ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
08-01-11 15:18  [Pytanie] Linie podziału blach i nity (Rhino)
Ozzy(rys) 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam.
Postanowiłem zapytać o to także tutaj, bo wiem że tu też są osoby siedzące dobrze w Rhino.
Tak sobie rysuję i rysuję, doszło już do próbnych wydruków i sklejania tego co narysowałem. Ale chciałbym przy okazji próbnego sklejania od razu mieć naniesione ww. rzeczy, tj. linie podziału blach i nity.
I teraz pytanie, jakimi sposobami najlepiej to zrobić? Dotychczas próbowałem to robić w ten sposób, że mając rzut boczny kadłuba rysowałem na jednej płaszczyźnie linie podziału i drobne elementy i rzutowałem to wszystko na powierzchnie. O ile przy jakichś ogólnych liniach to wychodziło, to przy drobniejszych elementach po rozwinięciu widać było, że jest to niedokładnie. Nitów tak rzutować nie mogę, bo jeśli będę rzutował okrągły nit na pochyloną powierzchnię to wyjdzie elipsa. Myślałem, żeby robić to na już rozwiniętej powierzchni, ale to byłoby chyba dość kłopotliwe, muszę tego spróbować.
Jakie Wy macie na to sposoby? Są jakieś proste metody, funkcje?
Z góry dzięki za podpowiedź ;)
Pozdrawiam

--
Pośród wieści dziwnej treści, czarny dzięcioł z chęcią pień ciął

 
08-01-11 19:28  Odp: [Pytanie] Linie podziału blach i nity (Rhino)
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Na rozwiniętych powierzchniach będzie łatwiej.
Narysuj nit (okrąg) i poleceniem transform/array/along curve umieść nity wzdłuż linii podziału blach, podając ich liczbę, lub odstęp między nimi.

Zobacz to:






--

Post zmieniony (08-01-11 21:02)

 
09-01-11 14:05  Odp: [Pytanie] Linie podziału blach i nity (Rhino)
Ozzy(rys) 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki za podpowiedź.
Widzę, że cudownego środka na to nie ma i trzeba będzie się trochę pomęczyć. O ile linie da się rzutować na na nierozwinięte powierzchnie, to pozostałe elementy typu nity, obrysy trzeba już rysować na rozwiniętych.
Poniżej moje pierwsze próby:



--
Pośród wieści dziwnej treści, czarny dzięcioł z chęcią pień ciął

 
09-01-11 16:30  Odp: [Pytanie] Linie podziału blach i nity (Rhino)
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

No jest jeszcze jeden sposób na nanoszenie nitów. Dość często to stosuje.
Metoda polega na tym, że prowadzę linię prostopadle do rzutni a przechodzącej przez środek nitu i powierzchnię, gdzie ten nit się ma znajdować. Następnie znajduję punkt przecięcia tej linii z powierzchnią. W kolejnym kroku rysuję kulę ze środkiem w tym punkcie a średnicy takiej jak ma być nit. Przecięcie kuli i powierzchni tworzy linię nitu. A z tym to już wiesz co robić.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
09-01-11 17:24  Odp: [Pytanie] Linie podziału blach i nity (Rhino)
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

MichalR
Nie rozumiem, po co ta cała operacja w 3D? Tylko do wyznaczenia położenia pierwszego nitu w serii?

--------
Ozzy,

rozkładanie powierzchni wraz z liniami często prowadzi do znieształceń tych linii (tzn krzywych zamkniętych odwzorowujących pokrywy, wycięcia, otwory). W tym konkretnie przypadku, zarys pokrywy luku po rozłożeniu będzie(może być) zdeformowany, i tak czy siak trzeba go już rozrysować w 2D.

--
imagination+extrapolation

 
09-01-11 20:20  Odp: [Pytanie] Linie podziału blach i nity (Rhino)
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Jeśli ma się rysunek (np. rzut boczny, gdzie są pokazane nity

a chce się je nanieść na walec to tak jest chyba najłatwiej


Nanoszenie nitów po rozwinięciu takiej powierzchni z takim ułożeniem nitów już nie jest trywialne.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
09-01-11 20:36  Odp: [Pytanie] Linie podziału blach i nity (Rhino)
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Teraz rozumiem.
Wyrenderowany model z takimi nitami ładnie wygląda(a nawet bardzo!), ale dla procesu rozkładania powierzchni (co jest generalnym celem) nity 3D raczej są IMHO niekonieczne w przypadku Ozzyrysa.
Idąc na skróty przez Twoją metodę, powierzchnie można rozkładać razem z (tylko)punktami na nich - na wydruku wyjdą ładne nity, bez obawy, że wystąpią zniekształcenia.


BTW jako że Twoje prace są wybitne i zawsze mi się podobały (choć to nie mój temat), powiedz mi jak robisz tak ładne rendery?
Ja zawszem mam jakieś czarne cienie, niedoświetlenia itp pomimo kombinacji świateł, tła itp. (wbudowany renderer Rh) . Teskturujesz, używasz jakiegoś v-ray, czy jak?
--

Post zmieniony (09-01-11 20:41)

 
09-01-11 22:47  Odp: [Pytanie] Linie podziału blach i nity (Rhino)
Ozzy(rys) 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki za rady.
MichałR - ciekawy patent z Twoimi nitami. Warto zapamiętać. Ja jednak poprzestanę wyłącznie na 2d, z racji tego, że w moim latadle, w oryginale praktycznie nie wystawały one poza powierzchnie blach. Aż tak detalizować chyba nie ma sensu.
Jeśli chodzi o rendering, to też chętnie poczytam jak to robią inni, bo mój też pozostawia trochę do życzenia. Chociaż ostatnio udało mi się w miarę dojść do ładu z oświetleniem i tłem. Poniżej moje przykładowe rendery.



--
Pośród wieści dziwnej treści, czarny dzięcioł z chęcią pień ciął

 
09-01-11 23:15  Odp: [Pytanie] Linie podziału blach i nity (Rhino)
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Tak na szybko. Ta kula w punkcie przecięcia jest głównie po to aby znaleźć obrys nitu. Ten obrys jest przenoszony na 2D podczas rozwijania części z 3D.
Ale w renderingu ta kula ładnie pokazuje sam nit. Z reguły nity są on płaskie, ale moim zdaniem szkoda czasu na rysowanie walców i to jeszcze odpowiednio ustawionych do płaszczyzny.
Co do samych moich renderów to używam Brazil'a z ustawieniami dobranymi przypadkowo (naprawdę).

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
10-01-11 18:39  Odp: [Pytanie] Linie podziału blach i nity (Rhino)
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

I to jest ta różnica w renderach. Kryształowa przejrzystość i lekkość odwzorowania obiektu jest chyba nieosiągalna we wbudowanym silniku Rh...

Jest jakaś darmowa alternatywa dla Brazila, V-raya i Flamingo?

--
imagination+extrapolation

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024