ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  -> 
27-01-12 14:46  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

Zgłosiłem akces do testów na maila. :)

Jeżeli chodzi o drugi filmik to nie za bardzo rozumiem tworzenie krzywej 3D z krzywych 2D. Może po prostu taki przykład niekonkretny, że tak powiem.

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
28-01-12 16:18  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Cześć,

Ja też wysłałem autorowi na priv taki akces. :)

Pozdrawiam Raiden

 
30-01-12 09:15  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Witam

Postaram się rozesłać pliki pod koniec tego tygodnia, proszę o cierpliwość.
@ Hator , @ RAIDEN - filmik w zasadzie miał pokazać że funkcja działa :D
Co do zastosowania może RAIDEN to lepiej wyjaśni, bo to on zainicjował jej powstanie.

Pozdrawiam
Matt

 
30-01-12 21:34  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

@Matt, Spoko. :)

@Raiden, poproszę o konkretniejszy przykład zastosowania. :))))

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
01-02-12 09:17  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Kolejny przykład, chyba ten który najbardziej interesuje, przy okazji mały "work-flow":
- Generacja powierzchni na 2 krzywych przy pomocy Curviloft
- Generacja punktów na elementach które chcemy zrzutować na powierzchnie
- Rzutowanie ( rzutuje na pierwszą powierzchnie którą napotka w kierunku X+, X- , Y+ itp)
- Rozwijanie powierzchni wraz ze zrzutowanymi punktami
- Automatyczna generacja krzywych ze zrzutowanych punktów (jak widać przy A wystąpił błąd ale można się go pozbyć zagęszczająć punkty) - tutaj musze jeszcze opracować aby krzywe równierz były częśćią grupy.

http://youtu.be/Bjt_B3x_7EQ?hd=1
Enjoy !

--

 
01-02-12 18:35  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Filmiku nie widziałem bo mi się coś zainstalowało (adobe flash 10) i teraz nie mogę tego odkręcić. Żadnego filmu na Youtubie nie mogę zobaczyć.
----------------------------------------------------------------------------
Co do zastosowania "zamówionego" plugina to:

Przykład dla np kadłuba np samolotu:

Bierzemy lub przygotowujemy wektorowy plan kadłuba i wczytujemy do SU .
-na rzucie z góry musimy mieć równoległe linie będące pozycjami kolejnych wręg
- na rzucie z przodu odpowiednio układamy obrysy wręg.(tak jakby położyć wręga na wrędze)

Teraz wskazujemy linię pierwszą np A na rzucie z góry i wręgę A z rzutu z przodu.-> i robimy " Klik "
W ten sposób AUTOMATYCZNIE umieszczamy jej kopię na odpowiedniej pozycji w przestrzeni 3D. Analogicznie postępujemy z wręgą B,C... itd.

I życie modelarza 3D staje się łatwiejsze. :))

Pozdrawiam Raiden

 
01-02-12 19:40  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

Filmik super. Za takie ułatwienia dozgonny Szacun! :)))
Mam takie pytanie nt rozwijania. Zaznaczyłeś jeden segment wygiętej powierzchni do jej rozwinięcia? Jeżeli tak, to zapowiada się kosmos.


@Rainden
A to już załapałem. Takim sposobem można w szybszy sposób otrzymać pożądaną bryłę.

Odnośnie blokady przez Flasha, to zapewne wina wycztki blokującej Adblock lub NoScript. jeżeli używasz FF. Po prostu aktualizacja mogła być poważna i w/w wtyczki z automatu zablokowały playera na YT.

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
01-02-12 20:19  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

@ Hator - Algorytm rozwijania działa w ten sposób,że musimy kliknąć dwie sąsiadujące płaszczyzny. Definiujemy w ten sposób kierunek rozwinięcia. Gdyby tak nie było to program czasem wybierałby rozwijanie w drugą stronę, i zamiast prostej krawędzi kończącej element ( tj w osi symetrii jeśli takowa jest) otrzymywalibyśmy ją lekko "przekoszoną".

@ Raiden - hmmm... twój przykład może niekoniecznie działać... Algorytm działa w ten sposób, że jeżeli dwie krzywe rozciągają się wzdłuż X, załóżmy od x0 do x1 mamy dostępne obie krzywe, to odcinek x0-x1 zostanie podzielony na np 50 punktów i dla każdego x zbudujemy punkt który ma współrzędne ( x, y z pierwszej krzywej, z z drugiej krzywej).
A co stanie się jeśli któraś krzywa zakręca ? tj dla danego x możemy mieć dwie wartości y ?
Program się "wykrzaczy".
Można to obejść odpowiednio definiując obie krzywe i wybierając dobry kierunek generacji. Ale nie będzie to działać w 100% przypadków. Do twojego opisu bardziej pasuje rzutowanie krzywych na zdefiniowane płaszczyzny.

PS jeszcze na dobry sen :
Przykład na wykonywanie połączeń miedzy grupami, nadawanie grubości, numerowanie i układanie w płaszczyźnie XY.

http://youtu.be/vhYE_7NZDhY

Matt

Post zmieniony (01-02-12 23:11)

 
03-02-12 21:55  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

Super sprawa. Mam jednak pytanie. Mamy płaszczyzny stykające się ze sobą. Po określeniu liczby piór wokół nich pojawia się wycięty otwór. Nigdzie nie jest pokazane, gdzie się określa wielkość otworu wpustowego po przebiciu płaszczyzny piórem. Dopiero później dziwnym trafem okazuje się, że otwory wpustowe mają już określoną wielkość. Czy jeżeli wpiszę inną grubość płaszczyzn, to owe 33mmm skorektuje się do żądanego przeze mnie wymiaru?

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
03-02-12 22:42  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Pierwszym założeniem jest to że model projektujemy w skali 1:1. Wartość 33 m wzięła się ze skali najczęściej spotykanej dla modeli lotniczych. Dopiero gdzieś po drodze gdy doczytałem jak wywoływać okno w którym można podać wartość wpisałem to do kodu.
Na ten moment definiujemy grubość elementu przy starcie narzędzia, a potem możemy klikać kolejne grupy z zadaną grubością. Ograniczeniem może być tutaj połączenie 2 elementów którym chcemy zadać gr np 1mm i 2mm. Na ten moment zmiana kształtu obu elementów (pióra i wpusty) są wykonywane dla zadanej grubości.
Tyle jeśli chodzi o szerokość , długości otworów są ustawione ogólnie jako połowa przecięcia między płaszczyznami, a w przypadku połączenia pióra wpust linia ta jest dzielona na 3 części.
http://youtu.be/MlrtVOogsBo
Zresztą niedługo przekonacie się jakie są ograniczenia poszczególnych modułów.
Matt

Post zmieniony (03-02-12 22:44)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024