ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 9Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
15-06-11 10:29  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Skala 1:33, 1:25 - Oho coś dla miłośników lotnictwa i pancerki ;-). A skąd wziąłeś wymiary oryginalnego pojazdu. Czyżbyś w tej sprawie konsultował się z Papciem Chmielem? ;-)

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
15-06-11 13:06  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Yans   

Wymiary są szacunkowe i mogą się różnic model chce wykonać na podstawie zamieszczonego w komiksie rysunków. Część wykonam ręczne szkice a reszta gdzie bede musiał rozwijać siatki przy pomocy programów graficznych.

Post zmieniony (16-06-11 01:41)

 
24-06-11 21:54  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Piotrek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

co do tego Sketchupa to gdzieś widziałem gotowy model Devastatora i nie tylko.

------------------------------------------------------
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=9b467f904cb9b9647913b672d98bc73
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=b1c0af661af3bc9447913b672d98bc73
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=e3ab3b740f94a6a647913b672d98bc73

Post zmieniony (24-06-11 21:56)

 
30-06-11 12:01  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Ciekawy model.
Ale modelowanie w Sketchupie ( i kazdym innym programie ) tak aby jak najlepiej to wyglądało , to nie to samo co modelowanie pod model kartonowy.
Być może da się z tego modelu wyciągnąć np przekroje kadłuba, i potem na ich podstawi zbudować elementy które uda się rozwinąć.
Pytanie brzmi, czy nie lepiej od razu narzucić pewne uproszczenia i modelować elementy które można przenieść na papier ?
Blog aktualnie jest zawieszony, zbyt dużo rzeczy na około...
Ale jestem w 99% pewny że całe rozwijanie da się wykonać w Sketchupie.
I to całkiem automatycznie ( Przy założeniu że model będzie wykonany od poczatku z tą myślą )

Pozdrawiam

 
01-07-11 15:09  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

Na pewno nieco inaczej się modeluje pod rendering, a inaczej pod rozwijanie bryły. Tylko jaki stopień wygładzenia (soften) zastosować pod rozwijanie, aby nie zatracić kształtu?
SketchUpa (bez dodatków) używam od niedawna i już zdążyłem się przekonać, że trzeba bardzo uważać, bo dzięki pewnej automatyzacji wcale nie modeluje się łatwiej.

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
04-07-11 13:53  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Dokładnie. To jaki stopień uproszczenia zastosować i jak podzielić elementy to wg mnie kwintesencja projektowania kartonówek. Patrząć np. na modele AH to niektóre elementy z kórych modeluje się kadłub mają kilka mm szerokości ( prosze o poprawke jeśli się myle - nie mam akurat nic pod ręką ).
Pewnie, że możnaby cały model podzielić na takie wąskie elementy i potem osiągnąć bardzo dobrą zgodność z geometrią oryginału. Pytanie tylko czy ktoś będzie miał cierpliwośc aby to skleić?
Wydaje mi się, że trzeba działać troche po omacku i dobierać podział "na oko". Co prawda na podglądzie na monitorze można z grubsza powiedzieć gdzie będziemy mieli łagodny przebieg a gdzie załamanie, ale próbne klejenie może nas zweryfikować. Papier jest podatnym materiałem. A w przypadku modelowania na komputerze poprawka modelu po sklejeniu surówki nie wydaje sie być aż tak straszna.

@ Hator
Możesz rozwinąć na co trzeba uważać?

Pozdrowienia

 
04-07-11 21:46  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

SUP'a zacząłem używać, bo szukałem programu prostego w obsłudze i posiadającego jednostki metryczne, ale nie pod kątem "naszego" modelowania, a pod kątem zrobienia sobie kilku modeli do gry komputerowej. Domyślny program (Zmod), w którym się te modele robi nie posiada jednostek metrycznych, a modelowanie w nim opiera się na proporcjach. Dla mnie coś takiego było nie do pomyślenia. Postanowiłem więc, że skoro Google ma niby prosty program, to się z nim zmierzę. Nie powiem. Modeluje się w nim dość intuicyjnie. Z drugiej strony każda kreska, którą się postawi, nawet ta pozornie niewidoczna, ma znaczenie. Ten automatyzm jest też utrudnieniem, bo nawet jeśli model wyjdzie prawidłowo, to po konwersji do formatu .3ds może zrobić się z modelu krzak. Dowiadywałem się o tym po imporcie to domyślnego programu, czyli Zmod'a. Tam dopiero było widać, że SketchUp naprodukował mi przenikających się płaszczyzn, o których nie miałem bladego pojęcia. One właśnie rozwalały mi czasem bok, czasem jeden element. W sumie reguły nie zauważyłem. Ten sam element wykonany na dwa sposoby jest różne przetwarzany podczas konwersji. Być może to wina konwertera. Nie wiem. Wiem, że do robienia czegoś większego z przeznaczeniem na konwersję może okazać się zmarnowanym czasem. W wypadku modelowania pod rozkładanie siatek pewnie jest bardziej przydatny, bo nic nie trzeba konwertować. :-)
Model prawie gotowy

Widok po konwersji 3D. Usunięte elementy źle skonwertowane


--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
07-07-11 14:59  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
MattWadowice   

Ok, jedziemy !
W ramach odstresowania od przeprowadzki zasiadłem na kilka chwil do Sketchupa i stworzyłem takie coś :



Więcej screenów i troche opisu pojawi się wkrótce na blogu.
Pozdrawiam

--

 
07-07-11 21:39  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Cześć,

Ja wczoraj zrobiłem sobie coś takiego:

Jest projekt nowego mojego modeliku w skali 1:48.


Wersja po lepszym renderze.


-------------------
Od 2 lat wszystko robię sobie właśnie w tym programie i do tej pory mam tych swoich wypocin naprawdę sporo.
Oprócz zaprojektowania nim już paru modeli kartonowych, urządzałem tym mieszkanie.
Sketchup posłużył mi jako symulator i po zamodelowaniu mebli mogłem je sobie dowolnie porozstawiać po wirtualnych pokojach.

Tak więc gorąco go polecam sketchup'a.
Na starcie po chwili pracy łapie się co i jak za modelować gdyż jest dość intuicyjny.

Pozdrawiam Raiden


PS:
Taka wskazówka
Swoje prace w 3D modelujcie w skali 1:1 - to ogólnie przyjęty standard światowy.
Pozwala to na łatwą wymianę "elementów" w społeczności 3d.

Nawet to jest zrobione wirtualnie w skali 1:1. :)


--

Post zmieniony (08-07-11 01:36)

 
08-07-11 19:33  Odp: Projektowanie w Sketchup'ie
Hator   

MattWadowice,
Czekamy z niecierpliwością. Przy modelowaniu tego Su jakich dodatków użyłeś? Pytam, to w temacie wtyczek-ułatwiaczy jestem w punkcie zero. ;-)

RAIDEN ,
Mój Hydromil jest wymodelowany z proporcji na podst. 2-3 w miarę dokładnych zdjęć, więc tak naprawdę, aby zrobić z tego model do sklejania musiałbym zacząć sprawę od początku. :)))

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 9Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024