ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-12-16 12:34  Pytanie pzl 11 c
ghost2 

Na Forum:
Galerie - 4

Witam wszystkich.
Czy może ktoś sklejał pzl p11c wydawnictwa JSC w skali 1:24? Mam zamiar go skleić i wstawić silnik by wprawiał w ruch śmigło. Patrzałem na galerię sklejonego modelu bez takich "dodatków" ,niemniej nie wiem na jakie ewentualnie "zmiany" mogę "sobie pozwolić" lub które powinny być w konstrukcji wręg .Silnik jest napędzany jedną baterią "paluszkiem".Być może ktoś z was pracował nad takimi "urozmaiceniem" i jest w stanie udzielić jakiś porad.Będę wdzięczny za każdą sugestię.

Post zmieniony (20-12-16 12:34)

Odpowiedz na tę wiadomość 

20-12-16 19:15  Odp: Pytanie pzl 11 c
wasia 

Na Forum:
Galerie - 8

Pytaj ZbiGa, niedawno ukończył ten model.

05-01-17 01:36  Odp: Pytanie pzl 11 c
ZbiG 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 48

- 21

Model zaprojektowany jest, jak mi się wydaje, bez naklejania wręgów na tekturę. Oczywiście, nie zastosowałem się do tego ewenementu i wręgi podkleiłem tekturką "piwną" o grubości 1 mm, co w niczym nie przeszkadzało. Cały model podklejony jest kartonem "160" do "200" w zależności od potrzeb. Zmieniłem również system dźwigarów na jeden pojedynczy, jako całość. Silnik wraz z pierścieniem i śmigłem stanowi osobny podzespół, tak że zamontowanie napędu śmigła jest dziecinnie proste. Baterię proponowałbym osadzić w tylnej części kadłuba - za kokpitem; można od dołu zrobić otwieraną klapkę, a prąd doprowadzić przewodami, po drodze jakiś wyłącznik sobie montując. Można również wykorzystać pokrywę wyrzucanego zbiornika paliwa w dolnej części kadłuba tuż za silnikiem, ale wówczas potrzebna byłaby niższa (krótsza) bateryjka lub akumulatorek.
Model po wzmocnieniach mocny jest do tego stopnia, że nie potrzebuję go jakoś specjalnie do transportu pakować - po prostu wrzucam go do foliowego worka - i szlus. Nic się nie łamie i nie urywa. Nie wiem, jakich rad mogę jeszcze udzielić; najlepiej byłoby to narysować, ale nie umiem wstawiać zdjęć na forum, więc muszę pozostać przy opisie słownym.

05-01-17 10:46  Odp: Pytanie pzl 11 c
ghost2 

Na Forum:
Galerie - 4

Cześć Zbig.

Dzięki za podpowiedż , spróbuję dziś po południu spojrzeć na wycinankę i przemyśleć to na spokojnie. Jeszcze nie zabrałem się za niego , co do wręg to mnie również dziwi iż nie ma żadnej wzmianki o podklejeniu kartonem ,ja i tak będę je wzmacniał.Czy możesz podać mi maila by w razie jakich problemów mógłbym się z Tobą skonsultować w sprawie porady?

05-01-17 12:04  Odp: Pytanie pzl 11 c
ZbiG 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 48

- 21

Jeżeli chodzi o tzw "maila", to nie wiem, jak się toto obsługuje, więc ten sposób porozumienia się odpada. Możemy pisać na tym wątku. Pierwsza moja rada: wręgi bezwzględnie podkleić tekturką, najlepiej o grubości 1 mm. Niektóre z nich są dwustronne np: 7 i 7a, 8 i 8a, 43 i 43a, czy 26. Oklejam więc wręgę z dwóch stron, albowiem narysowano na nich, jakie części w tym miejscu przykleić. Bezwzględnie zachować osiowość! O łączeniu elementów trudno coś powiedzieć; mam swój sposób łączenia na tzw podklejkę integralną, która jest zarazem usztywnieniem danego elementu. Ale to już inna broszka.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
We wręgach wytnij otwory montażowe; to wielkie ułatwienie w montażu!

