ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-02-17 14:04  Przetwarzanie modeli 3D do kartonowych
Pilchu   

Witam serdecznie wszystkich.
Chciałem podzielić się moim projektem stworzonym w ramach pracy magisterskiej.

Jest to wtyczka do programu Blender do modelowania 3D dostarczająca kilka narzędzi upraszczajacych siatkę 3D w taki sposób aby dała się rozłożyć na płaszczyznę do druku i wygodnego wycięcia jako model kartonowy.

http://www.hostedredmine.com/projects/blender-paper-model-tools/wiki/Wiki

Jest to na razie raczej demo i chciałbym wiedzieć jakie było by zainteresowanie takim projektem. Czy jest sens go rozwijać dalej i stworzyć jakieś sprawniejsze oprogramowanie do tego celu.

Czekam na opinie , propozycje rozwoju i być może współpracy.
Michał Pilch.

 
27-02-17 15:09  Odp: Przetwarzanie modeli 3D do kartonowych
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Jako, że szukam prostego programu żeby przejść z 2d na 3d, podpisuję się pod tym obiema rękami. Narzędzia tylko te, które są potrzebne bez zbędnego kombajnu.
I kilka pytań, zaznaczam że jestem zielony w tej kwestii.

Jak wygląda import planów w bitmapie i ich ew skalowanie?
Czy linie są tylko łamane?
Czy rozwinięte siatki można eksportować do CDR bez utraty wymiarów?
Jakieś narzędzie do tworzenia rysunków instrukcji w aksonometrii, również z eksportem do cdr?
Jakieś dodatkowe pytania wyszły by pewnie w praniu

No i ile to może kosztować :)

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
06-03-17 16:38  Odp: Przetwarzanie modeli 3D do kartonowych
Pilchu   

Mój projekt jest czymś niemal zupełnie odwrotnym.
Może powinieneś założyć na to osobny wątek żeby się tu nie pogubić?

 
12-03-17 22:07  Odp: Przetwarzanie modeli 3D do kartonowych
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Jako początkujący użytkownik Blendera mogę Cię zapewnić, że co do zasady tego typu wtyczka spotka się z dużym zainteresowaniem. Jeżeli zatem pytasz czy jest sens - na pewno. Pytanie czy chciałbyś ją udostępniać za darmo, czy komercyjnie?

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
14-03-17 14:10  Odp: Przetwarzanie modeli 3D do kartonowych
Pilchu   

Jako że projekt jest przeznaczony raczej dla hobbystów to raczej pozostanie darmowy.
Pytanie czy rozwijać go dalej jako wtyczkę do blendera? jako że teraz do samego eksportowania siatek do druku służy druga wtyczka. Do układania części na arkuszach może posłużyć jakiś edytor plików svg np. inkscape. Natomiast chcąc opracować jeszcze instrukcje składania modelu trzeba by wymyślić jeszcze jakiś sposób generowania obrazków do niej.

Może więc dobrze było by stworzyć jakieś zintegrowane środowisko które ogarniało by cały ten zakres działań?

 
15-03-17 20:20  Odp: Przetwarzanie modeli 3D do kartonowych
Metal_MAN   

@Plichu - podziwiam zapał i umiejętności. Ja do blender-a podchodziłem wiele razy i za każdym razem wymiękałem (za duży próg wejścia, oraz bardzo nieintuicyjny interfejs, przeznaczony dla zawodowców). Przez ten czas zdążyłem poznać podstawy rhinocersa, sketchup-a i jeszcze szeregu innych narzędzi.

Wracając do tematu, jestem takiego samego zdania jak @Stealth jest to świetny wkład w świat open-source. Im więcej takich narzędzi tym lepiej na nas modelarzy. Może, właśnie kogoś zniechęcało płacić góry pieniędzy za oprogramowanie, albo dał sobie spokój bo nie wiedział, że w blenderze można robić takie cuda :)

Do tej pory podobne funkcje widziałem jedynie w rhinocers 3d (niestety jest płatny) oraz w sketchupie (ale chyba nie dostarcza wszystkich napisanych przez ciebie narzędzi). Ogólnie jest bardzo ciężko o darmowe narzędzia które pozwolą ci w łatwy sposób rozwinąć/spłaszczyć elementy potrzebne do naszego hobby.

Podsumowując trzymam kciuki :)

 
12-11-17 18:07  Odp: Przetwarzanie modeli 3D do kartonowych
darko79 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

@Pichu - genialna wtyczka, będzie rozwijana? Jakby co mogę pomóc jako modelarz kartonowy i informatyk :)

--
----------------
Gotowe (od 2005 r.): Citroen 5HP , Kosciół neogotycki w Szczecinie-Dąbiu, EMF (Studebaker) 30 Roadster - WAK #1, Hanomag (Komissbrot) - WAK #5, Hans Lody Z-10, Zamek Neuschwanstein
Zapraszam na moją stronę: www.kartoniarz.mojserwer.info

 
23-11-17 08:00  Odp: Przetwarzanie modeli 3D do kartonowych
Pilchu   

@darko79 - staram się znaleźć czas żeby jeszcze ją dopracować ale na razie bez sukcesów. Ale bardzo motywuje mnie jakieś zainteresowanie projektem ;) A jakieś sugestie w jakim kierunku ją przede wszystkim rozwijać?
Obecnie moim głownym celem jest zmiana algorytmu tworzenia wstęg, bo aktualny wykonuje za dużo podziałów i zawodzi przy wklęsłych powierzchniach.

 
09-01-18 16:42  Odp: Przetwarzanie modeli 3D do kartonowych
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Nie moglem wejść na repozytorium ("access denied"), wiec nie wiem jak widzisz sprawy licencji. Jeśli nie masz zamiaru zrobić z tej wtyczki przedsięwzięcia komercyjnego, może zrób z niej projekt społeczny? Jestem zainteresowany nią jako użytkownik, ale też liznąłem trochę Pythona, więc mógłbym pomoc z samym skryptem.

--

Post zmieniony (09-01-18 21:36)

 
10-01-18 00:49  Odp: Przetwarzanie modeli 3D do kartonowych
Pilchu   

Wybaczcie zrobiłem ostatnio małą reorganizację i zapomniałem na wiki podmienić linka. Projekt jest na nowym repo https://bitbucket.org/mpilhoo/paper-model-tools/src (na starym była też moja praca magisterska jako że była na ten temat).

plik paper_models_tools_pre.py zawiera starą wersję a moim obecnym celem jest rozbicie jej na kilka modłów. Licencja jest GPL więc nie krępujcie się modyfikować.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024