ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 13Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
15-10-11 09:47  Odp: Prośba o ocenę rysunków ..
Wojciech Cięciwa   

Dla zainteresowanych przedprototyp:
http://galaxy.uci.agh.edu.pl/~sas/322/322_final_0.7z


P.S.
Osoby które zdecydują się na pobranie uprzejmie proszę o wpis w tym wątku i komentarze.
--

Post zmieniony (15-10-11 10:54)

 
29-11-11 22:34  Odp: Prośba o ocenę rysunków ..
aaryt 

 

Witam serdecznie,

Ja również skleiłem model ciągnika PZInż. 322. Niestety zajęło mi to więcej czasu niż przewidywałem, ale w końcu udało się. Poniżej przedstawiam krótką relację z klejenia (mam nadzieję, iż zmieści się ona w jednym poście).

Model dostałem od Sasa w pdf-ie, podzielony już ładnie na strony i gotowy do wydruku, z instrukcją obrazkową (a raczej z rysunkami, które w przyszłości mogą się takową instrukcją stać). Części modelu wydrukowałem na papierze o gramaturze 180g, który to okazał się później w niektórych miejscach zbyt wiotki. Następnym razem drukowałbym na 220g. W niektórych miejscach posiłkowałem się podklejaniem tekturą.

Tyle tytułem wstępu. Zaczynamy oczywiście od ramy. Poza pewnymi początkowymi trudnościami w odczycie rysunku nie sprawiła ona większych problemów. Następnie ukształtowałem wstępnie podłogę ciągnika. Tutaj przydałoby się podklejenie tekturą ścianki przedniej (tej przy piętach kierowcy) oraz wydłużenie oklejki osłaniającej elementy skrzyni biegów (?) o grubość tejże tekturki. Ułatwiłoby to poprawne podklejanie. Skleiłem także akumulatory. Ciekawe rozwiązanie zastosował autor modelu w przypadku oklejki idącej po dolnej stronie akumulatora - jej rozcięcie przypada w innym miejscu niż rozcięcie ścianki akumulatora - otrzymujemy niejako "zakładkę" ułatwiającą sklejenie pudełek.



Wstępne przymiarki podłogi do ścianek bocznych kabiny skłoniły mnie do podklejenia na tekturkę (użyłem 0,5mm) tych drugich. Przy kolejnych pomiarach okazało się, że w celu poprawnego sklejenia podłogi i owych ścianek należy powiększyć wcięcie w ściankach. Zobrazowane jest to na poniższym zdjęciu (nową, podcięta część vs. stara, oryginalna).



Samo doklejenie podłogi do ramy nie nastręcza większych trudności - od spodu podłogi są zaznaczone miejsca, w których należy dokleić ramę. Myślę, że dodanie analogicznych oznaczeń na ramie wyklarowałoby dodatkowo sytuację. Dodatkowo podklejenie tekturką ścinaki oddzielającej silnik od "kabiny kierowcy" ponownie ułatwiłoby montaż niektórych części (ja nie podkleiłem i momentami nie było "za co złapać"; myślę, że to jedno z miejsc gdzie odczułem wiotkość użytego do wydruku papieru). Sam zbiornik (paliwa?) nie nastręczył problemów, jednak boczne zamknięcia okazały się odrobinkę za małe. Również nie było dla mnie jasne, czy zaznaczone pole na desce rozdzielczej należy wyciąć czy nie. Na poniższych zdjęciach widać, że zacząłem płacić za moje decyzje podklejania tekturą - pionowe paski w kabinie kierowcy zbyt mocno odstają od ścianek w ich górnych partiach. Nie zanotowałem żadnych problemów przy sklejaniu tylnych błotników.



Osłona chłodnicy daje odrobinę sztywności przy doklejaniu samej maski silnika. Brak szkieletu czy jakichkolwiek usztywnień daje się tutaj nieco we znaki, jednak jest to wykonalne w kolejności najpierw osłona chłodnicy, a potem maska silnika. Przednie błotniki - wszystko w porządku. Warto by nieco zmienić rozwinięcie drążka kierownicy w taki sposób, aby krawędź łączenia wypadała od spodu, a nie jak obecnie, od góry - byłaby wtedy praktycznie niewidoczna. Na tym etapie przygotowałem również kierownicę, jednak zdecydowałem się jej jeszcze nie wklejać.



Następnie zająłem się sklejeniem układu jezdnego ciągnika. Do napotkanych trudności w przypadku klejenia osi przedniej należy zaliczyć trudności w identyfikacji części lewych i prawych. Wprowadzenie oznaczeń części modelu problemy jednak te zniweluje. Dodatkowo nie było jasne, czy te małe walce, które tam się znajdują, mają być sklejone jako walce czy też ciasno zwinięte. Prawidłową okazała się opcja pierwsza. W celu ułatwienia sobie konstrukcji podkleiłem tekturką ścianki bębnów. Podobnie uczyniłem w przypadku kół przednich - duże obręcze podkleiłem tekturką uzyskując nieco bardziej sztywne opony. Nieco problemów nastręczało tutaj zadecydowanie, czy wewnętrzny pasek obręczy koła ma być wklejony przed, czy też po doklejeniu wąskich pierścieni felgi. Ja najpierw wkleiłem pierścienie, a potem pomiędzy nie wspomniany pasek.



