ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
15-03-14 19:33  [R] Sketchup - projektowanie HMS Hero 1:200
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam kolegów!

Ostatnio wiele osób zachęcało mnie do spróbowania sił w nieco poważniejszym temacie. Wprawdzie Sketchup oferuje wiele ciekawych funkcji, ale długo miałem wątpliwości czy wystarczy to na zrobienie dobrego modelu. W projektowaniu jestem totalnym samoukiem, podobnie zresztą jak w obsłudze programu Sketchup, dlatego proszę Was o wyrozumiałość i zgłaszanie zawczasu wszelkich uwag wzbogacających projekt. Projektując model, od początku do końca korzystam jedynie ze sketchupa i poza brakiem dobrego narzędzia eksportu, jak do tej pory jestem bardzo zadowolony, dlatego postaram się aby w tym wątku znalazło się sporo zdjęć z procesu projektowania i budowy, jak ktoś będzie miał jakieś pytania, zapraszam, postaram się pomóc. Myślę że w ciągu 3 lat, dość intensywnej pracy w tym programie zdobyłem nieco doświadczenia, którym się z chęcią podzielę.

Dość lania wody, nieco o temacie:

Dlaczego HMS Hero. Niedawno zgłosił się do mnie ktoś, dla kogo ten akurat okręt stanowi dość istotny element historii rodzinnej. Wprawdzie osobie tej zależało na złożenie modelu plastikowego (fuj ;-) ), ale po wstępnym przeanalizowaniu tematu postanowiłem zaprojektować model kartonowy. Zdjęć parę w sieci znajdzie się w kilka sekund, dodatkowo dostępnych jest kilka opracowań okrętów z tej samej serii, więc o materiały generalnie nie trudno.

Na chwilę obecną mam już zaprojektowany z grubsza szkielet:



Jak widać wręg jest dość sporo, ale w tym akurat wzorowałem się na bardzo dobrym opracowaniu ORP Garland, który był jednostką podobnej klasy, a ukazał się w wydawnictwie Answer, zaprojektowany przez McGregora, któremu przy okazji pragnę podziękować za wiele nadesłanych mi materiałów w tym temacie.



Mój nieco chaotyczny arkusz pracy w sketchupie wygląda tak:


A drukuje się z tego taki arkusz części:



Czerwone elementy, to części opcjonalne, służą do pogrubienia szkieletu w ten mniej więcej sposób:


Jeszcze tylko jeden renderek i na dzisiaj chyba koniec.


W tym momencie planuję przygotować arkusze z częściami szkieletu do wycięcia laserem, mało efektowna i dość monotonna robota :)

--

Post zmieniony (17-03-14 18:16)

 
18-03-14 00:08  Odp: [R] Sketchup - projektowanie HMS Hero 1:200
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


MOże nieco nie w temacie, ale też sketchup i też projektowanie. Model powstaje w tempie ekspresowym, co nie jest standardem w SzK, ale chcę kogoś zaskoczyć, mam nadzieję że pozytywnie.





To poddasze jeszcze do przebudowy, ale ogólnie bryła już OK, Jutro rozkładamy :)

--
Zapraszam na stronę internetową wydawnictwa Świat z Kartonu http://www.swiatzkartonu.eu
oraz do naszego SKLEPU , gdzie prócz naszych znajdziecie wiele innych modeli !!!

 
18-03-14 00:26  Odp: [R] Sketchup - projektowanie HMS Hero 1:200
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

O dzwonnica w Tarnowskich Górach!

Będę tu zaglądał, wymądrzał i opieprzał Cię. Okej?

--

Post zmieniony (18-03-14 00:30)

 
18-03-14 00:30  Odp: [R] Sketchup - projektowanie HMS Hero 1:200
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ojojo Tauron, zrobiłes pokłady płaskie jak tafla lodu, a one były lekko wypukłe.

--
Rock Honor Ojczyzna

 
18-03-14 06:19  Odp: [R] Sketchup - projektowanie HMS Hero 1:200
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Ramm, są wypukłe (niestety) tylko w tej rozdzielczości tego nie widać. A piszę że niestety bo przez to będzie mnóstwo zabawy z tym co się na nich znajduje :(



i na poparcie mojej teorii - przykład:


Post zmieniony (18-03-14 07:21)

 
20-03-14 13:40  Odp: [R] Sketchup - projektowanie HMS Hero 1:200
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Super! Nie wiedziałem, że tak wiele można zrobić w tym programie. Używasz wersji darmowej, czy profesjonalnej?

Gdzie dokładnie w Tarnowskich Górach jest taka dzwonnica?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
20-03-14 20:25  Odp: [R] Sketchup - projektowanie HMS Hero 1:200
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Waldku, dzwonnica znajduje się przy kościele Piotra i Pawła, mniej więcej tu:


Pierwotnie znajdowała się na terenie kopalni Piast w Bobrownikach:

W zasadzie kończę już sklejanie testowe modelu, więc w przyszłym tygodniu powinien być dostępny.



Co do sketchupa, możliwości są rzeczywiście powalające. Może brak jest rozbudowanych narzędzi i wszystko trzeba robić ręcznie, ale jeśli nabierze się wprawy to naprawdę ... ja używam wersji darmowej, ale zbieram już na komercyjną bo jest w niej parę przydatnych dla mnie funkcji.

--
Zapraszam na stronę internetową wydawnictwa Świat z Kartonu http://www.swiatzkartonu.eu
oraz do naszego SKLEPU , gdzie prócz naszych znajdziecie wiele innych modeli !!!

 
21-03-14 00:21  Odp: [R] Sketchup - projektowanie HMS Hero 1:200
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Muszę tę dzwonnicę następnym razem "przyuważyć". Bywam czasem w TG w urzędach.

Sketchup rzeczywiście jest bardzo fajny, choć nie wiedziałem, że aż tyle potrafi. Muszę się nim więcej pobawić. Ja do kadłubów używam czasem FreeShipa

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
30-03-14 16:39  Odp: [R] Sketchup - projektowanie HMS Hero 1:200
Yans   

czyli masz wersje 6 sketchup ?

 
16-05-14 11:31  Odp: [R] Sketchup - projektowanie HMS Hero 1:200
Adrian(a-graph) 



Na Forum:
Galerie - 9
 

Tu cos sie jeszcze wydarzy w tym niszczycielu?

--
Royal Navy first !!!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024