ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
06-03-12 07:34  [Blender] Wirtualne modelarstwo kartonowe :)
Ushi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Po co sobie mazać ręce klejem?
Po co się męczyć z nożykami, pęsetą, nożyczkami i mnóstwem innych narzędzi?
Po co się denerwować jeśli coś nie wyjdzie?

Taki to już los modelarza kartonowego :)

Podążając za myślą Pana Witolda Jaworskiego (autor e-booka "Wirtualne modelarstwo" - dla niewtajemniczonych), mając na podorędziu narzędzie do modelowania 3D (Blender) oraz na półce modele kartonowe, postanowiłem przenieść jeden z nich z powrotem z papierowego 2D w komputerowe 3D.

Jako pierwszy na tapetę poszedł prosty model z internetu (Recognizer), ale po ukończeniu pierwszego wziąłem na tapetę Jelcza W640 JS z Orlika. Efekt mojej pracy można zobaczyć tutaj:

Jelcz W640 JS w BlendSwap

Przenosząc model kartonowy do Blendera podążałem za instrukcją, co miało jeszcze jeden plus. Generalnie teraz lepiej znam ten model i mam nadzieję, że jestem bardziej świadomy, co mnie czeka w przyszłości przy sklejaniu, jak już się oczywiście za niego zabiorę :D

Mam nadzieję, że niektórzy modelarze 3D dadzą się skusić na zmianę myszki i monitora na papier i nożyczki. Niewykluczone również, że w przyszłości pokuszę się jeszcze przenieść inne modele w świat 3D. Mam również nadzieję, że wydawca i autor modelu Jelcza się nie pogniewają i uznają moją akcję za nieszkodliwe propagowanie modelarstwa kartonowego :D

--

Post zmieniony (06-03-12 07:37)

 
13-04-12 23:28  Odp: [Blender] Wirtualne modelarstwo kartonowe :)
Ushi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Dodatkowo wklejam link do filmiku na YouTube, prezentującego, jak złożyć Jelcza w kilka minut. Jakby modele kartonowe sklejały się w takim tempie, to nie nadążalibyśmy z kupowaniem modeli.

Jelcz W640 assembly

--
Pozdrawiam,
Ushi (Gekkonidae)

Na warsztacie: Bumar DUT-0502 (Modelik)

 
18-04-12 09:27  Odp: [Blender] Wirtualne modelarstwo kartonowe :)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Alternatywa dla sklejania testowego? :D Niektorym projektom przydaloby sie chociazby takie sprawdzenie pasowalnosci...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
27-04-12 07:14  Odp: [Blender] Wirtualne modelarstwo kartonowe :)
Ushi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Jakaś alternatywa to jest, ale przypuszczam, że papierowe sklejanie modeli kartonowych jest bardziej adekwatne i miarodajne.

Podczas przenoszenia modelu z papieru na komputer mierzenie poszczególnych wymiarów odbywało się za pomocą linijki a później przeskalowywane. Takie mierzenie nie jest wolne od błędów, dlatego w niektórych miejscach w modelu 3D pewne elementy należało nieco ponaciągać. Pozostaje również grubość papieru, która to w przypadku wielu elementów została po prostu pominięta.

--
Pozdrawiam,
Ushi (Gekkonidae)

Na warsztacie: Bumar DUT-0502 (Modelik)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024