ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
04-04-11 13:11  Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Witam
Modelarstwo ciągnie się za mną jeszcze od szkoły podstawowej ("naście" lat temu), jednak aktualnie brak czasu uniemożliwia mi powrót do tego hobby. Brak czasu, lub może brak wiary w swoje umiejętności? Zwłaszcza gdy oglądam relacje na forach :D

Jednak w związku z wykonywanym zawodem mam jednak styczność, na co dzień z modelowaniem 3D i odrobiną programowania. A czas dojazdu do pracy wykorzystuje na wymyślanie sposobu jak można by projektować modele bez wydawania grubych pieniędzy na Rhino i Corela.

Swoje przemyślenia prezentuje tu: http://sketchup-p-p.blogspot.com

Zapraszam do dyskusji i krytyki (na łamach forum lub bezpośrednio na blogu)
Pozdrawiam
Matt

--

 
23-05-11 11:19  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Witam ponownie.
Od pierwszego posta:
- dni: 49
- wyświetleń posta: 414
- krytycznych reakcji na fotum: 0
- pozytywnych reakcji na forum: 0
- wyświetleń bloga: 1010
- reakcji na blogu : 0

Czy jest aż tak tragicznie ??

W ramach odświeżenia, mały materiał filmowy:
Jak to działa ?
Matt

--

 
25-05-11 08:41  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Dopiero dziś miałem okazję przeczytać ten wątek. Na Sketchup'ie się nie znam.
Mam pytanko do Ciebie: Czy masz w najbliższych planach wykonać projekt jakiegoś ciekawego modelu kartonowego ( taki z prawdziwego zdarzenia), czy tylko gdybasz jak to można pobawić się w projektowanie nie wydając dużo kasy na profesjonalne oprogramowanie?

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
27-05-11 23:37  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Qba 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wiesz, jak się wie jak te krzywe wprowadzić z planów, i co z tego praktycznego wyjdzie to będzie ok. Ja się zatrzymałem po pierwszym zdaniu. ;/
Jednak szukam czegoś prostego.
Ale gratuluję naukowego podejścia, wygląda porządnie.
tak trzymać.

--

__________________________________________________________________

Nie mów że nie masz czasu, tylko że masz inne priorytety.

GG 227079

 
28-05-11 18:54  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

MattWadowice,

Czy spodziewałeś się czegoś innego? To, co piszesz i próbujesz pokazać na swoim blogu mnie się osobiście skojarzyło z pracą naukową lub czymś w podobnym rodzaju.
Sketchup w sumie nie jest złym programem, ale też nie da się go porównać do typowego modelera. Powierzchnie można w nim rozwijać bez używania do tego skomplikowanych obliczeń z Excela. ;) Wystarczy plugin o nazwie unfoldtool. Może do mocno pokręconych brył się nie nadaje, ale da się coś z tego wyciągnąć. Jak wychodzi to w praniu można sprawdzić na YT.

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
30-05-11 13:44  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Hmmm... w zasadzie nie wiem czego się spodziewałem.
Ale teraz przynajmniej nastąpiła jakakolwiek reakcja :D
@ Hator
Unfoldtool w sketchupie działa jak najbardziej, ale wg mnie ze względu na pełny manualizm nie nadaje się do zastosowań innych niż bardzo proste modele. Bo ja osobiście nie wyobrażam siobie rozwijania bryły składającej się np z 100 powierzchni klikając każdą po kolei.
Istnieje jeszcze plugin Waybe , ale nawet do zastosowań niekomercyjnych to koszt 20 $, Komercyjne to już 200$. A moja ideą od początku było to, aby cała zabawa była darmowa.

@Qba

Faktycznie styl może przerażać - odezwała się techniczna część mojej natury.
Stwierdziłem że teoria nie zaszkodzi , bo być może ktoś będzie chciał się dowiedzieć, jak to działa od podszewki. Zgadzam się z Tobą że najważniejszą częścią jest odpowiednie zdefiniowanie modelu. Ten etap ( jeśli do niego dotrwam ) również pojawi się na blogu.
Plan jest następujący : na podstawie jakiegoś modelu pokazać jak podejśc do róznych części ( szkielet , skrzydła , kadłub, przejścia kadłub- skrzydło ). Ale na to jeszcze czas.

I tym samym dochodzimy do etrzeciej odpowiedzi :
@SZKUTNIK
Plan był taki, zbydować sobie narzędzie, a potem coś zaprojektować.
Więc odpowiedź na to pytanie brzmi : Tak , jeśli dotrwam. Co to będzię ? Na 99,9% jakiś samolot.

Aktualnie zabawa z Excelem stanęła w miejscu, piersza część którą widać na filmach to export SKETCHUP >> EXCEL ,rozwijanie i export EXCEL >> SKETCHUP lub EXCEL>>EXCEL.
Drugi plik Excela nad którym pracowałem, generuje wykres oparty na wyeksportowanych punktach, wykres można zapisać jako SVG i dalej obrabiać w dowolnym programie do grafiki wektorowej.
Plik działa, ale jest w stanie nazwałbym to "surowym".

Po kilku dyskusjach na innych forach doszedłem do wniosku, że dokładnie to samo powinno dać się wykonać w samym Sketchupi'e. Broniłem się przed tym bo to kolejny język programowania do nauki... Ale techniczna strona mojej natury znowu zwyciężyła :D

To co do tej pory udało sie uruchomić:
http://youtu.be/vAAt2Jb9P4Y

Z pozdrowieniami
Matt

 
30-05-11 16:03  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Qba 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wiesz, jednak większość nas czeka na coś takiego jak darmowe siatki, proste w obsłudze i sporo opcji.
Zrób tak jak pierwsze komputery Appla, dawali to babci do testów, jak sobie poradziła to znaczy że soft się nadaje.
;)
Powodzenia.

--

__________________________________________________________________

Nie mów że nie masz czasu, tylko że masz inne priorytety.

GG 227079

 
14-06-11 15:32  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Yans   

Program ściągałem z ciekawości i chęci zapoznania się z nim. Pobrałem do niego wtyczki do rozwijania siatek brył i powoli rysuje. Na razie ćwiczę rozwijanie siatek brył i się dokładnie zapoznaje.
W planach chce zrobić pojazd na podstawie komiksu Tytus Romek i A`tomek z księgi XVI. Wstępnie mam już rozrysowany szkielet planuje wykonie wnętrza i kół.

 
14-06-11 19:20  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
A można wiedzieć w jakiej skali bedzie ten komiksowy model.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
14-06-11 21:11  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Yans   

Najpierw zrobiłem wstępny szkic na papieże powiększyłem szkic który jest w komiksie. Kolejnym etapem był szkic w Panit i zrobieniu kilku bimap które można wykorzystać w dalszym projektowaniu. Próbowałem coś robić przy pomocy Blendera ale poległem przy obsłudze interfejsu i jeżeli wrócę do niego to może później. Szukałem w sieci innych programów i przypomniałem sobie że w numerze Modelarza był opis programu T-FLEX z przykładowym zastosowaniem (informacja jest na tym forum) . Przy pomocy tamtego programu zrobiłem szkice tych części które odręcznie nie potrafię zrobić ale nie udało mi się do końca go opanować. Po twoim temacie przejrzałem sieć i stwierdziłem że można spróbować coś zrobić model planuje zrobić w skali 1:33 i może 1:25.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 9Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024