ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
10-01-10 10:11  Pomoc w projektowaniu
ŁukaszM   

Witam
Używam Corel Draw X4 home edition i mam mały problem. Robię sobie okręcik. Mam już pokład, wodnicę i wręgi. W jaki sposób zaprojektować burty przy użyciu wyłącznie Corela?

 
10-01-10 20:05  Odp: Pomoc w projektowaniu
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Sam Corel nie wyliczy Ci kształtu burt, choćbyś wprowadzał nie wiem jakie dane. W Corelu można narysować burty, a nie wygenerować. Do tego celu należy użyć programu do grafiki 3D np. Siatki.. Jeśli chcesz zrobić burty używając tylko Corela, weź pasek kartonu trochę większy od wysokości burty, przyłóż do kadłuba i zaznacz gdzie należy go obciąć. Następnie zeskanuj ten kształt, odrysuj w Corelu wydrukuj, sprawdź na modelu, wprowadź niezbędne poprawki i tak aż do uzyskania zadowalającego efektu.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
20-01-10 03:50  Odp: Pomoc w projektowaniu
Lu_cyper 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

RomanC, naprawdę nie masz sumienia;)

 
19-02-10 20:59  Odp: Pomoc w projektowaniu
Model-KOM (KOK) 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 9
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


kurcze idzie to zrobic w corelu... ale nie umiem ci tego powiedziec .. hihih duzo rzutowania i przenoszenia wymiarow .
robiac scuda w corelu tez maialem kilka dziwnych elementow ktore mialy wiele pochyleni w roznych kilerunkach ,,, duzo rysunkow i sie udalo

--
KOK007 - WWW.MODEL-KOM.PL

 
21-02-10 17:11  Odp: Pomoc w projektowaniu
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Witam Serdecznie,

Popieram to co napisał ŁukaszM.
Metoda godna polecenia zanim się nabierze wprawy przy rozrysowywaniu
jakimiś automatycznymi "rozwijaczami".
Z resztą efekty końcowe po automacie i tak trzeba potem skorygować np: o grubość kartonu.

A tak robimy:
-Wstępny szablon z kalki technicznej
-Przymiarkę na szkielecie
-Skanowanowanie dopasowanego szablonu
-Obrysowanie skanu
-Testowy wydruk i znów przymiarka. (zwykle pasuje idealnie)

To jeden z podstawowych i skutecznych sposobów na stworzenie precyzyjnie pasujących elementów.

(Tak właśnie powstał w 2005r Citroen HP dla WAK'u.)

Pozdrawiam
Raiden.



Post zmieniony (22-02-10 08:15)

 
23-02-10 23:55  Odp: Pomoc w projektowaniu
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

-

Post zmieniony (30-09-11 14:34)

 
27-02-10 13:49  Odp: Pomoc w projektowaniu
RAIDEN 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9
 

Yanis
-Masz oczywiście rację
Chodziło mi bardziej o zbieranie doświadczenia przy przygotowaniu poprawnych części.
Jak wiadomo model można rozrysować i podzielić na wiele sposobów.
- a w efekcie bryła wychodzi ta sama.
Tyle że jedne bryły są przyjazne w montażu, a inne są koszmarne.
Kwestia odpowiedniego podziału, którego trzeba się nauczyć (np na szablonach)

Jak bawiłem się w robienie sobie modeli baaa..rdzo dawno temu
to jedyny "wspomagacz" to kalkulator Elwro "Bolek", cyrkiel i linijka lub ekierki.
A części jakoś pasowały do siebie.

W owych latach nieliczne i niedostępne komputery nie miały jeszcze grafiki tylko wyświetlały litery i cyfry a zajmowały przy tym sale 50/50m.

Pierwszy mój model komputerowy powstał już w domu na IBM PC w 1990r, więc dla niektórych pewnie w praczasach. :))

Teraz bez kompa nie wyobrażam sobie pracy.
Ale doświadczenia zebrane w czasach podstawówki gdzie modele rysowałem ręcznie procentują do dziś w codziennej pracy nie tylko modelarskiej ale i zawodowej.

Pozdrawiam Raiden

--



Post zmieniony (28-02-10 00:33)

 
02-03-10 17:20  Odp: Pomoc w projektowaniu
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Zauważcie jeszcze to, że Łukasz zapytał jak to zrobić wyłącznie w Corelu. Karol, też masz rację, ale to wychodzi dobrze przy kanciastych kształtach. Przy płynnych bryłach kadłuba jest trochę za trudne. Co nie znaczy że niemożliwe. Jednak po chwili mamy taką siatkę linii pomocniczych, że można dostać oczopląsu i zapomnieć co do czego ma pasować.;-)

--
Pozdrawiam.
-----------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024