Post zmieniony (05-01-17 14:21)

05-01-17 21:12  Odp: Pytanie pzl 11 c
ghost2 

Na Forum:
Galerie - 4

Posiedziałem , przejrzałem rysunki i poczytałem instrukcje. Najbardziej martwi mnie ,że może nie być na tyle wolnej przestrzeni na silnik pomiędzy wręgą nr 7 i silnikiem,właściwie to nawet jestem tego pewien.Dlatego chcę umieścić silniczek pomiędzy wręgami 7 - 8 i tu właśnie jest problem bo widzę po rysunkach ,że jest tam umieszczone wsparcie dla podwozia .Pamiętasz może czy to zajmowało dużo przestrzeni ,ewentualnie czy można z tego mocowania zrezygnować a koła wsparte jedynie o kadłub utrzymią ciężar samolotu? Postanowiłem zrobić ksero modelu i zrobić "egzemplarz próbny" :-) (piszę tylko o kadłubie) , sprawdzić jak tam włożyć silnik ,oraz jak sprawdzi się tam zamontowane po modyfikacji podwozie. Co sądzisz o takim pomyśle?

06-01-17 01:08  Odp: Pytanie pzl 11 c
ZbiG 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 48

- 21

Mierzenia i sprawdzania nigdy za dużo! Próbny egzemplarz? Świetny pomysł. Radziłbym jeszcze przerobić podwozie na mocniejsze, osadzone stabilnie w kadłubie. Na pewno jest kilka sposobów: ten, który proponuje pan Autor - moim zdaniem zbyt skomplikowany jest i daje w efekcie podwozie bardzo mało wytrzymałe.

06-01-17 12:34  Odp: Pytanie pzl 11 c
ghost2 

Na Forum:
Galerie - 4

Zamieniłem baterię paluszek na tą małą, śmigło powinno się poruszać.Zastanawiam się czy dla "bezpieczeństwa" nie dodać drugiej takiej, jeśli się nie mylę wszystko powinno się zmieścić pomiędzy wręgami 7-8 .Przycisk uruchamiający kombinuję zainstalować w części 61 i "schować" go za cz.86 .Wzmocnienie podwozia będę próbował zrobić w takim mniej więcej układzie:

Silnik z bateriami zamierzam osadzić w sześcianie z balsy i całość okleić kadłubem tak jest w projekcie, na tym właśnie chcę też wesprzeć podwozie.Postaram się wstawiać zdjęcia kolejnych etapów jeśli Cię to interesuje.
Następnym problemem jest to iż prawdopodobnie część 86 nie może być przyklejona na stałe z względu na możliwość wymiany baterii. Jeśli masz jakieś sugestie to chętnie wysłucham.Jutro zamierzam zacząć sklejać segmenty od śmigła do kokpitu ,osadzić silnik ,baterie,wszystko z ksero modelu by na etapie prób nie zniszczyć orginału.

--

06-01-17 21:57  Odp: Pytanie pzl 11 c
ZbiG 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 48

- 21

Trudno cośkolwiek na odległość doradzić. Poza tym modele z napędem to nie moja bajka. W zamierzchłych czasach, w latach 1959 - 1965 budowałem modele latające napędzane silnikami spalinowymi, aliści to również co innego - i od tamtych czasów minęło parę latek. Widzę, iż radzisz sobie zupełnie dobrze - więc cóż mogę doradzić? Chyba tylko to, aby model budować mocny, coby nie rozleciał się od drgań, czyli najlepiej będzie podkleić go całościowo kartonem, no, i, dobrze ułożyskować oś śmigła. Podwozie radziłbym robić stałe, bez funkcji uchylnej, a w golenie podwozia, jak i w zastrzały wkleić dobry drut stalowy o średnicy 0,8 lub nawet 1,0 mm. to, co piszesz o wymianie baterii: - jest to rzecz oczywista, iż baterie czasem się wymienia, więc trzeba opracować jakiś element na wsuwki, lub coś podobnego. Ale co i jak wsuwać, nie potrafię Ci doradzić - od zbyt wielu warunków to zależy albowiem.
Do wklejania w golenie podwozia i w zastrzały użyłem drutu stalowego miedziowanego o średnicy 1 mm używanego w automatach spawalniczych.

14-01-17 18:14  Odp: Pytanie pzl 11 c
ZbiG 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 48

- 21

Sugestia: - model tego samego wydawnictwa "Messerschmidt BF 109 G" również w skali 1: 24 moim zdaniem znacznie lepiej nadaje się do zabudowania w nim napędu śmigła. Po prostu mniej gimnastyki.

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2016