ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
03-11-13 08:43  Odp: Skrzydła w samolotach pionierskich i wielopłatach
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Plecionka np. 0,16 mm po pomalowaniu farbką akrylową zmieszaną z tuszem kreślarskim po wyschnięciu jest lekko sztywna a splot (faktura) ledwo widoczna. Co innego naciągi taśmowe - tutaj wielce przydatna jest technika ich wykonania pokazana kiedyś przez Ostoję.
Natomiast chciałbym dowiedzieć się ( wyciągnąć wnioski na przyszłość) jakie jest Twoje zdanie w temacie detalizacji/waloryzacji. Np. po zebraniu dokumentacji (a do każdego modelu mam jej sporo) widać, że wiele szczegółów/detali w wycinance jest pominiętych jak sądzę z n/w powodów:
- w skali 1/33 nie do wykonania
- do wykonania lecz pominięte przez projektanta modelu ze względów : uproszczenia - łatwiejszej budowy itp. (pomijam elementy niewidoczne - np, wewnątrz skorupy kadłuba)
Przykład - nity, ślady po śrubach/gwoździach na sklejce kadłuba, napisy eksploatacyjne itp.itd.
Jeżeli nie można ich wykonać bo :
- za małe
- brak umiejętności,
- narzędzi, materiałów, dostępu do technologi (wykonanie kalkomanii ) itp.
to co jest lepsze
- pominięcie w/w detali
- zamarkowanie
- wykonanie nie trzymając się skali (np, faktura splotu płótna w "moich" pokryciach płatów)
Powyższe generalnie nie dotyczy modeli wykonywanych w standarcie (takich nie robię).
Nie miałem do czynienia z modelami Halińskiego, które jak widać są szczegółowo opracowane. Wielka szkoda, że dotychczas w tym wyd. nie ukazał się żaden model samolotu "druciaka".
Będę zobowiązany za ewentualne uwagi/ wskazówki.
Pozdrawiam

 
03-11-13 10:44  Odp: Skrzydła w samolotach pionierskich i wielopłatach
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

S.Śliwiński - robi modele w Standard - pięknie odwzorowując - na małej ilości arkuszy , robi to co widać , ( ma największy dorobek.
No i P.Mistewicz .
M. Pacyński - zdecydowanie najlepszy jest jego Albatros CXII - ładnie mu to wyszło
To jest przykład modeli kartonowych z odpowiednią detalizacją dla Standard
To co robisz - robisz - wszystko co widać
jak malowany np :Rumpler w ciemnnej zieleni - to nie robisz kompletnego odwzorowania szkieletu wewnątrz
jak cellonowany - wszystkie tak zwane żółte pokrycia - to robisz wspaniale w/g swojej metody.Swiatło ładnie przebija na wylot przez całe skrzydła.
Wyszedłem z założenia teraz po wielu latach - że masz rację to co wyjdzie nienaturalnie duże lub wręcz pokraczne w odbiorze - to czasami lepiej pominąć niż żeby przyciągało to wzrok - to jest więcej powiem - bardziej szkodliwe dla modelu ,w odbiorze niż brak tego.
Jest teraz najważniejsze - prawidłowe i wierne odwzorowanie - kółka - ładnie wykonane szprychowane koła - bardzo podnoszą w odbiorze nawet niezbyt zdetalizowany model
Ładnie wykonane i nie lużne - to bardzo ważne i niedoceniane naciągi
kolor naciągów - robię to zasadniczo tak - samoloty pionierskie - kolor stalowy ,srebrny ,
Samoloty 1 wś- czarne lub kolor - jak srebrny - bardzo rzadko - to na podstawie samolotu muzealnego ( zdecydowana większość czarne naciągi)

Zwracam też uwagę na grubości naciągów - robiłem tabelkę z muzealnych eksponatów mierzonych - średnic naciągów z natury (suwmiarką)- nie z katalogu - kilka razy malowane itp.
obudowy zegarów zwijałem z drutu mosiężnego ,jak przy bulajach okrętowych - a to nie wygląda naturalnie - lepiej przyciąć z odpowiedniego igielitu i pomalować farbą koloru mosiężnego - dużo ładniejszy efekt - odcinam skalpelem jak się kroi chleb
Mam gdzieś ,ale już nie pamiętam gdzie schowałem - za dobrze schowałem ,żeby się nie zgubiło.
Nity łatwo natłacza się - stosuje jak robię model z okuciami - bardzo ładnie to wygląda, i okapotowanie silnika w rzędowych - często kryte blachą
Gwożdzie ,kołki są w standard nadrukowywane - nie zawsze ale zdarzają się.
Szew wyklejam z drutu miedzianego z cewki, a niekiedy przeszywam bardzo cienką żyłką - - tak samo pracochłonne. drut oczywiście pomalowany pod kolor albo malowany z całym modelem na końcu

Post zmieniony (03-11-13 10:46)

 
03-11-13 14:42  Odp: Skrzydła w samolotach pionierskich i wielopłatach
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak, właściwa grubość i kolor naciągów to temat rzeka. Tak samo jak śruby rzymskie - w niektórych opracowaniach spotykam się z ich umieszczeniem u góry słupka (pod dolną powierzchnią płata górnego) co było wyjątkiem potwierdzającym regułę. Zwykle montowane u dołu - łatwiejsza obsługa techniczna.

 
03-11-13 18:33  Odp: Skrzydła w samolotach pionierskich i wielopłatach
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Do Ryszarda - ja miałem na myśli wcześniej - drut stalowy - tylko i wyłącznie , jako wzmocniecnie dzwigarów , a nie naciągi - nigdy nie stosowałem naciągów stalowych - ponieważ prawie zawsze- nawet zawsze dają wrażenie , nie pełnego naprężenia - wyglądają jak wiotkie.

Post zmieniony (03-11-13 18:33)

 
03-11-13 19:53  Odp: Skrzydła w samolotach pionierskich i wielopłatach
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak i też myślałem. Jeśli pozwolisz to będę miał do Ciebie jeszcze parę pytań (nie na priv - bo sądzę, ze takie różne uwagi mogą być przydatne innym) odnoście pewnych moich przemyśleń konstrukcyjnych "gigantów", do których się przymierzam.

 
01-12-13 22:49  Odp: Skrzydła w samolotach pionierskich i wielopłatach
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Batonus ruszył z Tematem - należy się doping

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024