ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
17-11-11 13:49  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Akurat mapowanie teksturami w sketchupie jest dziecinnie proste.
Jak się załapie o co chodzi to nie ma z tym większego problemu

Ja osobiście jak na razie mam problem z prawidłowym mapowaniem brył typu kula.
Podkreślam słowo -prawidłowym.

Moduł UV-map jest tu automatyczny i nie trzeba się w to bawić jak w np blenderze czy 3DMax.
Gdyż tam trzeba "rozpłaszczyć" odpowiednio siatki.
Oczywiście automatyka daje pewne ograniczenia, ale przy odrobinie wprawy i sztuczek
można je ominąć.

Pozdrawiam Raiden

Post zmieniony (17-11-11 14:46)

 
17-11-11 14:47  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Taka ciekawostka jako przykład teksturowania w praktyce.

Współczesny RE-modeling w *.SKP z mojego free-modelu z Fanatyka Kartonu (2004r).
Niedawno zbudowałem sobie jego model 3d w oparciu o części z arkusza, w efekcie jest cały teksturowany tą wycinanką.



Jak komuś się chce to może sobie pociągnąć ten model i zobaczyć w Sketchupie jak nałożone są kolorowe ścianki.

Oto jest link do Google 3dWarehaus z tym modelem

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=d398614fc7e56b109d4977b7872dffd3

--

Post zmieniony (25-11-11 18:43)

 
20-12-11 16:23  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Temat trochę ucichł, ale praca nie. Co prawda bezpośrednio projekt Su-20 wisi, a dokładniej poprzednia wersja, którą pokazywałem wcześniej została definitywnie usunięta. Jednak na podstawie przemyśleń, które towarzyszyły jej tworzeniu powstanie ( mam nadzieje) kolejna wersja. Być może ta doczeka się wydania? / udostępnienia?

Aktualnie pisze z innym pytaniem. Wiem, że kilka osób projektuje tutaj przy pomocy Rhino. Chciałem zapytać czy podzielą się te osoby swoja wiedzą lub wskazówkami.
Chodzi mi po głowie napisanie kilku narzędzi do Sketchup’a typowo do zastosowań kartonowych.
Kilka jest już ogólnie dostępnych, więc nie będę wyważał otwartych drzwi, i tak np.:
- kreślenie krzywych - plugin bezier curves
- kreślenie płaszczyzn pomiędzy krzywymi, – plugin skin, lub z większą kontrolą Curviloft.
- rozwijanie do płaszczyzny – plugin unfold lub trochę ulepszony przeze mnie Autounfold.
Wiem, że zaletą Rhino jest możliwość rzutowania krzywych na powierzchnie i rozwijanie ich potem razem z powierzchnią. W Sketchupie też da się to zrobić, zajmuje to trochę więcej czasu, ale jest już w przyzwoitym stopniu zautomatyzowane.
Kolejną rzeczą, nad którą pracuje jest automatyczne wykonywanie piór i wpustów we wręgach ( wybieramy dwa elementy i w zależności od ich wzajemnego położeni wygenerują się odpowiednie wycięcia / wypuklenia). Tutaj nie do końca jestem zadowolony z rezultatów, ale przez święta będzie trochę więcej czasu.
Jestem ciekaw, w jaki sposób wykorzystujecie narzędzia w Rhino, lub jakie macie pomysły na zautomatyzowanie projektowania.

Z pozdrowieniami
Matt

 
27-12-11 00:19  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Cześć

Zwłaszcza jednego mi bardzo brakuje w sketchup'ie narzędzia które jest w Rhino.
Było ono mi bardzo przydatne zwłaszcza w pierwszej fazie tworzenia modelu z wektorowych planów.Pozwala np łatwo rozmieszczać prawidłowo wręgi w przestrzeni

Czyli:
Narzędzia do tworzenia wypadkowej krzywej w przestrzeni 3d na bazie dwóch rzutów.

Mam bardzo wiele pluginów upodobniających SU do Rhino ale tego akurat jakoś nie znalazłem.
Nawet znam algorytm na taką funkcję ale nie potrafię po prostu napisać programiku/ plugina.

Mój pomysł na algorytm to coś takiego:
1: tworzy wirtualne płaszczyzny ze wskazanych krzywych np w osi Y (widok z boku) i Z (z góry).
2: wyznacza część wspólną na przecięciach płaszczyzn.
3: kasuje te płaszczyzny z pamięci.
4: zostawia tylko krzywą umieszczoną w przestrzeni x,y,z.

Teraz radzę sobie tak właśnie na "piechotę", ale fajnie by było aby mieć taki plugin i zrobić to za jednym razem, a nie w kilku krokach.
Zwłaszcza kasowanie tych płaszczyzn pomocniczych i kresek po nich jest dość pracochłonne.


