ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
31-07-08 12:11  Powiększanie kartonówek-pytanie
Prof. Volta   

Od pewnego czasu zastanawiam się nad powiększeniem kartonówek Los Angeles z Answeru i Szczuki z Modelarstwa Okrętowego ze skali 1:200 do skali 1:100. Czy skserowanie i powiększenie z zachowaniem orginalnego koloru jest możliwe? Czy też można stosowac inne techniki? Jakie kserokopiarki byłyby potrzebne? Jakie inne techniki można by zastosować? Zaznaczam, że w tej sprawie rozmawiałem z wydawnictwem Modelik. Zaznaczyli, że mogą to być duże koszty i nie zapalili się do mojej propozycji. Proszę o odpowiedzi.



Post zmieniony (31-07-08 12:14)

 
31-07-08 14:25  Odp: Powiększanie kartonówek-pytanie
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kserokopiarki często mają tendencje do zniekształcania kopii. W przypadku modeli takie znuiekształcenie, nawet niezauważalne, może mieć negatywny wpływ na efekt końcowy. Poza tym toner nanieciony na papier będzie się kruszył przy formowaniu elementów, więc jeśli już, to skłaniałbym się do zmiany wielkości ale z nastawieniem na całkowite malowanie. Ja do takich rzeczy używam jednak dobrego skanera i dobrej drukarki zamiast kserokopiarki.

--
Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
06-09-08 16:37  Odp: Powiększanie kartonówek-pytanie
Qba 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jeśli powiększasz z 1:100 do 1:200 to z A4 robi się A2. Ciężko znaleźć drukarkę, choć było kilka. Natomiast jeśli źrodło jest w A3 to masz A1, więc tylko ploter.

Koszty faktycznie będa spore w wydawnictwie, Na twoim miejscu bym szukał zrobił skan i szukał drukarki, albo punktu kktóry to wydrukuje. Inna sprawa że skan zrobisz w 300 dpi, jak wydrukujesz to będzie to miało już tylko 150, więc będzie mało ostre. A jeśli zeskanujesz w 600, plik będzie spory. Do tego dochodzi pasowanie grubości kartonu, oraz pasowanie modelu. Jestem w trakcie rozmów z jednym wydawnictwem czy nie dostanę na próbę Garlanda 1:200 w CDR, wtedy idę do znajomego na ploter i drukuję. Ale to jest w fazie planów, choć karton A1 już mam ... ;)

--

__________________________________________________________________

Nie mów że nie masz czasu, tylko że masz inne priorytety.

GG 227079

 
06-02-09 09:21  Odp: Powiększanie kartonówek-pytanie
Miroslaw   

Też jestem bardzo tym tematem za interesowany.

--
@ Mirek

 
06-02-09 09:47  Odp: Powiększanie kartonówek-pytanie
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Napiszę krótko, zwięźle i na temat:
1. Skanujesz cały arkusz modelu w 600 dpi,
2. Redukujesz nasycenie kolorów do minimum i podciągasz na maxa kolor czarny,
3. Zamieniasz skan z kolorowego na skalę szarości,
4. Funkcją poziomy praktycznie do 0 likwidujesz tła (światła i półtony) a do maxa podciągasz linie obrysowe (cienie),
5. Masz już niemalże gotowy plik do wydruku surówki,
6. Zapisujesz skan w formacie jpg z najwyższą dopuszczalną jakością (10-12), przy skali szarości to nawet 600 dpi nie będzie wcale wielkim plikiem,
7. Jak masz możliwość wydruku dużego formatu to loozik i drukujesz (oszczędność tuszu, bo i tak malowanie całości Cię nie minie) w takim układzie jak jest.
8. Jak nie masz możliwości wydruku całości to tak tniesz skan i układasz na maxymalnym formacie żeby dało się druknąć i było sklejalnme.

Można również skan w rozdziałce 600 dpi zaimportować do Corela, narysować same linie obrysowe (grubość linii 0,06 mm czarna). Powiększasz to potem 200%, układasz na stronie A4 poszczególne części i drukujesz - najlepiej na zwykłej czarno-białej drukarce laserowej. Zużycie tonera 0,000nic ... trochę pracy, ale masz również możliwość szybkiej ingerencji w projekt i poprawienie ew. napotkanych błędów. .... no i zaletą tej metody jest praktycznie nieograniczony zapas części, gdyby coś tam nie wyszło :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
16-02-09 04:23  Odp: Powiększanie kartonówek-pytanie
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Astra- na takie kombinowanie to chyba by trzeba nieco się znać i mieć sprzęt typu drukarki, skanery. Ja nie mam. Ale mam zaprzyjaźniony zakład xero. Facet mnie już tam dobrze zna i wie o co chodzi. Biorę przykładowy arkusz w 1:300 i mierzę, najlepiej na wrędze. Potem wyliczamy ile to ma mieć w 1:200 i gość oblicza procent powiększenia. Potem tylko leci wszystkie arkusze tym samym procentem powiększenia. I na przykład przy "Hieiku" z MM-a też się dało, tylko musiał to zrobić na maszynce wielkoformatowej, co by arkusze odpowiednie podało. No i wada takiej technologii- całkowite malowanie. A skoro malowanie to i ewentualne błędy, rozbieżności da się skorygować. Miłego powiększania zatem. :)

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024