ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
16-12-07 08:09  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Witam w niedzielny poranek. Ludzkość sobie jeszcze smacznie śpi - Dorsz The Odyniec zapewne też ;-) - a ja rozwijam stożek :)

Stożek
Na stożek można popatrzeć, jak na graniastosłup który ma baaaardzo wiele ścian bocznych. Ponieważ w nowej wersji programu Siatki są bardzo fajne rysunki brył, które można sobie obejrzeć w 3D, postanowiłem z nich skorzystać. Mam nadzieję, że KubaZ mnie nie zbeszta :-)



Przyjęcie 1/5 długości piksela ma na celu jedynie to, aby w obwodzie nie powstała dziura. Program będzie więc czasami kilkukrotnie "dziobał" w ten sam punkt i go zaczerniał. Na szczęście piksele zaczerniane kilkukrotnie nie "rozlewają" się na boki niczym atrament z pióra, więc można to robić bezkarnie. Oczywiście wydłuża to czas rysowania, ale przy dzisiejszej szybkości komputerów...

 
23-01-09 13:45  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
MicZ 



Na Forum:
Galerie - 4


 - 4

Witam,
Dziękuję Syzyfowi za udostępnienie materiałów i algorytmów rozwijania brył.
Na ich podstawie chcę napisać klika wtyczek do darmowego programu do grafiki wektorowej Inkscape (format SVG). Na dzień dzisiejszy gotowe są dwie wtyczki: jedna rozwija walec a druga stożek. Poniżej wtyczka w akcji:

Siatki są rysowane jako ścieżki co umożliwia ich łatwe kolorowanie (rys 2). Pliki SVG są obsługiwane przez wiele popularnych programów do obróbki grafiki wektorowej. O ile się nie mylę te wtyczki działają niezależnie od systemu, więc mam prośbę do kogoś kto ma linuxa, żeby przetestował ich działanie.

Tutaj można je pobrać.
Zawartość archiwum należy rozpakować do katalogu <katalog instalacyjny Inkscape>\share\extensions\
Następnie po uruchomieniu Inkscape'a z menu Efekty>Rozwijanie brył wybieramy co chcemy rozwinąć, po ustawieniu żądanych wartości klikamy Apply i tyle:)

Wszelkie uwagi będą mile widziane. Liczę na kontynuacje wykładów Syzyfa co pozwoli mi implementować rozwinięcia kolejnych brył.
Pozdrawiam,

--
..:: Micz ::..

 
26-01-09 11:24  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

MicZ hmmm widze ze to jest chyba przeznaczone do najnowszej wersji Inkscape bo w wersji 0.45.1 ktora posiadam po kliknieciu apply jest:

Traceback (most recent call last):
File "/home/users/maryush/.inkscape/extensions/walec.py", line 35, in ?
effect.affect()
File "/home/users/maryush/.inkscape/extensions/inkex.py", line 157, in affect
self.effect()
File "/home/users/maryush/.inkscape/extensions/walec.py", line 24, in effect
svg = self.document.getroot()
File "/usr/lib/python2.4/site-packages/_xmlplus/dom/FtNode.py", line 83, in __getattr__
AttributeError: class FtNode has no attribute 'getroot'

przy czym PyXML (z ktorego jest FtNode.py) mam w wersji:
python-PyXML-0.8.4-3.i686

dalo by rade zrobic cos by dzialalo tez na tej wersji? ja Pythona az tak dobrze nie znam...

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 
26-01-09 17:50  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
MicZ 



Na Forum:
Galerie - 4


 - 4

Rzeczywiście wtyczki pisałem pod wersje 0.46, ale postaram się naprawić błędy.
Pozdrawiam!

--
..:: Micz ::..

 
26-01-09 19:48  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Dorsz Odyniec 

 

MicZ - gratuluje pomysłu, bo takie wtyczki pod taki konkretny program, jak Inkscape, to w końcu konkretne zastosowanie wiedzy, która możemy znaleźć w tym wątku.
Niestety - jak widać z oprogramowaniem OpenSource nigdy nic nie wiadomo i wada jest taka, że co wersja, to będą problemy.
Z drugiej strony, skoro soft jest darmowy, leniuszek myh mógłby sobie uaktualnić Inkosia do 0.46...

