ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
11-11-14 22:15  Odp: [P] Plik CDR w PDF - za duży rozmiar po zapisaniu.
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

Witos
Ja u siebie mogę skompresować do JPG (bez 2000) i co to jest jakość "loosless".
Pisz jakbyś tłumaczył 4-latkowi - najlepiej z obrazkami poglądowymi ;-)
Adam

--
<<<Wszystko co jeździ , a w szczególności po szynach , RULEZZZ>>>

 
13-11-14 07:51  Odp: [P] Plik CDR w PDF - za duży rozmiar po zapisaniu.
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Jakość loosless to kompresja bezstratna, ale występuje w plikach typu tiff. Jpg z założenia ma kompresję stratną (tak jest po prostu zbudowany, że dzieli obraz na poletka o boku kilku pikseli i koloruje je średnim gradientem koloru). Im większą kompresję jpg ustawisz tym bardziej będzie widać "kafelki" – "mozaikę", czy jak to tam zwał. no i jeszcze tylko pytanie na koniec. Dziś w dobie szybkich łączy i wielkich obszarów RAM, czy dążność do mikropliczków jest na prawdę zasadna? Kilkunastomegabajtowy plik ściąga się przecie w kilka sekund nawet na tablecie...

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
15-11-14 15:05  Odp: [P] Plik CDR w PDF - za duży rozmiar po zapisaniu.
Witos   

A czy w dobie szybkich łączy i wielkich obszarów RAM mamy tracić miejsce na dysku zamiast je oszczędzać tylko dlatego, że możemy je stracić?
Czyżby marnotrawstwo stało się już czymś oczywistym, stało się normą?

Programy, które mają opcję zapisu do formatu JPG2000 mają ten rodzaj kompresji dołączony w zestawie. Trzeba uaktualnić wersję Corela, do w miarę nowej. Znajdź w Internecie, która wersja ma obsługę pdf'a z kompresją JPG2000 i kup ją.
Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że już Photoshop jak i Illustrator w wersji CS3 mają zapis PDF'a z kompresją JPG2000. Do wersji CS można doinstalować obsługę JPG2000 jako plugin.
O Corelu nic nie wiem, nie używałem go od wersji 7, nie pomogę.

Edit:

Właśnie sprawdziłem jak Inkscape zapisuje PDF'a. A4, 300 dpi ma pojemność 1,5 Mb.
To całkiem niezły wynik jak na program za darmola.

--

Post zmieniony (16-11-14 11:03)

 
17-11-14 08:14  Odp: [P] Plik CDR w PDF - za duży rozmiar po zapisaniu.
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Witos, bo panuje jakieś dziwne przekonanie, że te darmowe programy, to do niczego się nie nadają. A prawdę powiedziawszy niewiele ustpują tym dużym i drogim programom. Korzystam na co dzień z pakietu Adobe, i znam sporo jego słabych punktów (podobnie QuarkXpressa, QuickSilvera, czy też drogich systemów operacyjnych). Nie ma programów idealnych, a czasy spapranych OpenSourców skończyły się kilka lat temu.

Natomiast moim zdaniem po to masz dużo miejsca na dysku, żeby trzymać tam dużo danych. I to nie jest marnotrastwo, tylko wykorzystanie. Wszak sportowym autem nie jeździsz tylko na pierwszym biegu ze względu na "oszczędność trybików reszty skrzyni biegów".

--

Post zmieniony (17-11-14 13:05)

 
17-11-14 19:05  Odp: [P] Plik CDR w PDF - za duży rozmiar po zapisaniu.
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czysto hipotetycznie:
Adam przychodzi do mnie i mówi: wydrukuj mi to na offsecie, 5x A4, jednostronnie, 4+0, na kartonie 180g. To jest teksturowany model. Chcę jakościowo dobrze. Plik ma 7,5MB i... mi w tym momencie włącza się lampka kontrolna.