Oś tylna wraz z kołami: podkleiłem tekturką obręcze bębnów i kół. Ponownie nie była jasna kolejność wklejania felg/pierścieni, jednak tutaj jedynym poprawnym rozwiązaniem po sklejeniu opony jest: 1. przykleić do opony jeden pierścień; 2. do tego pierścienia dokleić felgę; 3. dokleić drugi pierścień z drugiej strony łącząc felgę z oponą. Wydaje się do operacją dość karkołomną, zważywszy na szerokość pierścienia, jednak wszystko powiodło się bez większych problemów. Imitacja bieżnika okazała się być nieco za długa, dla obu kół. Dodatkowo skleiłem przednie i tylne zderzaki i reflektory.



Osobny komentarz należy się siedzeniom, zarówno kierowcy jak i bocznym. W obu przypadkach podkleiłem górne elementy siedzeń, a w siedzeniach bocznych także i ich dolne odpowiedniki. Załączone wąski paski boków siedzeń potraktowałem jako oklejki tych elementów. Oklejka siedzenia kierowcy okazała się o ok 1-1,2mm za krótka, natomiast oklejki siedzeń bocznych o kilka mm za długie.



Tym samym wyczerpałem wszystkie dostępne mi części i zakończyłem budowę surówki prototypu modelu. Oto kilka zdjęć ostatecznej jego formy:




W moim modelu brak haka (nie było części) jak i silnika/skrzyni biegów itp. mimo, iż ich kontury można dostrzec na rysunkach montażowych.

Dziękuję za uwagę, odpowiem na wszelkie pytania dot. sklejonego modelu.

--
(::)

 
30-11-11 00:10  Odp: Prośba o ocenę rysunków ..
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

No i fajnie, jest drugi ciągniczek sklejony. Teraz tylko czekać na wersję finalną.

--
http://messer.cba.pl

 
30-11-11 12:44  Odp: Prośba o ocenę rysunków ..
Wojciech Cięciwa   

Bardzo dziękuję za relację ....

Proszę jeszcze o jedną podpowiedź - ponoć PZInż. 322 był zbudowany na "żeliwnej płycie podłogowej" - ja swojego dla uproszczenia zbudowałem na ramie.
Czy zostawić tak, jak jest, czy kombinować z jakąś płytą?


Błędy jakie zgłaszano (koła, hak, wzmocnienia, zderzaki) już są poprawione.
--

Post zmieniony (30-11-11 12:45)

 
01-12-11 17:59  Odp: Prośba o ocenę rysunków ..
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wojtek, mi osobiście bardziej rama pasuje bo można w nią wmontować bez problemu silnik i całą resztę, a z tą płytą to będziesz wydziwiał i nigdy nie będziesz i tak do końca zadowolony.

--
GG 6801515

 
05-06-12 21:18  Odp: Prośba o ocenę rysunków ..
tadeusz 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
 

przepraszam -pobrałem kopie twojego modelu jest fajna ,tylko w rysunkach głównych rzutów brak odpowiedniej skali szer to skala 1;26 wysokość 1;27, a długość to skala 1;32 czy to dezinformacja czy niedbalstwo . W tym przypadku muszę wykonywać wszystkie rysunki od nowa , a tak bym miał pracę ułatwioną , a jeszcze muszę przeskalować ją do skali 1;72.Niepotrzebna praca ale , do tego się już przyzwyczaiłem . Co do reszty ładny model i ładnie opracowany , szkoda że brak przyczepy wraz z pontonem , fajnie by wyglądał pozdro

--
10 ,CZARNA BRYGADA

 
06-06-12 08:01  Odp: Prośba o ocenę rysunków ..
Wojciech Cięciwa   

Hmm, z tą skalą to "zabiłeś mi ćwieka" ....
Muszę sprawdzić, bo rysunek to są rzuty tego samego pojazdu.


Co do pontonu i wozu pontonowego - są w końcowej fazie projektowania i budowy.



[dodane]
Już wiem o co chodzi z tymi rzutami, to rzuty poglądowe, bez zachowania skali.

Poniżej jest ciągnik (tylny most nie jest mój) wraz z wozem pontonowym

--

Post zmieniony (06-06-12 10:23)

 
10-06-12 22:03  Odp: Prośba o ocenę rysunków ..
Wojciech Cięciwa   

Widzę, że zupełnie nikt tu nie zagląda :|

Bo zero jakichkolwiek komentarzy...

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
11-06-12 11:59  Odp: Prośba o ocenę rysunków ..
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Ja zaglądam i muszę powiedzieć, że całkiem ładny ciągnik Ci wyszedł. Czy wersja ostateczna będzie gdzieś dostępna?

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
11-06-12 20:43  Odp: Prośba o ocenę rysunków ..
jaceksw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Przynies na Lajkoniki koniecznie!!!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 13Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024