--

Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

Post zmieniony (26-01-09 19:52)

 
27-01-09 13:27  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Dorszu w tym problem ze nie moge uaktualnic (mam dosc specyficznie skonfigurowane srodowisko developerskie, a by to zrobic bym musial uaktualniac caly system bo siedze na starawej juz wersji i sie nowy Inkscape nie buduje co mnie smuci niespolmiernie, a wyznaje zasade - co dziala to nie tykac :) ) poza tym to moze nie byc wina samego Inkscape - ostatnia linijka o tym swiadczy - to problem jest z wykorzystaniem atrybutu klasy ktory nie istnieje przynajmniej w wersji PyXML jaka posiadam (notabene najnowszej: http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=6473) i prawdopodobnie chodzi o nowsza wersje pythona lub starsza wersje PyXML (chyba ze dosc mocno zmodyfikowali inkex.py).

Poza tym sam od dluzszego czasu dlubie cos podobnego:



docelowo ma miec mozliwosc definiowania grubosci kartonu i kreslenia elementow z jego uwzglednieniem, wstawianie kazdej siatki jako osobnej warstwy ze zgrupowanymi elementami i tym podobne, jednak notoryczny brak czasu powoduje ze projekt stoi w miejscu i sie kurzy...

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 
27-01-09 16:33  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
MicZ 



Na Forum:
Galerie - 4


 - 4

Troszkę zmodyfikowałem kod, do pobrania tu
@Myh
Z tego co się orientuję to kolejne wersje Pythona (oprócz 3.0) są zazwyczaj zgodne wstecz. U siebie mam zainstalowanego Pythona 2.6, w Inkscape 0.46 jest Python w wersji 2.5, natomiast wydaje mi się, iż moje wtyczki korzystają z modułu lxml zamiast PyXML. Nie wiem czy to będzie działać pod starszym Inkscapem.

--
..:: Micz ::..

 
28-01-09 06:16  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

MicZ z tego co sam dzisiaj walczylem to dodkladnie to ma sie tak:
- zgadza sie ze modul lxml (tego modulu wymaga Twoja wersja Inkscape by w ogole dzialaly rozszerzenia)
- zgadza sie tez to ze uaktualnili inkex'a (nie tak drastycznie jak myslalem - dodali import wlasnie tego powyzszego modulu, dodano chyba tylko jedna nowa wlasciwosc i to wszystko)
- z tego co ja wiem to miedzy wersjami 2.4, 2.5 i 2.6 sa roznice (jakies drobne ale sa)
- skrypty nie beda dzialaly na poprzedniej wersji Inkscape poniewaz wywala blad zwiazany z: 'sodipodi:XX' ze nie ma takowej wlasciwosci i pa pa (ztcw. to sa wewnetrzne skladowe udostepnione przez silnik Inkscape) - nie wykluczam ze w wolnej chwili uda mi sie dojsc do ladu i skladu i to poprawic by zadzialalo :)

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 
21-03-09 11:46  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Czesiek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam Was.
Czytam ten wątek z zaciekawieniem. Więc nie tylko Dorsz jest jego wiernym czytelnikiem (oczywiście tego wątku). Brakuje mi tylko paru rzeczy.
1. Rozwinięcie metodami "analogowymi" jakiejś trudniejszej bryły (nie walca i nie stożka czy ostrosłupa - to są rzeczy bardzo proste) np.: segmentu kadłuba samolotu o wręgach niebędących okręgami i osi symetrii nieprostopadłej do tych wręg.
2. Rozwinięcie "poszycia" kabinki pilota.
3. Rozwinięcie połączenia skrzydła z kadłubem.
4. Rozwinięcie samego skrzydła.

Na naszym forum jest mój wątek poświęcony rozwinięciu części skrzydła "przykadłubowego", ale może "konkurencja" wymyśli coś nowego? Podobno moja metoda rozwijania "działa".
Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024