ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
14-01-19 12:11  [Pytanie] Skalowanie modeli
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam
Może już gdzieś ktoś o to pytał, ale mam 3 modele w pdf (free z paper-replika) i są w skalach : 1/12. 1/24 i 1/32. Czy jest możliwość aby to jakoś przeskalować do jednej skali np zmniejszyć do 1/32 pozostałe 2 modele.

 
14-01-19 18:24  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ok. Znalazłem jakiś magiczny wzór i wyszło,że trzeba podzielić mianownik skali którą mamy przez mianownik skali którą chcemy mieć i pomnożyć to przez 100 i wynik w procentach.

Wyszło mi że z 1/24 do 1/32 muszę wydrukować model z redukcją o 75% a aby z 1/12 do 1/32 druk zmniejszyć o 37.5%

Mam nadzieję,że dobrze policzyłem.

Pozdrawiam

 
18-01-19 11:31  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

Trochę się zakręciłeś ale wynik wyszedł dobry
Aby wrócić do wielkości pierwotnej mnożysz przez odwrotność posiadanej skali ( 24)
Aby otrzymać w nowej skali dzielisz przez tą oczekiwane pomniejszenie.(np. 32) czyli ostatecznie to co masz pierwotnie poddajesz działaniu mnożenia w twoim przypadku przez 24/32
Jeśli wynik jest oczekiwany w procentach to jak słusznie napisałeś mnożymy przez 100.
Pominąłem kwestie mianownika i licznika, by niepotrzebnie nie gmatwać.

 
21-01-19 15:14  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Już kiedyś było, ale dobrych porad nigdy dość ;-)))

http://www.ipmsstockholm.se/home/scale-drawings-conversion-chart/

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
21-01-19 18:19  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki :) Prawda, Szukałem w googlach ale większość odpowiada coś jak kolega Teich i rozumiem,że dla kogoś kto wie mnożenie przez odwrotność ma sens ale jak się matmy uczyło 10 lat temu to trzeba bardziej łopatologicznego podejścia :D Pamiętałem że mianownik jest na dole :D Więc w końcu znalazłem przykład i sposób który zrozumiałem :)

 
25-01-19 18:36  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Gdaś 

 

Witam
Nie pomnę skąd to mam ale sobie zapisałem i chyba to jest najprostszy sposób na przeliczanie skal :
Przykładowo mamy coś w skali 1:32 a chcemy mieć w skali 1:33
Więc do 32 dopisujemy dwa zera i dzielimy przez 33 i mamy wynik 96,97%
3200 : 33 = 96,97

--
uszanowanko gdaś

 
25-01-19 23:16  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
RadoslawKamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

gdaś to dokładnie to samo działanie tylko inaczej zapisane. Gdzieś zasłyszane: Matematyka jest jak kobieta: zmienna, trudna i nikt jej nie rozumie :D

 
27-01-19 14:00  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Agadamek   

Witam Wszystkich jako nowy użytkownik Forum!
Skaluję modele metodą bardziej łopatologiczną. Używam darmowego Gimpa. Po zeskanowaniu otwieram obraz i sczytuję rozmiar w pikselach (np 4961 X 3508). Mają skalę, dajmy na to 1:200, mnożę te wartości przez 200 i otrzymuję wymiary arkusza w skali 1:1 (992200 X 701600). Następnie dzielę przez skalę, jaką chce uzyskać (np. 1:300) =3307,3 X 2338,6. Zaokrąglenie do pełnego piksela nie ma żadnego wpływu na dokładność wycinanki, zwłaszcza przy pomniejszaniu modeli. Wartości wprowadzam do programu i skaluję. Ta metoda jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Polecam i pozdrawiam!

Post zmieniony (27-01-19 14:00)

 
24-02-19 21:06  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Grigorij     

Agadamek - przy skali 1/200 na pewno nie , przy 1/72-1/24 bądź w jeszcze większej skali elementy bardziej złożone gubią swoją krzywiznę zwłaszcza przy odblokowanym współczynniku proporcji

 
16-03-19 10:53  Odp: [Pytanie] Skalowanie modeli
Agadamek   

Dlatego "kłódkę" mam włączoną, a wynik zaokrąglam do pełnego piksela. Próbowałem tej metody wyłącznie pomniejszając modele. Także samolotów skalując 1:33 do 1:48. Nie było problemów. Oczywiście trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji w grubości elementów podklejanych i kartonu, na którym drukujemy wycinanki. Pozdrawiam!

Post zmieniony (16-03-19 10:54)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024