------------------
Za taki właśnie plugin i pewnie nie tylko ja byłbym bardzo wdzięczny, gdyż sam nie jestem wstanie czegoś takiego napisać.

Pozdrawiam Raiden

 
29-12-11 11:59  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

@Raiden
Dla pewności - chodzi o coś takiego ??


Jest już plugin który robi to automatycznie : Slicer http://forums.sketchucation.com/viewtopic.php?f=323&t=3357
Jednak ze względy na sposób zdefiniowania powierzchni w Sketchupie, wynikiem jest poząbkowwana linia :


Być może uda się to obejść jeżeli odpowiednio zdefiniujemy dwie krzywe wyjściowe (tj taka sama ilość segmentów).
Pomyśle nad tym.
Pozdrowionka i najlepszego w Nowym Roku.
Matt

--

 
02-01-12 13:30  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Serdecznie Witam Wszystkich w Nowym Roku i życzę Wam wszystkiego dobrego.

--------------
@MattWadowice
Nie zupełnie o to mi chodziło.

Slicer'a znam juz odkąd się pokazał.
Swoją drogą to będzie mi on przydatny np. do robienia 3d puzzlii które potem można wyciąć laserem.
Jeszcze lepsza to tego celu jest nowa wersja tego plugina [slicermodeler] bo robi wiele rzeczy dodatkowych.

---
Bardziej chodzi mi o to aby z dwóch krzywych w przestrzeni zrobić jedną
I to poprzez tylko wskazanie / wybranie tych krzywych na różnych rzutach.
Dokładnie tak jak to jest w Rhino:

O coś takiego mi chodzi:


Czyli:
Z zielonej krzywej i niebieskiej powstaje w przestrzeni 3D czerwona krzywa będąca
częścią wspólną (wypadkową) tych krzywych z rzutów.

Pozdrawiam Raiden

Post zmieniony (02-01-12 18:31)

 
05-01-12 05:05  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

@Raiden
Ok rozumiem już o co chodzi , taka generacja krzywej 3D nie jest jakoś bardzo skaplikowana. Algorytm mam już przemyślany , być może uda mi sie napisać i przetestować skrypt jeszcze przed końcem moich wakacji. Pozdrowienia w Nowym Roku
Matt

 
10-01-12 19:56  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

:) Super!
Czekam więc z niecierpliwością na wieści o efektach prac nad takim pluginem.
Naprawdę takiego narzędzia ba..rdzo mi brakuje w SU.

Pozdrawiam Raiden

 
25-01-12 16:08  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Witam ponownie.
Postanowiłem odświeżyć trochę temat i przedstawić aktualny stan rzeczy.



Tak wygląda menu i pasek narzędzi który udało mi się stworzyć. Jak widać w menu jest w więcej komend ale do paska dodałem tylko te których najczęściej będzie się używać.

Uwaga 1. To nadal jest „Work In Progress” – nie wszystko działa w każdym wypadku, do tego potrzebne są testy z użytkownikami i różnymi kombinacjami. To przyszłość.

Uwaga 2. Większość tych narzędzi pisałem mając w głowie konkretny schemat postępowania przy projektowaniu. Oczywiście mój tok myślenia nie jest jedynym słusznym, ale narzędzia są dopasowane akurat do takiego toku postępowania. Ewentualne sugestie co do zmian mile widziane.

Uwaga 3. Podstawowa znajomość Sketchupa mile widziana ;)

Więc po kolei:

Menu 1) Rozwijacz- Rozwija daną powierzchnie składającą się z trójkątów, wraz ze znajdującymi się na niej punktami konstrukcyjnymi. Jeżeli punkty znajdują się w grupach po rozwinięciu pozostaną w tych samych grupach. Ikona nr 3 na pasku.

Menu 2),3) i 4) Numeracja grup – po kliknięciu grupy zostanie jej nadana nazwa (numer). Możliwe sytuacje to numeracja Arabska (1,2,3…), Numeracja rzymska(I,II,III,IV…) lub przypisywanie Kolejnej litery(A,B,C…AA,AB…). W tym momencie przy każdorazowym włączeniu narzędzia, numeracja rozpoczyna się od 1, A lub I. Narzędzie do dopracowania.

Menu 5) Orientacja grup - Narzędzie obróci wszystkie wskazane grupy tak aby były skierowane do góry największą płaszczyzną , a następnie ułoży je obok siebie. Planowane zastosowanie to wskazanie szkieletu i rozłożenie wszystkich wręg na płaszczyźnie w celu dalszego poukładania.

