ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 9Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
09-07-11 13:19  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Cześć

Hator:
I tak Twój Hydromil jest bardzo fajnie zrobiony.

Czasem jestem też zmuszony z korzystania tylko ze zdjęć.
Wówczas jest nawet kilka podejść zanim uzyskam właściwe proporcje i zadowalający mnie efekt.
Więc rozumiem ile to kosztuje pracy.

Ja wykonuje modele 3d do zrobienia sobie miedzy innymi planów modelarskich.
Potem z nich wykonuje modele kartonowe rozwijając tylko najważniejsze elementy.
Resztę opracowuje już na "płasko" w programie graficznym korzystając ze sporządzonych planików.

Większość z nas przekonała się że dostępne planiki nie zawsze pasują widokami
do siebie. (góra z bokami czy z frontami)
Korzystanie modelu 3d do sporządzania rysunków technicznych eliminuje błędy rzutów i sprawia że będą one zawsze pasowały do siebie.


---------------
Mały przykład -
Fazy budowy modelu Buszmastera. -czyli od Sketchupa do kartonówki

1) Model 3d
- wirtualna skala 1:1


2) Plan zmontowany z rzutów:

-Usunieto


3) Optymalizacja rozwijania:
Czyli tylko wybrane elementy i plugin " unfoldtool"



4) W trakcie budowy



5) Model z kartonu w skali 1:48


Tak to właśnie w skrócie wygląda u mnie.


Może kiedyś w wolnej chwili zrealizuje swój pomysł i pokuszę się o napisanie jakiegoś dokładniejszego tutorialu dla forumowej braci.

Pozdrawiam Was Serdecznie
Raiden

--

Post zmieniony (31-08-11 11:13)

 
11-07-11 21:56  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

Zgrabnie Ci wyszedł. :)
Twój Bushmaster był robiony od początku z planem rozwinięcia i sklejenia, mój Hydromil już nie, więc użycie czegokolwiek do jego rozwinięcia to dla mnie strata czasu. Dlatego przysiądę się do niego ponownie, bogaty o doświadczenie, jakie na nim zdobyłem.

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
16-07-11 13:31  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Cześć,

Tak naprawdę to modele kartonowe są "produktem ubocznym" modelowania w 3d.

Kartonówek zwykle nie kończę budować w stopniu jakim bym chciał.
Niestety brak mi jakoś z wiekiem cierpliwości do klejenia i precyzji w wykonaniu detali.

------------
Kolejna porada wujka Raidena:
Jeśli obiekt jest symetryczny modelujemy wstępnie tylko połowę
Potem robimy odbicie lustrzane i dodajemy różnice w detalach.

Przykład budowy przez symetrię:
Odgrzebany stary nieskończony kiedyś model do którego teraz na nowo się zabrałem.



Post zmieniony (16-07-11 13:32)

 
16-07-11 16:31  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

Siatka do modelu jako produkt uboczny - ciekawa myśl ;)
Na mnie osobiście, modele 3D, nawet te bardzo dokładnie "wyrzeźbione" nie robią zbytniego wrażenia, bo mają taki minus, że nie można ich dotknąć. :))))
Dla mnie skala 1:48 jest stosunkowo za mała, jak na pojazdy.

Ps. O symetrii wiem i "unikalnym komponencie" też. Dzięki tej opcji można jednorazowo zmienić wygląd tej samej części, która występuje na modelu w więcej niż jednym egzemplarzu. :)

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
17-07-11 03:20  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Tak Tak - siatka to produkt uboczny. :)
Projektuję ją i rozrysowuje tylko wówczas jak mam natchnienie na coś z kartonu.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Co do skali 1:48 to wybrałem ją ze względu na brak powierzchni na ekspozycję i łatwość ewentualnego transportu.
Kiedyś moim standardem była skala 1:35 gdyż jest do niej mnóstwo dodatków z plastiku (np figurki)
Teraz już mam figurki i uzbrojenie Tamiya w 1:48 a jest tego coraz więcej na rynku.
Można więc poszaleć już z "uplastycznianiem" modeli w 1:48.

Zresztą skala nie ma żadnego znaczenia przy projektach w 3d
Ja i tak robię model wirtualny w 1:1.
Potem można już go sobie rozrysować w dowolnie wybranej skali.

-------------------------------------------------------------------------------------------
Modele 3d mają wiele zalet:

- możemy je wykorzystać do stworzenia dobrego planu.
- możemy je zrenderować i zrobić np ilustrację do okładki.



