ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
21-10-18 16:02  Wykreślanie ręczne - proszę o radę
krzysiekde3   

Zapewne wielu wytrawnych projektantów mnie wyśmieje albo w duchu pomyśli sobie: "SKĄD SIĘ URWAŁEŚ GOŚCIU? NIE ZAWRACAJ GITARY" Mimo to, chciałbym poruszyć sprawę, która w różnych wątkach pojawiała się fragmentarycznie. Do rzeczy: Poznałem podstawy blendera, parę prostych(tackich) modeli "zaprojektowałem" i wyeksportowałem do papekura. Nie stać mnie na kupno Rhino, a chciałbym dla własnej satysfakcji, trochę też na potrzeby mini kółka modelarskiego, które prowadzę w szkole podstawowej, stworzyć parę oryginalnych modeli np. budynku szkoły, kościoła, jakiegoś prostego pojazdu itd. Nie jestem też wstanie przeszukać wszystkich miejsc na konradusie, w których mógłbym uzyskać pomoc. Zatem zwracam się do najbardziej wytrawnych, jak i mniej lub bardziej doświadczonych modelarzy - projektantów, o radę. Moja prośba jest specyficzna, otóż w latach 2000 - 2006 studiowalem na AGH i miałem tam geometrię wykreślną. Sprawa pierwsza: W czym konkretnie geometria wykreślna ma pomóc mi w zaprojektowaniu modelu. (Nieprawda, nie jestem głupi i właśnie mam zamiar brać się za projektowanie - dla siebie) - to tak uprzedzając tych, mniej życzliwych. Sprawa druga: związana z całością mojej wypowiedzi: Od 20 lat sklejam modele kartonowe MM, z sentymentu i chciałbym w domu, na kartce podobne tworzyć; i pytanie czy wykreślenie tych modeli polega właśnie na tym, że stosuje się jakieś obliczenia? Czy też autorzy tych modeli stosowali metodę prób i błędów w rozrysowaniu poszczególnych części. Pytam jedynie o bryły nierozwijalne. Z pozostałymi nie mam problemów. Czy w ogóle mając jedynie doświadczenie w klejeniu mam szansę na wykreślenie takiego modelu? Bardzo bym prosił o odpowiedź i skupienie się na temacie, a nie na pewnych nieścisłościach, które wynikają z mojej wypowiedzi - np. skoro miałem geometrię wykreślną, to dlaczego nie znam obliczeń itd. Blender i pepakura? - fatalne miejsca cięć części z brył nierozwijalnych.

 
21-10-18 16:50  Odp: wykreślanie ręczne - proszę o radę
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Hmmm... Jeżeli "studiowałeś" geometrię wykreślną, to wzasadzie twoje pytanie, czysto teoretycznie, jest bez sensu. Projektowanie "ręczne" opiera się tylko i wyłącznie na wyżej wymienionej. Znając zasady, można rozwinąć dowolną bryłę. Owszem, jest to pracochłonne, ale wykonalne. I nie trzeba przy tym nic obliczać. Wystarczą dobrze zrobione rysunki.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
21-10-18 17:08  Odp: wykreślanie ręczne - proszę o radę
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Jest w dużych bibliotekach typu uniwersyteckie dostępna stara książka o. Bączkowskiego po tytulem Projektowanie modeli kartonowych. I wg tej książki są jakieś metody rozrysowania bez komputera. Jednakże to jak np. dla mnie to niejasne. Ale może jak po AGH to zajarzy. A tak to co kiedyś rozmawiałem z projektantem modeli p. Grzelczakiem to po prostu robił szkielet z przekrojów pozyskanych z planów i oklejal to papierem a następnie dokonywał rozbioru za pomocą noża modelarskiego. Myślę że po paru modelach i zachowaniu precyzji rozbioru i następnie przerysowania pozyskanych siatek to są szanse na dobre efekty. Ja tak robiłem próbnie i szału nie było. Ale z perspektywy czasu to wiem że niezachowalem precyzji pokrojenia i przerysowania na brystol.

 
21-10-18 17:21  Odp: wykreślanie ręczne - proszę o radę
henrykk   

Można połączyć te dwie metody i „rozcięte części” wkleić do jakiegoś CAD-programu albo do CoralDRAW i dopasować sąsiadujące segmenty przez pomiar długości linii granicznych (sąsiadujących ze sobą – które „powinny” absoltnie pasować) i ich odpowiednią korektę. Albo „od razu” kreślić, gdy się zna podstawy geometrii wykreślnej. Ja, chociaż nie mam nic wspólnego z zawodami technicznymi, przyswoiłem sobie podstawy takiego kreślenia z książki „Geometria wykreślna” pana Koczyka.

--

Post zmieniony (21-10-18 18:33)

 
22-10-18 01:08  Odp: wykreślanie ręczne - proszę o radę
krzysiekde3   

Tak. Bardzo dziękuję. Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi :) Chopin, no właśnie wszystkie figury rozwijalne ogarniam, gorzej z tzw. nierozwijalnymi, gdzie trzeba zastosować odpowiednie krzywizny itd :)

 
22-10-18 10:17  Odp: wykreślanie ręczne - proszę o radę
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

krzysiekde3 jeżeli potrafisz rozwinąć stożek podwójnie ścięty, to możesz rozwinąć dowolną bryłę. O ile jest rozwijalna na płaszczyznę. W innym przypadku upraszczasz bryłę. Tyle i aż tyle.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
06-12-18 22:07  Odp: Wykreślanie ręczne - proszę o radę
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Podpytaj "Halogen`a". Piotr ma na koncie parę fajnych modeli kreślonych ręcznie.

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024