Menu 6) Pozostałość po poprzedniej wersji . Narzędzie wyciągnie ( push/pull) wszystkie płaszczyzny we wskazanych grupach. Prawdopodobnie do usunięcia, nie widzę aktualnie dla niego zastosowania.

Menu 7) Pozostałość po poprzedniej wersji. Narzędzie służące do ustawienia dowolnego elementu względem innego elementu na podstawie położenia 3 punktów. Po oglądnięciu filmu wszystko stanie się jasne.

Menu 8) Projektor – Rzutuje wybrane punkty na zadaną powierzchnie. Działa ortogonalnie w 6 kierunkach: (X+,X-,Y+,Y-,Z+,Z-). Np.: przy kierunku X+, punkty zostaną zrzutowane na pierwszą powierzchnie która występuje w kierunku wektora X+ (+1,0,0). Punkty nie muszą znajdować się po dobrej stronie powierzchni, liczy się tylko orientacja i kierunek wektora. Mam nadzieję, że film wyjaśni sprawę. Ikona nr 2 na pasku.

Menu 9) Dzielnik – Opis w menu jest trochę mylący, bo narzędzie nie jest limitowane do 10 mm. Wybrane krawędzie zostaną podzielone na odcinki o długości nie większej niż zadana przez użytkownika. W miejscach podziału zostaną wstawione punkty konstrukcyjne. Ikona nr 1 na pasku.

Menu 10) Łącznik – Połączy wskazane punkty w krzywą. Należy wskazać pierwszy i kolejny punkt. Pozostałe punkty zostaną posortowane po odległości od poprzedniego. Dlatego warto używać w miarę jednostajnych odległości między punktami (patrz menu9). Rozwiązanie ma jednak wadę. Przykład: Pięć punktów rozpiętych na literze A, wskazujemy jako pierwszy punkt lewy dolny koniec , a jako kolejny lewy koniec poprzeczki. W zależności od układu punktów i ich odległości, może zostać wybrany albo wierzchołek , albo drugi koniec poprzeczki. Ostre wierzchołki są więc piętą achillesową takiego algorytmu. UWAGA narzędzie działa na oddzielnych punktach (operowanie na grupie do dopracowania). Ikona nr 4.

Menu 11) Automatyczny Łącznik – Jeżeli mamy punkty rozłożone w miarę równomiernie i będące grupą możemy zastosować to narzędzie. Algorytm przeiteruje punkty i znajdzie skrajny punkt, a następnie przesortuje punkty i połączy krzywą. Ikona nr 5.

Menu 12) Slotter – Narzędzie działa na 2 grupach z których każda składa się z 1 płaszczyzny. Znajduje przecięcie tych grup a następnie tworzy wycięcia o szerokości 33 mm( projektujemy w skali 1:1). Zastosowanie: połączenia między elementami szkieletu (wybór grubości pojawi się w przyszłości). Ikona nr 6.

Menu 13) 2 krzywe 2D w krzywą 3D - Narzędzie zasygnalizowane przez kolegę RAIDEN'A. Tworzy krzywą przestrzenna na podstawie 2 krzywych 2D lub 3D. Wykorzystuje np. współrzędna Y jednej krzywej i współrzędną Z drugiej krzywej i w zakresie X na którym krzywe się zazębiają tworzy krzywą 3D. Zastosowanie: Generacja Krzywych przestrzennych z planów 2D. Ikona nr 7.

Menu 14) Interpolacja – Kreśli Krzywe pośrednie między 2 zadanymi krzywymi (2D lub 3D). Zadajemy ile krzywych pośrednich chcemy wygenerować , z ilu segmentów mają składać się krzywe oraz sposób generacji: Faktyczny podział odległości między krzywymi czy też jako krzywe znajdujące się w płaszczyznach głównych (XY, XZ, YZ). Ikona nr 8.

W najbliższym czasie postaram się dodać kilka filmów pokazujących działanie poszczególnych narzędzi.Zainteresowanych testowaniem proszę o kontakt.
Chętnie przyjmę też sugestie dotyczące dodatkowych funkcji, nowych narzędzi lub ładniejszych ikon :D
Pozdrawiam
Matt

Post zmieniony (25-01-12 17:06)

 
27-01-12 11:03  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Przykłady.
Podział krawędzi na odcinki o dlugosci x mm i automatyczne łączenie punktów w krzywe
http://youtu.be/-eFs57mzQNQ
Krzywa 3D z 2 krzywych 2D i krzywe pośrednie między 2 krzywymi:
http://youtu.be/XbDBQgL8Obc

Kolejne filmy w drodze.
Matt

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024