Brniecie Panowie znowu w czysto akademickie gdybanie i snucie teorii. Są pewne, podstawowe, założenia techniczne materiałów drukarskich. I są one uzależnione od kilku dodatkowych czynników. To że coś można skompresować, wcale nie oznacza, że sprawdzi się we wszystkich technikach poligraficznych. Jednak podstawowym założeniem jest, że materiał wyjściowy ma być zawsze jak najlepszej jakości.

To co wy tu proponujecie to jest kompresja stratna, już na starcie degradująca materiał wyjściowy.

Te 32MB na taką pracę, to nie jest aż tak dużo, wbrew pozorom.


64 stronicowy album z kolorowymi zdjęciami na 1/2 strony i odrobiną tekstu potrafi osiągnąć rozmiar 2,5GB (sic.!). Parametry: obrazy bitmapowe 300dpi, kompresja ZIP, PDF ver 1.3 (Acrobat 4.x), format 255x210mm w poziomie.

Inny przykład

Plik TIFF, jednostronicowy, CMYK, 3500x990mm, 96dpi, kompresja LZW. Rozmiar 9,43GB.

A teraz pytanie dla dociekliwych: dlaczego pomimo zastosowania kompresji i niezbyt wyszukanych parametrów pliki te osiągnęły takie wagowo rozmiary?

Podpowiem: bitmapa, bitmapie nierówna.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
17-11-14 20:05  Odp: [P] Plik CDR w PDF - za duży rozmiar po zapisaniu.
Witos   

Zapewne dlatego, że były warstwowe. A może do tego jeszcze 32 btowe.

Edit:
A co do miejsca na dysku, jak ktoś ma stację graficzną i dyski pod 2, lub 3 Tb to sobie może. Ale i taka pojemność się kończy, i to dość szybko.
Dyskusja o kompresowaniu PDF'ów jest dla wszystkich, przede wszystkim dla tych, którzy mają laptopa, w nim niezbyt pojemny dysk, i nie chcą, lub nawet nie mają jak zainwestować w większy, a dane są potrzebne.
Nie wszyscy mają dużo i nie ma w tym nic dziwnego.

--

Post zmieniony (17-11-14 20:09)

 
17-11-14 21:41  Odp: [P] Plik CDR w PDF - za duży rozmiar po zapisaniu.
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witos błędny trop. Warstwy. 16, 32, a już 48 lub o zgrozo 64 bitowy zapis (który nawiasem mówiąc jeszcze nie jest standardem, ale wisi nad nami jak miecz Damoklesa), to pewne, jak w banku, kłopoty w poligrafii i nie tylko. Niestety ale w dziedzinie archiwizacji danych cyfrowych raczej się cofamy, jako cywilizacja, niż robimy jakieś postępy.

Nie twierdzę, też, że nie należy oszczędzać miejsca na dyskach. W ręcz przeciwnie. Ale trzeba to robić z głową i nie na siłę. Możecie mi nie wierzyć, ale raz utracone, uszkodzone, lub downsamplowane dane cyfrowe są już nie do odzyskania. A przynajmniej nie w 100% (a uszkodzone przedstawiają niewielką wartość).

Tu nam zależy na jakości danego, nazwijmy to dla uproszczenia, obrazu. 300dpi i kompresja ZIP dla dla pliku PDF bez zapisu warstw, co wymusza jego wersję 1.3, to idealny kompromis pomiędzy jakością, funkcjonalnością (ewentualne drobne korekty na pliku wyjścia), a rozmiarem na dysku.

A teraz kolejna podpowiedź:



Trzy takie same pliki. Takie same parametry: 300dpi, 100x100mm, brak kompresji, format JPG, paleta RGB.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
18-11-14 20:04  Odp: [P] Plik CDR w PDF - za duży rozmiar po zapisaniu.
Witos   

To jest forum dla pasjonatów, a nie profesjonalistów poligrafii.
To ma być zabawa, a nie test na wiedzę tajemną.
Mnie wystarczy pdf dobrej jakości, nie musi to być najwyższy światowy poziom.
Grunt, że się dobrze drukuje i ma nienaganną jakość.
A to zdecydowanie daje Illustrator oraz Inkscape.

