ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-07-18 19:32  Digitalizacja starych wycinanek w programie grafiki wektorowej
nulli2001   

Czy ktoś podejmuje próby odświeżania starych numerów małego Modelarza w programie grafiki wektorowej?
Obecnie zajmuję się modelem statku rzecznego Krakus. Został już tylko jeden arkusz. Po druku będę próbował złożyć model. Podejrzewam że bez poprawek się nie obejdzie, bo wycinanka była tworzona przy pomocy krzywików i jest bardzo nierówna i nie symetryczna. Nowa siatka powstaje przez symetryczne odbicie co często uwidacznia jak bardzo nie symetryczne są oryginalne elementy.
Mam nadzieję że po niezbędnych poorawkach podczas klejenia model bedzie przyzwoity.
Na koniec pytanie. Czy ktoś się orientuje jak wygląda sprawa praw autorskich w takim wypadku. Model chciałbym udostępnić bezpłatnie.

--
Witam, modelarz z odzysku po latach. Próby digitalizacji starych wycinanek w programie grafiki wektorowej.

 
01-07-18 20:05  Odp: Digitalizacja sarych wycinanek w programie grafiki wektorowej
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Ciekawi mnie czy takie cyfrowe "prostowanie" siatek nie pokrzywi całości w sklejanym modelu. Kolejne segmenty mogły korygować wcześniejsze potknięcia, więc można się orobić, a efekt niekoniecznie będzie jak zaplanowany. Osobiście poprzestałbym na przerysowaniu kolorów i ew. obrysowanie cienkimi kreskami konturów.

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
01-07-18 22:08  Odp: Digitalizacja sarych wycinanek w programie grafiki wektorowej
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Hej, co do praw autorskich, to nie udostępniaj. Bo zaraz się podniesie wrzawa, że jesteś piratem. Projekt nie jest Twój. Ty go jedynie odświeżyłeś, ale model wyszedł spod nie Twojej ręki. Uważaj aby się nie wp....olić na minę zwaną piractwem bo jest ryzyko poniesienia konsekwencji. Myślę, że każdy Ci to powie. Sklej go sobie samemu, podziel się wrażeniami. Pokaż okładkę, że masz oryginał (bo jak masz oryginał to możesz z nim robić co Ci się żywnie podoba). Kopiować, przeskalowywać, zmieniać barwy itp (ale tylko na własny użytek).

Co do symetrii... Tu jest gruby problem, bo musisz się zastanowić w którą stronę korygować. I tak będzie źle i tak. Ja wychodzę z założenia, że trzeba korygować aby części było więcej, aby później móc to dociąć. Tak mam w swoim Vittorio. Też wręgi były dalekie od symetryczności. Po złożeniu na pół, wycinałem po większym obrysie. Później żmudny proces docinania, szlifowania, przymiarek i na końcu po złożeniu okazuje się że jest 1 mm brak na obrysie wodnicy :) (mój błąd i od początku zabawa).

Kombinuj jak chcesz, ja wolę zająć się nowszymi opracowaniami. Nie trzeba ich korygować, papier lepszy, można więcej z nich wydusić. Mankament tylko taki, że niektórych pozycji z MM, w nowszych opracowaniach brak.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
04-07-18 12:33  Odp: Digitalizacja sarych wycinanek w programie grafiki wektorowej
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Zdjęć już nie ma i poprawiać tego nie będę, ale oryginalny nie będziesz :-)

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=30&i=3146&t=3146&filtr=0&page=1

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=30&i=2778&t=2778&filtr=0&page=1

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=266806&t=266806&filtr=0&page=1

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=248252&t=248252&filtr=0&page=2

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=273388&t=273388&filtr=0&page=1

