33 i mamy wynik 96,97%
3200 : 33 = 96,97

--
uszanowanko gdaś

 
25-01-19 23:16  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

gdaś to dokładnie to samo działanie tylko inaczej zapisane. Gdzieś zasłyszane: Matematyka jest jak kobieta: zmienna, trudna i nikt jej nie rozumie :D

 
27-01-19 14:00  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Agadamek   

Witam Wszystkich jako nowy użytkownik Forum!
Skaluję modele metodą bardziej łopatologiczną. Używam darmowego Gimpa. Po zeskanowaniu otwieram obraz i sczytuję rozmiar w pikselach (np 4961 X 3508). Mają skalę, dajmy na to 1:200, mnożę te wartości przez 200 i otrzymuję wymiary arkusza w skali 1:1 (992200 X 701600). Następnie dzielę przez skalę, jaką chce uzyskać (np. 1:300) =3307,3 X 2338,6. Zaokrąglenie do pełnego piksela nie ma żadnego wpływu na dokładność wycinanki, zwłaszcza przy pomniejszaniu modeli. Wartości wprowadzam do programu i skaluję. Ta metoda jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Polecam i pozdrawiam!

Post zmieniony (27-01-19 14:00)

 
24-02-19 21:06  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Grigorij     

Agadamek - przy skali 1/200 na pewno nie , przy 1/72-1/24 bądź w jeszcze większej skali elementy bardziej złożone gubią swoją krzywiznę zwłaszcza przy odblokowanym współczynniku proporcji

 
16-03-19 10:53  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Agadamek   

Dlatego "kłódkę" mam włączoną, a wynik zaokrąglam do pełnego piksela. Próbowałem tej metody wyłącznie pomniejszając modele. Także samolotów skalując 1:33 do 1:48. Nie było problemów. Oczywiście trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji w grubości elementów podklejanych i kartonu, na którym drukujemy wycinanki. Pozdrawiam!

Post zmieniony (16-03-19 10:54)

 
05-04-19 00:13  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Grigorij     

tak , stąd właśnie rozrzut w gramaturach kartonów przy cyfrowych projektach w .pdf 160/170 i 180/200 plus wklejki 80/90 g/m2.

 
09-08-19 13:48  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Endriu   

nie chcąc robić nowego tematu napisze swój problem tutaj, chce zmienić skale darmowego modelu z internetu z 1/50 do 1/35 wyszło mi że muszę zwiększyć o 142% ale drukarka obsługuje tylko a4 i powiększone części nie mieściłyby się na kartkach. Co mogę zrobić by jakoś wydrukować model w skali 1/35 właśnie, przerzucić powiększone elementy na nowe kartki by się zmieściły? tylko jak powiększyć tak fragmenty modelu?

 
22-08-19 06:56  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Endriu.
Jeśli projekty był wykonany wektorowo i zapisany jako PDF z elementami wektorowymi, to z pomocą przyjdą programy: inkscape (darmowy) corel illustrator (płatne) lub podobne. W tym programie powiększasz wszystko o te zadane ileśtam procent, a potem poszczególne elementy rozmieszczasz na naowych arkuszach. W tym przypadku masz kontrolę nad grubością linii, a także w miarę łatwo przekolorujesz model (to wynika z charakterystyki grafikiwektorowej).

Jeśli zasię w plikach PDF znajduja się skany to z pomocą przyjdą programy typu gimp, krita (darmowe) lub photosho, czy im podobne programy do grafiki rastrowej (bitmap). Jeśli jesteś szalony, to nawet możesz użyć złośliwego zlepka kodu (bo to nie jest program) o nazwie Paint. Niestety tu jest trochę rzeźba w kale. Co prawda powiększysz sobie o te ileśtam procent, ale powiększysz też grubości linii, krawędzie stracą ostrość i się poząbkują, a przemalowywanie nie jest tak łatwe jak w przypadku wektorów. Każdy element trzeba bedzie osobno wyciać i umieścić w nowym pliku. Przy rastrach trzeba pamietać o rozmiarze kawny oraz rozdzielczości. Jednym słowem - robota gorsza i beznadziejna w wyniku, jeśli się nie znasz.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024