ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 13Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 
07-07-15 13:51  Odp: [prace koncepcyjne] PZInż. 322 - było: "Prośba o ocenę rysunków .. [PZInż. 322]"
Jacek   

Wg. mnie koło tylne było większe od normalnego do PF 621 o ok 10 % ale muszę to dokładnie policzyć.

 
07-07-15 14:07  Odp: [prace koncepcyjne] PZInż. 322 - było: "Prośba o ocenę rysunków .. [PZInż. 322]"
Wojciech Cięciwa   

Tyle, że opony balonowe różniły się chyba konstrukcją, a nie wymiarami ....

 
07-07-15 14:30  Odp: [prace koncepcyjne] PZInż. 322 - było:
X32 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mi wychodzi średnica całkowita koła przedniego 670 mm, a wysokość całkowita ciągnika bez kierownicy 1200 mm, z kierownicą 1400 mm. Rozstaw osi 1400 mm. Do pomiarów użyłem tej samej fotki co Jacek, ale wziąłem pod uwagę perspektywę zdjęcia.
Wygląda na to, że dane z "Do broni" są najbardziej wiarygodne, wykluczając to że pomylili rozstaw kół z osiami.

Post zmieniony (07-07-15 14:48)

 
07-07-15 14:59  Odp: [prace koncepcyjne] PZInż. 322 - było: "Prośba o ocenę rysunków .. [PZInż. 322]"
Wojciech Cięciwa   

Tak mi coś przyszło do głowy.

W literaturze piszą, że wersja "terenowa" Polskiego Fiata 508 - czyli "Łazik" miała większe koła. Może i w 322 użyto kół przednich z łazika, a nie z osobówki??

 
07-07-15 15:08  Odp: [prace koncepcyjne] PZInż. 322 - było: "Prośba o ocenę rysunków .. [PZInż. 322]"
Jacek   


Wydaje mi się troszkę dużo jeśli na perspektywę straciłeś 14 cm przy fotce praktycznie idealnie z profilu więc pewnie jest kwestia w metodzie badawczej. Dziwne tez dla mnie jest zestawienie. Mi wyszło przy kole 655 wysokość 1310 a wysokość samej kierownicy 157 ( 0,24 wysokości koła ) czyli razem 1467 mm. Tobie ta wysokość kierownicy wyszła prawie 0,30 x wysokość koła. Nie mówię, że źle obliczyłeś ale to dowodzi, że każdy z nas musi po kilka razy to obliczyć i wspólnie dochodzić do kompromisu,
A jeśli chodzi o wymiary z Do broni to sprawdź sobie też np. rozstaw osi 100 cm. Mi wychodzi, że wynosi on 2,22 średnicy koła czyli przy 655 cm ma on 1454 mm.
A weźmy to od drugiej strony. Wysokość maski Junaka wynosi 110 cm ale w naszym ciągniku silnik jest położony ok 30-40 cm wyżej.

 
07-07-15 15:15  Odp: [prace koncepcyjne] PZInż. 322 - było: "Prośba o ocenę rysunków .. [PZInż. 322]"
X32 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na stronie Do broni zamienili dane rozstawu osi z rozstawem kół, są pomylone zapewne przypadkiem.

Co do tego, czy koła przednie mogły być większe to odpada, bo jak pan A. Jońca napisał, że rozmiar ogumienia przedniego wynosi 4,50 x 16" to na pewno tak jest, gdyż ma on zdjęcia w dużej rozdzielczości na których wszystko widać :)

 
07-07-15 15:28  Odp: [prace koncepcyjne] PZInż. 322 - było: "Prośba o ocenę rysunków .. [PZInż. 322]"
Jacek   

Na stronie Do Broni jest skopiowany pawie słowo w słowo artykuł Pana Tarczyńskiego z lat 70 -tych ( tam jest identyczna pomyłka , być może bez zastanowienia skopiował ja z artykułu z przedwojennej prasy ) Potem Pan Tarczyński dokładnie to zbadał i skorygował wymiary w 1995 roku . W Do Broni jest skopiowany artykuł Pana Tarczyńskiego ale jednocześnie nie podają go jako źródła ( co jest co najmniej dziwne i mało wiarygodne dla całego artykułu podpisanego pseudonimem ) .
Możemy to badać dalej ale wymiary z Do broni mi się z niczym nie zgadzają. A koło 670 sam podałeś czyli znacznie większe niż Wojtek i ja.

 
07-07-15 16:18  Odp: [prace koncepcyjne] PZInż. 322 - było: "Prośba o ocenę rysunków .. [PZInż. 322]"
Jacek   

A wracając do mojego wewnętrznego wyliczenia, to silnik w Junaku jest położony na wysokości 23 cm nad ziemią, maska wtedy ma wysokość 110 cm. W 322 mamy prześwit 20-25 cm ( w Junaku 17 cm ) Czyli do co najmniej 20 cm należy dodać płytę ok 12 cm i silnik położony na płycie powiedzmy na gumach 3 cm, Razem daje nam to dolne położenie silnika najniżej 35 cm nad ziemią czyli 12 cm wyżej niż u Junaka ( te 30-40 cm to trochę przesadziłem ) ale jak weźmiemy prześwit 25 cm albo dodamy resor między osią a płytą albo jeszcze jakieś niuanse zawieszenia to wyjdzie nam jeszcze więcej.
W każdym razie ciężko będzie zachować te 120 cm całości i to tylko przy założeniu braku resora między płytą a osią oraz przy prześwicie 200 mm ale próbujmy.

 
07-07-15 16:31  Odp: [prace koncepcyjne] PZInż. 322 - było: "Prośba o ocenę rysunków .. [PZInż. 322]"
X32 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jak dla mnie za dużo gdybania, dlatego poczyniłem starania zmierzające do zdobycia wiarygodnych danych dot. średnicy kół PF 508 II Junak oraz zdjęć wysokiej rozdzielczości ciągnika.

 
07-07-15 16:48  Odp: [prace koncepcyjne] PZInż. 322 - było:
Jacek   

Byłoby super :)
Spytaj też twoje źródło ( jeśli to Pan AJ) jakie podawał wymiary w 2006 roku ? Chyba że sam masz tę pozycję bo jestem szalenie ciekaw co tam było napisane na temat Pzinż 322

Post zmieniony (07-07-15 17:17)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 13Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024