... i kilka innych którymi się "nie chwaliłem". Przede mną robili to też inni modelarze z forum.
Z doświadczenia mogę ci powiedzieć, że takie "prostowanie" da ci efekt "porządnej, nikomu zupełnie niepotrzebnej roboty". Bo modelu już z tego nie skleisz. Taki urok ręcznego projektowania w minionej epoce.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
08-07-18 17:02  Odp: Digitalizacja sarych wycinanek w programie grafiki wektorowej
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Chopin, czy jest możliwe "sprezentowanie" poprawionego Gladiatora? Chętnie bym sobie, dla rozruszania po dłuuugim okresie przestoju, popełnił jednocześnie oryginał (leży i czeka w szafie) i podrasowaną wersję. Tak równolegle - dla zobrazowania różnicy w jakości :-)

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
11-07-18 04:11  Odp: Digitalizacja sarych wycinanek w programie grafiki wektorowej
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Bartko28 z kilku względów to niemożliwe:
-> prawa autorskie (nie ja opracowałem siatki, a tylko poprawiłem grafikę)
-> wie o tym projekcie redakcja mM
-> nawet dla pobieżnej prezentacji nie chce mi się szukać po raz n-ty hostingu zdjęć. Wolę coś posklejać.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
11-07-18 07:44  Odp: Digitalizacja sarych wycinanek w programie grafiki wektorowej
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

No i tyle w temacie. Szkoda, ale cóż... pozostaje mieć nadzieję, że ktoś kiedyś opublikuje to w formie umożliwiającej legalne nabycie.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
10-12-18 17:42  Odp: Digitalizacja starych wycinanek w programie grafiki wektorowej
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

opty1972 to są nędzne skany zarchiwizowane na CD, i z moimi poprawkami to niema nic wspólnego ;-(

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
17-12-18 18:20  Odp: Digitalizacja starych wycinanek w programie grafiki wektorowej
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

opty1972, LOK jako wydawca i właściciel praw do tytułu mały MODELARZ, jakiś czas temu zdigitalizował swoje archiwa w postaci roczników na płytach CD. To żadna tajemnica i są dostępne na stronie wydawcy do zakupienia. Taki miał pomysł i go wykonał. Miałem wgląd w te CD i jakość skanów nie powala na kolana, ale chyba z wydruków coś tam skleić się da. Mnie nie interesują, bo co chciałem mieć z mM to w większości mam, a jak nie mam to i tak już tego nie skleję. Problemu nie ma.

Mam na koncie kilka face liftingów (oficjalnych jak i nie), ale jakoś z tego tytułu lepszy się nie czuję. Takie tam moje widzimisię i poniekąd hobby (raczej trening by nie wypaść z formy). Czasami się przytrafi, że mam z tego chleb (na masło i coś jeszcze już nie starcza).

Proponowałem współpracę redakcji mM z marnym odzewem. Temat odpuściłem. Zajęć mi w życiu codziennym nie brakuje, mam co robić, a czas nie jest z gumy.

Nie mam nic przeciwko pracy pro publico bono, ale jest kilka jednostek na tym łez padole, które czekają tylko, żeby się przy tym komuś noga powinęła. Prawo autorskie jest bezlitosne i zawiłe, a przestrzelić sobie stopę, kolano i biodro za jednym zamachem bardzo łatwo. Dlatego, według mojego slangowego słownika, nowe politury na starych mM robię tylko dla siebie. Chyba, że autor, lub spadkobiercy praw majątkowych (autorskie są niezbywalne nawet w chwili śmierci), udzielą mi stosownej dyspensy, najlepiej na piśmie. W innym wypadku nie ma możliwości żebym coś publicznie udostępnił.

Czy warto odświeżać takie stare wydania? Ja to robię gdy chce mieć inne malowanie, albo jakość druku oryginału pozostawia sporo do życzenia. A im prostszy model, tym bardziej się do tego nadaje. Taka anegdotka: gdy na wystawie we Wrocławiu stanęły obok siebie Hellcat z AH i przepoliturowany z mM, to wszyscy się pytali kiedy wydawnictwo ze Stegny wypuściło też wersje Ganet ;-) Ponad 300 części kontra 45(sic!).

To chyba tyle.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024