- doskonale nadają się też do stworzenia instrukcji montażu modelu kartonowego.
- możemy wykorzystać je i pobawić się nimi w grach (co mi się kiedyś zdarzało)
- pobawić się w filmowca i stworzyć animowane scenki.
itp...itp

A co do brania do modelu 3D do ręki to:
Można je jednak brać tylko że to opcja niedostępna jest jeszcze zwykłym śmiertelnikom bo usługa kosztuje na razie wielkie pieniądze.
Chodzi mi o wydruk naszych wypocin drukarką 3d zwany Rapid-prototyping.
Pracuję zawodowo przy projektowaniu części samochodowych i czasem zdarza mi się
trzymać w rękach to co jeszcze dzień wcześniej miałem tylko na ekranie. :))

Wszystkie procesy wraz z rozwojem technologi tanieją, więc pewnie i to będzie kiedyś łatwo odstępne.
A wówczas stworzone teraz modele w 3d na pewno się przydadzą :)))

Pozdrawiam Serdecznie
Raiden

--

 
24-07-11 10:39  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

M.in. ze względu na skalę 1:33 porzuciłem lepienie samolotów. Duże w miarę gładkie powierzchnie do zbierania się kurzu. ;) Później przyszło przeprofilowanie na pojazdy kołowe. W skali 1:25 może nie każdy pojazd da się uszczegółowić tak jak się początkowo planuje (są małe i większe), ale pokazać się da dość sporo. Co do zajmowanego miejsca to już kwestia leży w tym, co chce się mieć na półce. Wszystkiego się nie da, bo życia nie starczy. :)))))

===============

Zalety modelu 3d, o których piszesz są oczywiście niepodważalne. Po prostu to jest nowa technologia i w stosunku do ręcznego kreślenia ma także taką zaletę, że szybciej można nanosić poprawki bez ponownego rozrysowywania większej części poprawianego modelu.


=================

Matt, możesz napisać, skąd pobrać wtyczkę BZ Curves? Szukałem na sieci i nie potrafiłem trafić na to narzędzie.

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
25-07-11 09:59  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Ciekawa dyskusja. Właśnie o to chodziło , żeby pokazać , że się da :D
Tak sie składa, że Sketchupa też używam do "umeblowania" nowego domu.
Naprawde się przydaje.

Co do modeli, to Buschmaster pierwsza klasa !
Modelowanie z dużych, płaskich powierzchni, a potem ich rozwinięcie jest na pewno prostsze niż modeli opartych na krzywych.
Pojazdy, samoloty, 1:33, 1:25 ... dla każdego coś innego. I to jest niesamowita zaleta modelarstwa. Faktycznie 1:33 w wypadku samolotów może sprawiac kłopot, mniejszy dla II WŚ, większy dla współczesnego lotnictwa. Może to jest też przyczyna dlaczego zwłaszcza na zachodzie tak popularna jest skala 1:50 ?

W moim Su aktualnie są zamodelowane wszystkie główne bryły, kadłub, skrzydła i stateczniki. Musze poprawić (odchudzić) statecznik pionowy i podzielic skrzydla na cześć stałą i ruchomą . potem będzie czekac budowa szkieletu. Niestety napotykam jakiś problem związany z powierzchniami generowanymi przy pomocy skryptów dostepnych na sieci. Nie wszystkie chcą się porządnie rozwijać . Być może trzeba bedzie napiać coś od nowa.

@Hator : BZ curves - dałbym sobie ręke uciąć że plugin tak sie nazywa :D
Na sieci ma nazwe bezierspline: BEZIERSPLINE

Pozdrawiam

Post zmieniony (27-07-11 08:54)

 
25-07-11 18:35  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

A to już inna inszość, bo plugin od Fredo6 to ma jeszcze inną nazwę, przynajmniej w aktualnej wersji. ;)
Jak moje siatki będą się dobrze rozwijać, to też się lepiej zaprezentuję.

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
27-07-11 03:22  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Cześć.

Nie tylko płaskie powierzchnie zdarza mi się rozwijać.
Czasem nawet całkiem pozaokrąglane.

Np:
Samolot CASA z wredną do rozwijania "płetwą bobra" z tyłu pod ogonem.



Nie chciało mi się tego sklejać bo samoloty to nie moja bajka.
Chciałem tylko kiedyś sprawdzić czy się da to porozwijać.
Jakoś udało mi się to ale poległem na fragmencie kabiny i musiałbym ją przemodelować aby dobrze wyszła.
Dałem więc sobie spokój z testowaniem wykonania siatki do tego modelu bo i tak go bym nie kleił.
Trafiła więc sobie do archiwum projektów.
--------------
We wręgach (to białe) możecie zauważyć kółka.
Wyznaczają one pomocniczo górę wręgi.

--

 
27-07-11 09:03  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Raiden, fajnie to wyglada, niestety nie moge otworzyć grafiki w pelnej wielkości i poogladać dokładniej.
2 pytania: Rozwijałeś ręcznie czy przy użyciu jakiegoś pluginu ?
Dlaczego ogon był problematyczny? Z kształtu wręg wnioskuje, że powinno być w miarę prosto, może poza ostatnim elementem.

Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 9Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024