ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-01-18 13:51  RWD-10 w Blenderze
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam po kilkuletniej przerwie. Ostatnio naszło mnie, żeby pobawić się w projektowanie modelu w Blenderze. Program jest ogólnie dostępny i ma sprawną wtyczkę do rozwijania siatek. Końcowym celem jest oczywiście model kartonowy.
Wziąłem się za RWD-10 z dwóch powodów - po pierwsze chyba nikt się nim nie zajął na poważnie (oprócz MM, oględnie mówiąc niezbyt dobrze opracowanego). Po drugie mam fiksację na temat polskich przedwojennych konstrukcji, zwłaszcza cywilnych.
Na początek oparłem się na planach z Modelarza (niestety tylko jakieś skany mam wygrzebane w sieci) i zdjęciami również znalezionymi tamże. Miałem książkę A. Glassa o RWDziakach, ale gdzieś przy przeprowadzce mi wcięło, więc tyle w kwestii materiałów.
Na początek chciałem zobaczyć jak plany mają się do zdjęć, więc po wstępnym wymodelowaniu głównych form samolotu ustawiłem kamery tak, żeby powtórzyć punkt widzenia dostępnych mi fotografii samolotu. Zaznaczając, że to nie jest ostateczna siatka modelu tylko perwsza próba ogranięcia geometrii samolotu, tu wstępne efekty:







Jak widać na razie nie udało mi się tak ustawić geometrii modelu, żeby pasował do wszystkich ujęć (zwłaszcza ostatniego). Więc teraz pytanie do bardziej doświadczonych (czyli praktycznie wszystkich): co z tym fantem zrobić? Same zdjęcia są wielokrotnie przetwarzane, więc nie ma gwarancji, że nie zostały zmienione proporcje, czy wprowadzone inne zniekształcenia przy przefotografowaniu i przetwarzaniu. Mogę albo a) zignorować ostatnie zdjęcie jako odstające od reszty, skoro kilka innych wydaje się pasować, albo b) próbować dalej - i jeśli tak, to jak? Sugestie konkretne i mniej konkretne chętnie przyjmę. No i oczywiście jeśli widzicie jakieś inne błędy w moim rozumowaniu, proszę się nie krępować. :)

--

Post zmieniony (07-01-18 13:53)

 
07-01-18 15:00  Odp: RWD-10 w Blenderze
Kantek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Przeglądałeś książkę "Wirtualne modelarstwo" (dostępną online)? Z tego co się orientuję był tam rozdział poświęcony dopasowywaniu zdjęć do modelu.

 
07-01-18 15:40  Odp: RWD-10 w Blenderze
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Kantek, dzięki - znalazłem i właśnie ściągam.

--
Pozdrawiam,
Szymon

 
08-01-18 01:27  Odp: RWD-10 w Blenderze
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Kantek - książka świetna, ale rozdział o dostosowaniu zdjęć, jakkolwiek też bardzo ciekawy, niestety do tych nie ma większego zastosowania, ponieważ zbyt dużo tu niewiadomych - kąt widzenia, ogniskowa aparatu, itp. Ale tak czy inaczej dzięki za polecenie jej - Pan Jaworski wykonał monumentalną robotę, i na pewno się przyda w dalszych pracach.

Po kolejnej serii zabaw z kamerami i modelem, mam wyniki, które chyba da się obronić:







Wydaje mi się, że na podstawie tej dokumentacji nic dużo bardziej dokładnego nie da się tu zrobić, więc chyba zacznę próby przekształcenia tego zarysu na model. No, chyba że koledzy będą mieli jakieś uwagi.

--
Pozdrawiam,
Szymon

 
10-01-18 08:59  Odp: RWD-10 w Blenderze
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Weź pod uwagę, że obraz na fotografii może być zniekształcony przez zjawisko dystorsji. Stąd może problemy z dopasowaniem modelu 3d do fotek...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-01-18 20:52  Odp: RWD-10 w Blenderze
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Pierwsze próby z najbardziej złożoną częścią, czyli obudową silnika:


A tu pdf części rozwiniętej wtyczką "Paper Model" Blendera (skala 1:10):
http://cygielski.com/models/rwd-10/rwd10_obudowa_silnika_A4.pdf

--

Post zmieniony (14-01-18 04:39)

 
15-01-18 08:49  Odp: RWD-10 w Blenderze
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czy w Blenderze istnieje mozliwosc naniesienia na rozwijane elementy linii podzialu blach?

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
15-01-18 11:11  Odp: RWD-10 w Blenderze
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Wtyczka do rozwijania ma możliwość rozwijania grafiki rastrowej razem z siatką (patrz np. tu: http://www.instructables.com/id/Papercraft-With-Blender/ (Przykład cienki, ale ilustruje możliwości). Ja po prostu jeszcze nie doszedłem do tego stadium, ani w modelu, ani w nauce programu. Ale powoli do przodu.



--

Post zmieniony (15-01-18 11:28)

 
21-01-18 18:50  Odp: RWD-10 w Blenderze
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Prace postępują, nawet jeśli niezbyt energicznie. Na razie tyle udało mi się jakoś w miarę sensownie wymodelować i rozłożyć:



Tu części, prosto ze skryptu, bez bajerów:
http://cygielski.com/models/rwd-10/rwd10._20180120.pdf

No i jakby ktoś był zainteresowany, tu można ściągnąć model, jakby kto chciał sobie obejrzeć dogłębnie: http://cygielski.com/models/rwd-10/rwd-10_4.blend.

--

Post zmieniony (21-01-18 18:53)

 
22-01-18 17:04  Odp: RWD-10 w Blenderze
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

A to widziałeś? https://www.facebook.com/pg/RWD-10-560410584007548/photos/?ref=page_internal

--
Pozdrawiam,
Arek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024