--
Witos.

 
18-11-14 21:45  Odp: [P] Plik CDR w PDF - za duży rozmiar po zapisaniu.
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witos i parę innych programów, a jak się uprzeć to nawet Windowsowy Paint i moduł graficzny z Worda. Oprogramowanie tu nic nie wnosi i niema znaczenia. I na pewno nie jest to wiedza tajemna dla wtajemniczonych. To są ogólnie przyjęte zasady i z powszechnym dostępem.

Wyjaśniam zagadkę trzech "magicznych plików":

Czarny i biały mają ten sam rozmiar -> około 600kb

Ten z gradientem -> około 1,3MB

Parametry takie jak podałem wyżej.

(jak ktoś nie wierzy to proszę pobrać i sprawdzić)

Dlaczego? Bo w bitmapach nie ma znaczenia fizyczny wymiar i rozdzielczość oraz paleta barwna, tylko tzw rozpiętość tonów. Im więcej tonów w pliku tym więcej informacji trzeba w nim zapisać. Na siłę kompresując taki plik, w skrajnych przypadkach uzyska się taki efekt:



Dlatego właśnie nie przejmował bym się zbytnio rozmiarem wspomnianego przez Adama pliku. Dla mnie jest to normalny rozmiar.

Jedno zdjęcie z współczesnego aparatu potrafi mieć wagę 20-30MB i więcej (około 1MB na każdy 1MP matrycy, ale nie jest to jedyny parametr mający wpływ na wagę pliku). To mam na siłę degradować jego jakość, żeby zaoszczędzić miejsce na dysku?
I powtarzam: nie jestem za marnotrawstwem przestrzeni dyskowej. Ale też przyzwyczajamy się, że "postęp" w tej dziedzinie wymusza niestety nowe "standardy", które niekoniecznie muszą się nam podobać, ale musimy z nimi żyć i przyjąć na porządek dzienny. Inaczej to jest tylko walka z wiatrakami.

Inna sprawa, że Adam jest fantastycznym projektantem, z olbrzymim potencjałem i to co robi dla modelarzy początkujących jest fenomenalne. Jeżeli na stałe się zwiąże z jakimś wydawnictwem, drukarnia przedstawi mu na pewno kartę technologiczną, według której bardzo łatwo przygotuje pliki do druku, o ile nie zrobi tego sama drukarnia (ja jednak zawsze zalecam grafikom, żeby sami to robili. Nie z lenistwa, tylko, żeby mieli większą kontrolę nad tym co robią i efektem końcowym. Mało który korzysta, a później plują i marudzą, że poszło coś nie tak).

Ja miałem przyjemność wglądu w jego pliki, i wiem, że przygotowuje je na tyle poprawnie, że nasze akademickie wywody wprowadzą więcej złego niż pomogą.

Proszę. Nie mieszajmy Mu w głowie kolorami, paletami barwnymi, kompresjami, bitmapami, kalibracjami i profilami barwnymi i czort wie czym jeszcze. Na to przyjdzie czas gdy zacznie wydawać regularnie modele drukiem i współpracować z konkretną drukarnią. Bo robimy Mu w ten sposób niedźwiedzią przysługę, odciągając od rzeczy istotnych: projektowania fantastycznych modeli.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
19-11-14 09:21  Odp: [P] Plik CDR w PDF - za duży rozmiar po zapisaniu.
Witos   

Szopen, kończąc sprawę: plik TIFF, jednostronicowy, CMYK, 3500x990mm, 96dpi, kompresja LZW, zapis 32 bitowy, ma rozmiar ok 40 Mb, a nie 9 Gb.
Ktoś Ci w pracy kawał zrobił.

--
Witos.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024